Hamilelikte Göğüs Ağrısı Neden Olur? Normal Mi?

Göğüs ağrısı, özellikle gebelikte endişe verici olabilir. Bu ağrı normal olsa da, gebelikte meydana gelen birçok fizyolojik değişiklik nedeniyle, rahatsız edici ve uzun süreli semptomlarla ilişkili olduğunda endişe kaynağı olabilir. Acı çekiyorsanız, doktorunuzu görmeli ve tavsiye almalısınız.

Bu yazıda, size hamilelik sırasında neden göğüs ağrısı yaşayabileceğinizi ve bundan kurtulmak için neler yapabileceğinizi anlatıyoruz.

Bakınız: Hamilelikte Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte Göğüs Ağrısı Olması Normal Mi?

Göğsünüzde dolgunluk veya rahatsızlık hissi hamilelikte anormal değildir. Bununla birlikte, kolunuzda uyuşma veya sürekli ağrı varsa, nefes darlığına neden olursa bir doktora görünmeniz gerekebilir.

Hamilelikte Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Göğüs ağrısı, hamile kadınların karşılaştığı birkaç düzenli sorunun bir sonucu olabilir. Daha şiddetli bir şey de olabilir. Gebelikte göğüs ağrısının olası nedenleri şunları içerir:

1. Hazımsızlık ve Mide Ekşimesi

Hazımsızlık, asit reflü veya yağlı yiyecekler yemek mide ekşimesini tetikleyebilir. Bu sebeple göğüste ağrı veya yanma hissine neden olabilir. Bunlar artan hormonal değişiklikler ve karnınıza baskı yapan büyüyen fetus nedeniyle olabilir.

2. Enfeksiyon

Göğüs enfeksiyonu, göğüs ağrısının başlıca nedenlerinden biridir. Esasen solunum yollarının hastalığıdır.

Yukarıda belirtilen nedenler hafif ağrı ile sonuçlanır ve paniğe neden olmayabilir. Ancak hamilelikte göğüs ağrısı, daha sonra listelediğimiz birkaç ciddi sebepten dolayı kaynaklanabilir.

3. Derin Ven Trombozu:

Derin ven trombozu (DVT), daha derin bir damarda, genellikle bacak veya pelviste kan pıhtısına atıfta bulunan tıbbi bir durumdur. Bacaktaki kan pıhtısı vücudunuza gidebilir ve akciğerlere ulaşabilir ve bu nedenle göğüs ağrısı, pulmoner emboli veya bazı durumlarda tanı konulmadan ve tedavi edilmeden ölüme neden olabilir.

4. Koroner Kalp Hastalığı (KKH)

Bu durumda, arterlerin duvarlarında plak birikir ve zamanla daralmalarına neden olur. Bu kan akışını kısıtlayabilir, göğüs ağrısı veya kalp krizine yol açabilir.

5. Astım

Hafif astımınız varsa veya geçmişte yaşadıysanız, hamilelikte tekrarlayabilir veya kötüleşebilir. Bundan dolayı göğüste sıkışma olabilir, bu da göğüs ağrısına neden olur.

6. Peripartum Kardiyomiyopati

Bu, kalp kasının zayıf ve hastalıklı hale geldiği bir kalp rahatsızlığıdır. Nadiren de olsa, bu durum doğumdan sonraki beş ay veya doğumdan bir ay önce gelişebilir. Göğüs rahatsızlığı, kalp çarpıntısı, halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıkarabilir.

7. Aort Diseksiyonu

En büyük arter olan aort duvarında görülür. Aort tabakaları arasında kan birikir ve sonunda şiddetli ve yırtılma gösteren göğüs ağrısı ile ortaya çıkan aort rüptürüne yol açar.

Kaynaklar:

  1. Chest Pain During Pregnancy: When to Worry; University of Pittsburgh Medical Center
  2. Indigestion and heartburn in pregnancy; NHS (2017)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir