Hamilelikte Göbek Deliğinin Dışa Çıkması Neden Olur? Normal Mi?

Vücudunuzdaki hamilelik değişikliklerini fark etmeye başladınız mı? Mide boyutunda büyüme dışında başka değişiklikler fark ediyor musunuz?

Gebe kaldıktan sonra göbek görünümündeki değişiklikler yaygındır. Göbek deliğinin dışa doğru çıkmasını duydunuz mu? Hamileliğiniz ilerledikçe göbeğinizi dışarı doğru itebilir. Daha fazla bilmek ister misiniz? Okumaya devam edinç

Gebelikte Göbek Deliğinin Dışa Çıkması

Göbek deliğiniz, karnınızda göbek kordonunun bağlanma noktasını işaret eden bir yaradır. Göbek deliği çoğunlukla içe doğru olduğu için hamileliğin ilerleyen dönemlerinde göbek deliğinin dışa doğru çıkıntı yapması sizi şaşırtabilir.

Hamilelikte Göbek Deliğinin Dışa Çıkması Neden Olabilir?

Hamileyken vücudunuz pek çok değişikliğe uğrar. Kilo alırsınız ve bebeğiniz rahminizde büyüdükçe rahim genişler. Tüm bunlara ek olarak, vücudunuz sıvıları tutar ve amniyotik sıvıların birikmesi de vardır. Bütün bunlar uterusunuzu göbek deliğinize basmaya yönlendirir. Sonuç olarak, göbek deliği dışa doğru çıkmaya başlar veya bir dışa dönüşür.

Hamilelikte çok normal bir durumdur ve endişelenmenize gerek yoktur. Bermant Plastik Cerrahi M.D. Michael Bermant’a göre, göbek deliğiniz hamileliğinizin bitiminden birkaç ay sonra orijinal şekline geri dönecektir.

Doğumdan Sonra Göbek Deliği Eski Haline Ne Zaman Döner?

Hamilelikte, göbek deliği çevrenizin etrafındaki cilt gevşeme eğilimindedir. Bu nedenle, doğumdan sonra bile göbek deliğinin içe girmemesi mümkündür. Doğumdan sonra göbek deliğinizin kendi kendine girmemesi durumunda, yerine oturtmak için küçük bir plastik cerrahi gerekebilir. Doktorunuz size bu konuda rehberlik edecek en iyi kişi olacaktır.

Ayrıca nadiren de olsa göbek fıtığının bir göstergesi olabilir. Yağ dokunuzun veya bağırsağınızın bir kısmı göbek deliği bölgesine yakın olduğunda ortaya çıkabilir. Göbek fıtığı yaşıyorsanız, biraz ağrı ve rahatsızlık yaşayabilirsiniz. Göbek deliğinizin yakınında ağrılı bir şişlik yaşıyorsanız, derhal tıbbi yardım almalısınız.

Ayrıca, göbek deliğinizin çevresinde herhangi bir renk değişikliği fark ederseniz doktorunuzla konuşmalısınız. Çoğul gebeliklerde göbek fıtığı gelişme riski artar. İkiz gebelik ya da daha fazlasını bekliyorsanız, göbek fıtığı gelişme riskiniz yüksektir.

Göbek deliğinizin şeklini değiştirdiğini ve dışa doğru döndüğünü ilk gördüğünüzde paniğe kapılmayın.Bu fiziksel değişiklikler tüm gebeliklerin ortak bir parçasıdır. Hala endişeleniyorsanız, bir sonraki ziyaretinizde doktorunuzla konuşun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir