Hamilelikte Glutensiz Beslenme: Neler Yiyebilirim?

Hamilelikte gluten açısından zengin gıdalar yemek, henüz anne karnındaki bebekte çölyak hastalığı riskini artırabilir. Hamilelikte beslenme oldukça önemlidir. Bunun için de öncelikle doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz. Bu yazımızda, gebelikte glutensiz beslenme hakkında bilgiler vereceğiz ve glutensiz gıdaları paylaşacağız.

Gebelikte glutenli gıdalar yemek çölyak hastalığı riskine yol açar. Bu nedenle hamile bayanlara glutensiz beslenme önerilir. Gluten içeren gıdaları tüketmemek; lif, A, E, K, D, demir, çinko, folik asit ve diğer önemli besin değerleri ve vitaminlerin eksikliğine neden olabilir.

Plansız ve bilinçsiz bir şekilde glutensiz diyet uygulamak; yorgunluk, demir eksikliği ve kabızlık gibi birçok komplikasyona yol açabilir. Ancak, iyi planlanmış glutensiz diyet hamilelerin dengeli beslenmesine yardımcı olabilir. Aşağıda, gebelik beslenmenize dahil edebileceğiniz glutensiz gıdaların listesi yer almaktadır.

Hamilelikte Glutensiz Beslenme

1. Tam tahıllar:

Beslenme programınıza pirinç, mısır, soya, buğday ekleyin. Glutensiz tahıllar gerekli enerji sağlamanıza, sağlık ve güçlü kaslara sahip olmanıza yardımcı olacak yeterli miktarda magnezyum ve proteinler içerir.

2. Kuruyemiş ve Tohumlar:

Glutensiz beslenmenize ceviz ve badem gibi kuruyemişler ilave edebilirsiniz. Kuruyemiş ve tohumlardaki lif, düzgün bağırsak hareketlerine teşvik eder ve kabızlığı engeller.

 3. Meyve ve Sebzeler:

Hamilelikte glutensiz diyetinize besleyici meyve ve yeşil yapraklı sebzeler ekleyin. Yeşil yapraklı sebzeler yeterli demir alımı sayesinde anemi riskini ortadan kaldırmayı sağlayacaktır. Ayrıca meyve ve sebzeler gebelik için gerekli besinleri tedarik edecektir. Böylelikle hamilelikte yetersiz beslenme riski önlenmiş olur. Doğmamış bebeğin büyüme ve gelişimi desteklenir.

4. Vejetaryen Olmayan Gıda Maddeleri:

Glutensiz beslenmenize vejetaryen olmayan tavuk, yumurta, yağsız et ve balık gibi gıdalar ekleyerek, yeterli miktarda mineral ve protein edinebilirsiniz. Hayvansal gıdalardaki çinko ve demir gibi mineraller ve proteinler anne karnındaki bebeğin büyüme ve gelişmesini destekler.

5. Az Yağlı Süt Ürünleri:

Düşük yağlı süt ürünleri, kalsiyum ve protein açısından zengindir. Glutensiz beslenmenize az yağlı peynir, süt, yoğurt gibi süt ürünleri örnek verilebilir. Düzenli olarak üç porsiyon süt ürünleri tüketmek, bebeğin kemik gelişimi ve büyümesini teşvik eder.

Bakınız: Hamilelikte Çölyak Hastalığı Olanlar Ne Yapmalı?

6. Glutensiz Atıştırmalıklar:

Hamilelikte aşağıda listelediğimiz gluten içermeyen atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz.

  • Bir avuç fındık ile yoğurt
  • Fıstık ezmesi
  • Domatesli ve sert peynirli kraker
  • Glutensiz ekmekten sandviç

7. Glutensiz Doğum Öncesi Takviyeler:

Glutensiz yiyeceklere ek olarak, prenetal yani doğum öncesi glutensiz tavsiyeler de seçenek olabilir. Doğru doz için doktorunuza danışın. Bu takviyelere folik asit örnek verilebilir. Prenatal vitaminler bebek için gerekli vitamin ve minerallerin sağlanmasına yardımcı olur. Hamile kadınlarda kemiklerde mineral kaybını önlemek için D vitamini takviyeleri de önerilir. Takviye kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.