Hamilelikte Glikolik Asit Kullanımına Dair Önemli Bilgiler

Gebelikte Glikolik Asit Kullanımı

Hamilelik sırasında hormon dalgalanmaları bazen akne, koyu lekeler ve melazmaya (yanakların, burnun ve alnın etrafındaki yüzdeki kahverengi lekeler) neden olabilir.

Bunlardan herhangi birini yaşıyorsanız, ilaçlı topikal kremleri denemek veya cildinizin durumunu hafifletmek için cilt bakım ürünlerine başvurmak isteyebilirsiniz. Bu tür tezgah üstü topikal kremlerin çoğu, aktif bileşenlerden biri olarak glikolik asit içerir. Ancak glikolik asit gebelikte güvenli midir?

Bu yazıda, hamilelik sırasında glikolik asit kullanımı ile ilgili çeşitli soruları cevaplıyor ve akneyi yönetmek için bazı doğal yolları paylaşıyoruz.

Glikolik Asit Nedir?

Glikolik asit, şeker kamışında bulunan doğal olarak oluşan bir alfa-hidroksi asittir (AHA). Cilde nüfuz etme özellikleri nedeniyle, cilt bakım ürünlerinde ve kimyasal peelinglerde kırışıklıkları, akne izlerini ve hiperpigmentasyonu tedavi etmek için glikolik asit kullanılır.

Bakınız: Hamilelikte Cilt Bakımı ve Güzellik Önerileri

Sivilce Tedavisinde Glikolik Asit Ne İşe Yarar?

Akne genellikle cilt gözenekleri ölü cilt hücreleriyle tıkandığında ortaya çıkar. Uygulama üzerine, glikolik asit cildin üst tabakaları ile reaksiyona girer ve ölü deri hücrelerini birbirine bağlayan lipitleri çözer, böylece gözenekleri temizler ve akneleri azaltır.

Ayrıca melanin üretimini baskılayabilen ve melazması olan kadınlar için cildin açılmasına neden olan tirozinazı da inhibe eder.

Bakınız: Gebelikte Güneşlenip Bronzlaşmak Güvenli mi?

Glikolik Asit Gebelikte Güvenli Mi?

Minimal miktarda glikolik asidin kan dolaşımına emilmesi muhtemel olduğu için güvenli kabul edilir.

Kobay fareler üzerinde yapılan çalışmalar, günde 300-600mg glikolik aside maruz kaldığında fetüste bazı olumsuz etkiler gösterdi (bu, insanlarda kullanılandan daha yüksek bir dozajdır).

Gebe kadınlarda hamilelik sırasında glikolik asidin güvenliğini ölçmek için iyi kontrollü bir çalışma yoktur. Bu nedenle, glikolik asit içeren ürünleri kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Bakınız: Glikolik Asit Maskeleri Gebelikte Güvenli Mi?

Gebelikte Glikolik Asidin Yan Etkileri Nelerdir?

Glikolik asidin gelişmekte olan fetus üzerindeki etkisini değerlendirmek için herhangi bir çalışma yoktur. Bununla birlikte, düşük dozlarda glikolik asit (1 ve 3mg / cm2) eritem (cildin kızarması) ve eschar’a (koyu tenli bir sürüntü) neden olurken, yüksek dozlar (5 ve 7mg / cm2) kızarıklık, ödem ve nekrotik neden oldu ülserasyon, insanlar üzerinde yapılan bir çalışmaya göre belirtilmiştir.

Glikolik asit kimyasal maskeleri tahrişe, batmaya, yanmaya ve kaşıntıya neden olabilir. Ayrıca, bazı çalışmalar glikolik asidin neden olduğu hasarın dozaj ve maruz kalma süresi ile artabileceğini göstermiştir. Ayrıca UVB kaynaklı cilt hasarını da arttırır.

Bakınız: Hamilelik Döneminde Karşılaşılan Cilt Sorunları

Ne Zaman Dermatoloğa Başvurmalısınız?

Normal ila orta akne ve hiperpigmentasyon hamilelik sırasında yaygındır ve hormonlarınız hamilelikten sonra normal bir aralığa geldiğinde azalırlar. Ancak yüksek derecede akne veya hiperpigmentasyonunuz varsa, dermatoloğunuzu ziyaret edin ve tedavi sürecini konuşun.

Glikolik asit içeren kremler genellikle iyi tolere edilir. Ancak kızarıklık ve kaşıntı yaşıyorsanız, kremayı kullanmayı bırakın ve dermatoloğunuza bildirin.

Hamilelikte Sivilce İle Başa Çıkmanın Alternatif Yolları Nelerdir?

Uzmanlar, hamilelik sırasında sivilceleri tedavi etmek için bu daha güvenli alternatifleri önermektedir:

  • Yüzünüzü günde iki kez yıkamak için hafif bir temizleyici ve ılık su kullanın.
  • Bazen saçtaki sebum da akneye neden olabilir. Yağlı bir saç derisine sahipseniz, her gün şampuanlayın ve saçınızı yüzünüzden uzak tutmaya çalışın.
  • Sivilce izlerine neden olabileceğinden sivilceleri ellemeyin, sıkmayın.
  • Yağ bazlı kozmetik ve nemlendiricilerden kaçının.

Akne ağrılı olabilir, ancak glikolik asit gibi kimyasal bileşiklerle herhangi bir ürünü aşırı kullanmayın. Ayrıca, reçetesiz satılan herhangi bir ilaç kullanmadan önce bir doktora danışın. Ayrıca, hamilelik sırasında veya hamilelikten hemen sonra akne genellikle geçici hormonal değişikliklerden kaynaklanır ve genellikle tedavi olmadan düzelir.

Hamilelikte glikolik asit kullandınız mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

Uyarı: Bu gönderi yalnızca bilgi amaçlıdır ve bir doktora danışmanın yerine geçmez. Doktorunuzla konuşmadan herhangi bir ilaç kullanmayın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir