Hamilelikte Gazlı İçecek İçmek Güvenli Mi? Zararlı Etkileri Neler?

Peki hamilelikte gazoz içmek güvenli mi? Hamileyken diyet kola içilir mi? Bu soruları bu yazımızda ele alıyoruz. Okumaya devam edin.

Gazlı İçecekler ve Diyet Kolanın Bileşenleri ve Gebelik Üzerine Etkileri

Gazlı içecek, birkaç malzemenin karışımından yapılmış bir karışımdır. Bileşenler aşağıda listelenmiştir ve hamilelik sırasında vücudunuzu nasıl etkilediklerinden de bahsediyoruz:

1. Gazlı su

Diğer bileşenleri çözmek için baz görevi görür. Gazlı su, ana bileşen olarak karbondioksit içerir ve bu da içeceğe köpüklü kabarcıklar ekler. Düz karbonatlı su sadece gazı içermelidir, ancak çoğu üretici sodyum ve potasyum gibi diğer mineralleri ekler. Sodyum kan basıncınızı artırabilir ve sürekli yüksek bir basınç bebeğiniz için tehlikeli olabilir.

Bakınız: Hamileyken Ne Kadar Gazlı İçecek İçebilirsiniz?

2. Kafein

Farklı soda içeceklerinde değişik miktarlarda kafein vardır.

Hamilelikte önerilen kafein miktarı günde 200 mg’dan fazla değildir. Merkezi sinir sistemini ve adrenal bez gibi bezleri uyaran bir bileşiktir. Bundan daha fazla kafeinin büyüyen fetüsün sağlığı üzerinde uzun vadeli etkileri olabilir.

Araştırmalar, günde 300 mg’dan fazla kafein tüketiminin düşük yapmaya neden olabileceğini göstermiştir. Günde 500 mg’dan fazla tüketen kadınlar, kronik yüksek solunum ve kalp atışı olan bebekleri doğurabilir.

Ayrıca, kafein bir kadının vücudunda 11 saat kalır, ancak bebeğin büyüyen organlarının bu maddeyi işlemede zorlandığı için fetüste 100 saate kadar olabilir.

3. Şeker

Şekerler tatlılık sağlar, ancak size fazla kalori verir. Aslında, hamile bir kadının sağlığı için kötü değildir, ancak yüksek miktarlarda tüketildiğinde annenin aşırı kilolu veya obez olmasına neden olabilir.

Ortalama olarak, 330ml tatlandırılmış sodada yaklaşık 35g şeker vardır. Yüksek şekerli soda tüketimi obeziteye bile yol açabilir. Bu da doğuştan sakatlıklardan düşüklere kadar değişen sorunlar yoluyla fetüsün sağlığını etkileyebilir.

4. Yapay tatlandırıcı (diyet kola):

Birçok kadın, şekeri az veya sıfır kalorili yapay tatlandırıcı ile değiştirdiği için favori gazozların ‘diyet‘ versiyonuna başvurur. Yapay tatlandırıcılar, dil üzerindeki tatlılık için tat reseptörlerine bağlanır, böylece gerçek şekerin kalorifik değeri olmadan tatlı tadı verir.

Ancak tüm yapay tatlandırıcılar güvenli değildir ve hamile kadınlar üzerindeki etkileri tartışmalıdır. Çoğu yapay tatlandırıcıyı hamile kadınlar için güvenli olarak görmektedir. Hamilelikte güvenli ve güvenli olmayan yapay tatlandırıcıların bir listesi:

Bakınız: Hamilelikte Yapay Tatlandırıcılar Güvenli Mi?

Notlar:

Aspartam, güvenli olmasına rağmen, organın bu tatlandırıcıda bulunan bileşikleri işleyemediği nadir bir karaciğer bozukluğu olan fenilketonüri denilen durumdan muzdarip hamile kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.

Siklamat, ABD gibi ülkelerde yasaklanmıştır.

5. Aroma

Bazı gazoz ürünleri kafein içermeyebilir, ancak içeceğin tadını ve rengini veren kesinlikle lezzet vericidir. Maddenin kesin doğası genellikle şiddetle korunan bir ticari sırdır. Bununla birlikte, fosforik asit gazlı içeceklerde açıkça kabul edilen bir tatlandırıcı katkı maddesidir. Kemikleri kırılgan yapabilirler, bu da bebek taşıyan bir kadın için iyi bir durum değildir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir