Hamilelikte Gaz ve Şişkinliğe Ne İyi Gelir? 9 Madde

Hamilelikte Şişkinlik İçin Ne Yapmalı?

Gebelikte şişkinliği azaltmak için beslenme ipuçları şunları içerir:

1. Küçük oranlarda yemek

Günlük kalori sayımına ihtiyacınız var ve hamilelikte daha küçük öğünler yemek zor olacak. Bununla birlikte, bu şişkinlik hissini azaltmaya yardımcı olur. Ve küçük öğünleri telafi etmek için sık sık yemelisiniz. Yiyeceklerinizi üç ağır öğün yerine altı küçük öğüne bölmek, sindirim sisteminizi aşırı yüklemekten kaçınacaktır.

2. Yavaş yemek

Her ısırmaya sindirim kanalından geçme şansı vermek için yavaşça yemelisiniz. Gastrointestinal sisteminizi aşırı yüklememelisiniz. Dahası, yiyecekleri hızla yudumladığınızda, midede gaz olarak biten havayı yutma riski vardır. Dinlenmek için yemekten önce ve yemek sırasında birkaç derin nefes alın. Ayrıca, stres altındayken yemek yemeyin.

3. Lif bakımından zengin gıdalar tüketmek

Tahıllar, kepekli ekmek, yulaf ezmesi, kepekli simit, elma ve armut en iyi lif kaynaklarıdır. Lif, sindirim sistemindeki suyu emer ve yiyecekleri bağırsaklardan düzgün bir şekilde taşır. Bu nedenle, bağırsak hareketlerinizi düzenli tutar ve sizi şişkinlik hissinden kurtarır. Alışmıyorsanız, lifli yiyecekleri beslenmenize yavaş bir hızda eklemeye başlayın .

4. Kızartılmış ve gaz oluşturan yiyecekleri kesin

Soğan, lahana, brokoli ve fasulye gibi gıdalar gaz indükleyicidir. Kızarmış gıdalar midede gaz bırakmayabilir, ancak sindirim sürecinizi yavaşlatabilir ve şişkinliğe yol açabilir

5.  Rafine şekerleri kesin

Hamilelikte tatlı aşermek yaygındır. Ancak rafine şekerler tüketme dürtüsünü kontrol etmeniz gerekir. Gazlı içecekler ve şekerli meyve suları ayrıca şişkinliğe katkıda bulunan yüksek seviyelerde früktoz mısır şurubu içerir.

Şeker ve gazoz içeceklerine olan aşermeyi tatmin etmek için kayısı, muz ve şeftali taze meyve sularını seçin. Hamilelikte gaz ve şişkinliğe neden olabilecek sorbitol içerdikleri için sakız ve zayıflama gıdalarından kaçının.

6. Acı yemek

Acı yiyecekleri az miktarda tüketmek, şişkinlik üzerinde olumlu bir etki ile sindirim sürecini uyarmaya yardımcı olabilir.

7. Bir gıda günlüğü tutun

Tükettiğiniz yiyecekleri ve her öğünden altı saat sonra hissedilen gaz hacmini takip edin. Reaksiyona neden olan gıdaları bulmak için bir gıda günlüğü tutun.

8. Gıdaların seçimi

Not tutuyorsanız, hangi yiyeceklerin sizin için iyi olduğunu ve hangilerinin şişkinlik vermediğini biliyor olabilirsiniz. Mükemmel bir hamilelik beslenmesi uygulamak için bir beslenme uzmanına danışabilirsiniz.

Her zaman işlenmiş veya dondurulmuş gıdalar yerine taze gıdalar seçin. Pestisit ve genetik olarak değiştirilmiş bileşenler içermeyen organik yiyecekleri seçebilirsiniz.

9. Sıvı alımını artırın

Kendinizi nemlendirmek için bol su için. Ayrıca, beslenmenize taze meyve suları ekleyin. Vücudunuzdaki toksinleri temizlemeye, şişkinliği ve kabızlığı önlemeye yardımcı olurlar.

Kaynaklar:

  1. William L. Hasler; Gas and Bloating
  2. Exercise and Pregnancy; The University of Kentucky

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir