Hamilelikte Frengi (Sifiliz ) Tanısı, Belirtileri ve Tedavisi

hamilellikte cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Hamilelik kadınlar için yaşamlarının en önemli deneyimidir. Hamileyken mutlu anların yanı sıra bazı endişelerinizin de olması normaldir. Hamile olun ya da olmayın, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ciddi bir endişe verir.

Frengi (sifiliz) cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biridir. Bu hastalıkla ilgili hamilelikte aklınıza takılan bazı soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Frengi Nedir?

Frengi, “Treponema Pallidum” adlı bir bakteri tarafından oluşturulan ve cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Bir kişiden diğerine cinsel temas yoluyla yayılır. Hastalık bebeğe anne ve bebek arasındaki plasenta alışverişi yoluyla bulaşabilir. Diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklardan farkı ise, sadece öpüşme yoluyla bile bulaşmasıdır.

Frengi Belirtileri

Frengi bakterisinin iki haftadan üç aya kadar kuluçka süresi vardır.

 1. Hastalığın ilk belirtisi şankr (genital organ çevresinde oluşan lezyon) oluşumudur.
 2. Frengi hastalığı ikinci aşamaya ilerlediğinde; hafif ateş, hafif yaraların oluşması, mukozada yamalar ve deri döküntüleri gibi belirtiler ortaya çıkar.
 3. Frengi hastalığının üçüncü aşamasında ise hastalığın gammas ve hücresel düzeyde etkileri gözlemlenir.

Frengi basit bir kan testi ile tespit edilebilir. Doktorunuz şüphelenirse vücuda yayılıp yayılmadığını görmek için spinal sıvı testi önerebilir. Serolojik test hastalığı tespit etmenin başka bir yoludur.

Hamilelikte Frengi Tanısı Nasıl Konur?

Hamilelikte frengi hastalığını tespit etmek için çok basit testler ve yöntemler mevcuttur.

 • Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde RPR testi (Rapid Plasma Reagin-Hızlı plazma reaksiyon testi) ve FTA (Floresan Treponema Antikor) gibi testler ile frengi tanısı konur.
 • Eğer frengi tespit edilirse, doktorunuz belirtiler ışığında tanıya dayalı olarak bir tedavi reçete edecektir.
 • Eğer hamile iseniz, bu testlerin tekrar üçüncü üç aylık dönem boyunca yapılması gerekir.

Bakınız: Gebelikte Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar

Hamilelikte Frengi Tedavisi

Eğer zamanında teşhis edilirse, frengi yalnızca penisilin gibi antibiyotik kullanılarak tedavi edilebilir. Doktorunuz penisilin veya başka bir antibiyotik reçete ederek hastalığın yayılmasını önemli ölçüde engellemeye çalışan bir tedavi planı oluşturur.

Hamileliğin kaçıncı ayında olduğunuza bağlı olarak tedavi alternatifleri değişebilir. Bazen, kullanılan ilaçlar alerjik reaksiyona neden olabilir ve bu durum erken kasılmalara ve prematüre için bazı sıkıntılara yol açabilir.

Hamilelikte Frengi Hastalığının Riskleri

Eğer frengi gibi cinsel yolla bulaşan bir hastalık tedavi edilmezse, bebek ve hamilelik üzerinde kötü etkilere yol açabilir. Bakteri doğmamış bebeğe plasenta ve kan akışı yoluyla ve hatta doğum sırasında bile geçebilir.

Frengi Hastalığının Bebek Üzerindeki Etkileri

Frengi, düşük ve kürtaja yol açabilir; bebeğin intrauterin (rahim içi) büyümesini kısıtlayabilir.

 • Bebekte ciddi nörolojik sorunlar olabilir.
 • Büyük bir plasenta gelişebilir ve şişlik ortaya çıkabilir. Aynı zamanda karaciğer ve dalak büyümesi olabilir.
 • Bebeğin vücudundaki tüm açıklıklarda lezyon olabilir.
 • Frengi hastalığı hamilelik boyunca fark edilmezse, ölü doğuma neden olabilir ve bazı durumlarda, perinatal ölüm ve erken doğuma sebebiyet verebilir.

Frengi Hastalığının Anne Üzerindeki Etkileri

Frengi (Sifiliz) hastalığı hamilelikte deri döküntüleri ve yaraların gelişmesine neden olabilir.

 • Tedavi edilmediği takdirde, daha derin etkileri ortaya çıkabilir.
 • Deri, kemik ve hatta iç organlarda lezyonların gelişimine neden olabilir.
 • Ayrıca omurilik ve beyine bulaşabilir. Hastalığın ikinci belirtileri aşamanın son evresinde olmasına rağmen aynı zamanda ölüme neden olabilir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi frengi hastalığı hamilelikte anne ve bebek sağlığı için ciddi riskler taşır. Eğer doğru şekilde ve zamanında tedavi edilmezse, riskler artar. Hastalığın zamanında tanısı ve tedavisi için düzenli test yaptırılması çok önemlidir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir