Hamilelikte Folik Asit Neden Önemlidir? Faydaları

Eğer yakında bir aile kurmayı planlıyorsanız, sağlıklı beslenmeniz ve beslenme programınıza doğru besin değerlerini dahil etmeniz oldukça büyük önem taşıyor. Hamile kalmayı planlarken, beslenme önemli faktörlerden birini oluşturmaktadır. Doktorlar, hamile kalmak isteyen bayanlara ideal kiloda hamile kalmalarını, kötü alışkanlıkları bırakmalarını, sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir yaşamı benimsemelerini tavsiye ediyor.

Hamilelikte folik asit çok önemli bir rol taşımaktadır. Gebe kalmadan önce bile folik asit tüketmek tavsiye edilir. Folik asit ya da folat, gebelikte “süper kahraman” olarak adlandırılır. Uzmanlara göre, hamilelikte ve öncesinde her gün 400 mcg folik asit alınmasının son derece yararlı olduğu belirtilmektedir.

Hamilelikte Folik Asit Neden Önemlidir?

Folat ya da folik asit bir B vitaminidir. B vitamini hamilelik döneminde önemli bir rol oynar. Hamilelikte folik asin en önemli faydaları şunlardır:

1. Kırmızı Kan Hücreleri:

Folat, vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin üretimini artırır. Hamilelikte demir eksikliği nedeniyle anemi hastalığına yakalanma riski vardır. Folik asit, vücudunuzda düzenli bir RBC sayısı olduğunu garanti eder.

2. Fetal Gelişim:

Folik asit, anne karnındaki bebeğin sinirsel gelişimine yardımcı olur. Nöral tüp, daha sonra bebeğin beyin ve omuriliği içinde büyür ve folik asit tarafından korunmaktadır. Bu nedenle merkezi sinir sisteminin ilk oluşumu sırasında erken doğum kusurları olmaz.

3. Bebeğiniz İçin:

Folik asit aşağıda yer alan ölümcül hastalıklardan bebeği korur:

Spina Bifida: Spina bifida bebeğin doğum öncesi aşamada omurilik gelişiminin eksik olduğu bir durumdur. Folik asit bebeği bu durumdan korur.

Yarık Dudak Ve Damak: Folik asit aynı zamanda yarık dudak ve damak oluşumunu engeller.

Erken Doğum: İyi miktarda folik asit tüketilmesi, erken doğum riskini azaltabilir.

Folik asit tüketimi anne karnındaki bebeğin zayıf gelişimi, düşük ya da düşük doğum ağırlığı gibi sorunları büyük ölçüde ortadan kaldırır.

4. Anne Adayı İçin:

Bebek bekleyen anneler her gün önerilen miktarda folik asit alarak gebeliğe bağlı çeşitli komplikasyonlardan korunurlar. Gebelikte folik asit kullanarak önleyebileceğiniz komplikasyonların bazıları şunlardır:

Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

“Hamilelikte folik asit kullanımına ne zaman başlanır?” veya “Hamilelikte folik asit ne zamana kadar kullanılır?” diye merak eden anne adayları, aşağıda bu soruların yanıtını bulabilirler.

Genellikle, doktorunuz hamile kalmayı planlamaya başladığınızda her gün 400 mcg kadar folik asit kullanımını tavsiye edecektir. Çoğu doğum kusurlarının gebeliğin ilk 3 ayında görülmesi göz önünde bulundurulduğunda, hamile kalmadan önce folik asit kullanımına başlamak son derece yararlı olabilir.

Hamilelikte Alınması Gereken Folik Asit Miktarı:

Hamilelikte folik asit kullanım miktarı aşağıdaki gibi önerilmektedir:

  1. Gebe Kalmadan önce: 400 Mcg
  2. Hamileliğin İlk Üç Ayı: 400 Mcg
  3. Hamileliğin İkinci Ve Üçüncü Üç Aylık Dönemi: 600 Mcg
  4. Emzirme Aşaması: 500 Mcg

Folik Asit İçeren Yiyecekler:

Düzenli takviyeler dışında, aynı zamanda bazı besin kaynaklarında da folik asit mevcuttur. Folik asit açısından zengin besinler şunlardır:

  • Süt ve süt ürünleri
  • Mercimek
  • Ispanak
  • Fasulye
  • Meyve

Gebe kalmadan önce veya gebe kaldıktan sonra folik asit kullanımına dair doktorunuza danışmanızı öneriyoruz. Doktorunuzun size tavsiye ettiği miktarda folik asit alarak, yukarı bahsettiğimiz komplikasyonların riskini düşürebilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir