Hamilelikte Folik Asit Kullanımına Dair Sorular ve Cevaplar

Gebelikte Folik Asitin Önemi

Uzmanlar, bebeğin beynindeki (anensefali) ve omurilikteki (spina bifida) bazı önemli doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olmak için, üreme çağındaki tüm kadınları, çeşitli beslenmelerden alınan folatlı yiyecekleri tüketmenin yanı sıra, her gün 400 mikrogram (mcg) folik asit almaya teşvik eder.

Folik Asit Hakkında

Folik asit bir B vitaminidir. Vücudumuz onu yeni hücreler yapmak için kullanır. Deri, saç ve tırnakları düşünün. Bunlar – ve vücudun diğer bölümleri – her gün yeni hücreler oluşturur. Folik asit, takviyelerde ve pirinç, makarna, ekmek ve bazı kahvaltılık gevrekler gibi takviye edilmiş gıdalarda kullanılan sentetik (yani, genellikle doğal olarak oluşmayan) folat formudur.

Folik asit hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Bakınız: Hamilelikte Folik Asit Almak İçin 5 Neden

Hamilelik Öncesinde ve Hamileyken Folik Asit Neden Önemli?

Erken gelişim sırasında folik asit nöral tüpün oluşmasına yardımcı olur. Folik asit çok önemlidir, çünkü bebeğin beynindeki (anensefali) ve omurgasındaki (spina bifida) bazı önemli doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Üreme çağındaki kadınların her gün 400 mcg folik aside ihtiyacı vardır.

Üreme çağındaki tüm kadınlar, bazı doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olmak için yeterli folik asit almak için her gün 400 mcg folik asit almalıdır. Bunun sebebi:

 • Gebeliklerinin yaklaşık yarısı planlanmamış ve,
 • Bebeğin beynindeki veya omurgasındaki önemli doğum kusurları, gebeliğin çok erken döneminde (gebe kaldıktan 3-4 hafta sonra), çoğu kadın hamile olduğunu bilmeden önce ortaya çıkar.

Folik asit alırken, her gün 400 mcg’den daha yüksek bir folik asit dozu, bir doktor diğer sağlık sorunları nedeniyle daha fazlasını almayı önermedikçe, nöral tüp kusurlarını önlemek için mutlaka daha iyi değildir.

Gebe kalmayı planlarken, nöral tüp kusurundan etkilenmiş bir hamileliği olan kadınlar, sağlık uzmanlarına danışmalıdır. Uzmanlar, bu kadınların gebe kalmadan bir ay önce ve gebeliğin ilk üç ayı boyunca her gün önerilen dozda folik asit tüketmelerini önermektedir.

Folik Asit Almaya Ne Zaman Başlanmalı?

Üreme çağındaki her kadının yeni hücre yapmasına yardımcı olmak için hamile kalmayı planlasa da planlamasa da her gün folik asit alması gerekir.

Bakınız: Gebe Kalmaya Çalışırken Folik Asit Nasıl Yardımcı Olur?

Folat ve Folik Asit Aynı Şey Midir?

“Folat” ve “folik asit” terimleri, farklı olsalar bile genellikle birbirlerinin yerine kullanılır. Folat, birçok farklı B9 vitamini türünü tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir.

Folat türleri şunları içerebilir:

 • Folik asit
 • Dihidrofolat (DHF)
 • Tetrahidrofolat (THF)
 • 5,10-metilenetrahidrofolat (5,10-Metilen-THF)
 • 5-metiltetrahidrofolat (5-Metil-THF veya 5-MTHF).

Gıda takviyesi, yiyeceklere vitamin veya mineral veya her ikisini birden eklemenin bir yoludur. Bazı pirinç, makarna, ekmek ve kahvaltılık gevrekler folik asit ile güçlendirilmiştir. Bu yiyecekler “zenginleştirilmiş” olarak etiketlenir. Folik asit, genellikle doğal olarak oluşmayan özel bir folat türüdür.

Folik asit, doğal gıda folat türlerinden daha ısıya dayanıklı olduğu için gıda takviyesi için kullanmak için idealdir. Isı ve ışık, doğal gıda folatı türlerini kolayca parçalayabilir. Folik asit, gıda takviyesi için daha uygundur, çünkü ekmek ve makarna gibi pek çok takviye edilmiş ürün pişirilir.

Hamile kalabilecek üreme çağındaki kadınların her gün en az 400 mikrogram (mcg) folat tüketmeleri önerilir. Ancak, yalnızca beslenme yoluyla 400 mcg folat elde etmek zordur. Doğal gıda folatı yönünden zengin dengeli beslenmenin yanı sıra, içinde folik asit bulunan bir vitamin alarak, güçlendirilmiş yiyecekler yiyerek veya ikisinin bir kombinasyonunu alarak her gün 400 mcg folik asit alabilirsiniz.

Yeterli Folik Asit Alımı Nasıl Sağlanır?

Kadınlar, çeşitli beslenme şekillerinden folat içeren yiyecekler yemenin yanı sıra, folik asit alabilirler.

Folik asit içeren bir vitamin almak;

 • Ülkemizde satılan çoğu vitamin, kadınların ihtiyaç duyduğu önerilen günlük folik asit miktarına (400 mcg) sahiptir.
 • Vitaminler çoğu eczanede bulunabilir. Günlük 400 mcg olan folik asit değerinin %100’ünü içerdiğinden emin olmak için şişenin üzerindeki etiketi kontrol edin.

Güçlendirilmiş yiyecekler yemek;

 • Bazı ekmeklerde, kahvaltılık gevreklerde ve mısır masa ununda folik asit bulabilirsiniz.
 • Besin değerleri etiketini kontrol ettiğinizden ve folatın yanında “%100” olan bir ürün aradığınızdan emin olun.
 • İkisinin bir kombinasyonunu elde etmek: İçinde folik asit bulunan bir vitamin almak ve güçlendirilmiş yiyecekler yemek.

Kaynaklar:

 1. About folic acid, cdc.gov

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir