Hamilelikte Folik Asit Almak İçin 5 Neden

Hamilelikte Folik Asit Önemi

1000 bebekten biri anensefali ve spina bifida gibi nöral tüp defekti (NTD) ile doğar. Araştırmalar, folik asit takviyelerinin alınmasının nöral tüp defektinin hamileliği etkileme riskini önemli ölçüde azalttığını belirtiyor.

Hamilelikte folik asit ne işe yarar? “Hamilelik süper kahramanı” olarak adlandırılan folik asit veya folat, hamile kalmadan önce ve sonra kadınlar tarafından tüketilmelidir. Bu yazıda, gebelikte folik asit hakkında her şeyi anlatıyoruz.

Bakınız: Folik Asit Hangi Besinlerde Bulunur?

Folik Asit Nedir?

Folik asit, takviye edilmiş gıdalarda ve diğer takviyelerde bulunan sentetik bir B9 vitamini formudur. Genellikle vücut tarafından yeni hücreler ve nükleik asit üretmek için kullanılır (bu genetik bir formdur). Bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için gereklidir ve kırmızı kan hücreleri üretme, çocuğun duyma yeteneğini koruma ve bebeğin organ gelişimini destekleme gibi belirli işlevlerin yerine getirilmesine yardımcı olur.

Hamilelikte folik asit değeri kaç olmalı? Uzmanlar, hamilelikten önce ve hamilelik sırasında her gün 400mcg folik asit ile doğum öncesi vitamin almayı önermektedir.

Bakınız: Ne Kadar Folik Aside İhtiyacınız Var?

Hamileyken Neden Folik Asit Kullanmalısınız?

Hamilelikte folik asit alınmazsa ne olur? Hamilelikte folik asit kullanmak şart mı?

Hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız, neden folik asit alımınızı artırmanız gerekir. İşte sebepleri:

1. Nöral tüp hatalarını önler:

Folik asit, fetüsün nöral gelişimine yardımcı olur. Daha sonra bebeğinizin beynine ve omuriliğine dönüşen fetüsünüzün nöral tüpü, merkezi sinir sisteminin erken oluşumu sırasında doğum öncesi kusurları önlemek için folik asit ile korunur.

2. Kırmızı kan hücreleri üretir:

Folat, vücudunuzdaki kırmızı kan hücrelerinin üretimini arttırır. Anemi (demir eksikliği) yaygın bir şikayet olduğunda hamilelik sırasında bu çok önemlidir. Folik asit, demiri yenileyebilecek başka takviyeler alsanız bile vücudunuzdaki kırmızı kan hücresi (RBC) sayısının normal olmasını sağlar.

3. Bebeği çeşitli komplikasyonlardan korur:

Folik asit bebeğin yarık dudak ve damak riskini azaltır. Ayrıca erken doğum, düşük, rahminizde zayıf bebek büyümesi ve düşük doğum ağırlığı problemlerini azaltır.

4. Anne adayını korur:

Her gün yeterli folik asit alımının preeklampsi, kalp krizi, kalp hastalığı, kanserler ve Alzheimer hastalığını önlediği bilinmektedir.

5. Diğer temel fonksiyonlar:

DNA’nın üretimi, onarımı ve çalışması için folik asit gereklidir. Plasentanın ve gelişen bebeğin hızlı büyümesi için de önemlidir.

Önemi göz önüne alındığında, hamile kalmadan önce bile folik asidin alınması gerekir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.