Hamilelikte Fıstık ve Fıstık Ezmesi Yemenin 12 Faydası

Gebelikte Yer Fıstığı Tüketimi

Yer fıstığı besleyici ve uygun fiyatlı bir kuruyemiştir. Bununla birlikte, alerjisi veya alerji riski olanlar bunları yiyemez. Ayrıca, anneler hamilelik döneminde bunları tüketirse, çocukların fıstık alerjisi olabileceğine dair bir inanç vardır. Araştırmalar bu bağlantı hakkında hala bilgi sahibi olmasa da, hamileyken fıstık yemenin güvenli olup olmadığını bilmek isteyebilirsiniz.

Hamileler yer fıstığı yiyebilir mi? Hamilelikte fıstık ezmesi yenir mi? Bu yazıda, hamilelikte yer fıstığı yemenin güvenli olup olmadığını, besinsel faydalarını ve tüketmenin olası risklerini anlatıyoruz.

Hamileyken Fıstık ve Fıstık Ezmesi Yemek Güvenli Mi?

Alerjiniz yoksa fıstık ve fıstık ezmesi yiyebilirsiniz. Yer fıstığı besleyici ve çoklu doymamış yağ asitleri, antioksidanlar, protein, kalori ve folat bakımından zengindir ve hamilelik beslenmenizi sağlıklı hale getirebilir. Fıstık ve fıstık ezmesini (kuruyemiş ve tuz) ılımlı olarak tüketmek güvenlidir.

Hamilelikte Fıstık ve Fıstık Ezmesinin Faydaları Nelerdir?

Yer fıstığında bulunan besinler hamilelere nasıl yardımcı olabilir. Beslenmenize fıstık ezmesi ekleyebilir veya sadece birkaç fıstık kavurup tüketebilirsiniz.

1. Demir

Yer fıstığı dahil tüm kuruyemişler demir açısından zengindir. Bütün fıstık veya fıstık ezmesi anemiyi önlemenize yardımcı olacaktır.

2. Tekli doymamış yağlar

Yer fıstığı, tekli doymamış yağlar, özellikle de kalp için yararlı olan oleik asit bakımından zengindir. Kalp hastalıklarını önlemek için her gün bir avuç fıstık içebilirsiniz.

3. Fitosteroller

Yer fıstığı, tümör gelişimini engelleyen beta-sitosterol olarak da adlandırılan iyi bir fitosterol kaynağıdır.

4. Niasin

Yer fıstığı içindeki B3 vitamini (niasin) hafıza gücünü ve beyin fonksiyonlarını artırır. Ayrıca, yer fıstığında bulunan flavonoid resveratrol, beyne kan akışını iyileştirir.

5. Kaloriler

Hamileyken yer fıstığı yemek kilo almaya yardımcı olabilir. Sağlıklı bir kilo almanıza yardımcı olan kalorilerle doludurlar.

6. Lif

Yer fıstığı içindeki lif içeriği kabızlığı azaltmaya yardımcı olabilir.

7. Triptofan

Yer fıstığı serotonin üreten triptofan adı verilen esansiyel amino asidi içerir. Bu, ruh halini düzenlemede temel unsurlardan biridir ve depresyonla mücadeleye yardımcı olur.

8. Protein

Yer fıstığı, fetüsün uygun şekilde büyümesine ve gelişmesine yardımcı olan protein içerir.

9. Manganez

Manganez, fetal doku ve kemiğin büyümesine yardımcı olur. Ayrıca uterusun erken kasılmasını önlemede yardımcı olur.

10. E Vitamini

Yer fıstığı, kan basıncınızı kontrol altında tutmak için çalışan E vitamini içerir.

Diğer avantajlar:

11. Gestasyonel diyabeti yönetmek

Fıstık ezmesi de dahil olmak üzere sağlıklı bir yer fıstığı dozu, dengeli bir gebelik diyabeti beslenmesinin bir parçasını oluşturabilir.

12. Fıstık alerjisi riskini azalttığına inanılıyor

Hamilelikte yer fıstığı tüketmek, bebekte fıstık alerjisi riskini azaltacaktır.

Bakınız: Gebelikte Fıstık Yemenin 6 Yan Etkisi

Hangi Yiyecekler Fıstık İçerir?

Yer fıstığı, çikolata ürünleri, şekerler, tahıllar, granola barlar, pesto, kekler, ekmek, tatlılar ve pişmiş gıdalar dahil olmak üzere çeşitli gıdalarda bulunabilir. Yer fıstığına alerjiniz varsa, bu yiyeceklerden kaçınmalısınız. Emin olmak için etiketleri okuyun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir