Hamilelikte Fesleğen Yemenin 6 Faydası ve Olası Riskler

Gebelikte Fesleğen Tüketimi

Hamileyken çorbanıza, salatalarınıza ve diğer lezzetlerinize fesleğen eklemeyi özlüyor musunuz? Doğmamış bebeğiniz için sağlıklı kemik ve kıkırdak gelişimini sağlamak ister misiniz? Evet dediyseniz, hamileyken beslenmenize fesleğen eklemeyi düşünün.

Hamileler fesleğen yiyebilir mi? Fesleğenin sağlığa faydalarını, hamilelik sırasında tüketmenin ne kadar güvenli olduğunu ve hamilelik sırasında Tulsi veya Fesleğen tüketirken bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için buradaki yazımızı okuyun.

Basil (Fesleğen) Nedir?

Fesleğen, birçok tıbbi özelliği olan popüler bir bitkidir. Bitkinin yeşil aromatik yaprakları çorbalara, salatalara ve diğer birçok mutfağa harika bir lezzet katar. Ayrıca fesleğen oldukça besleyicidir ve birçok protein, vitamin, lif, mineral ve diğer temel besinleri içerir. Bu nedenle, fesleğen bir hamilelik süper besini olarak popülerdir.

Hamilelikte Fesleğen Yemenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

1. Kan Pıhtılaşmasının Düzenlenmesine Yardımcı Olur:

Fesleğen, sağlığınızın ve doğmamış bebeğinizin hamilelik sırasında güvenliğinin sağlanmasında hayati bir rol oynayan iyi miktarda K vitamini sağlar. K vitamini kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur ve kan kaybı riskini önler.

2. Fetal Büyüme ve Gelişimi Teşvik Eder:

Fesleğen, fetüsün uygun şekilde büyümesini ve gelişmesini sağlayan A vitamini açısından zengindir. Bitkiden elde edilen A vitamini kalp, gözler, akciğerler ve merkezi sinir sistemi gelişimini destekler.

Bakınız: A Vitamini Zengini Besinleri

3. Fetal Kemiklerin Oluşumunu Destekler:

Fesleğen içerisindeki manganez içeriği, doğmamış bebeğinizin kemik ve kıkırdaklarının oluşmasına yardımcı olur. Ayrıca manganez, oksidatif stresi en aza indiren ve hamile annelerde hücresel hasar riskini önleyen güçlü bir antioksidan görevi görür.

4. Sağlıklı Kan Kaynağını Sağlar:

Fesleğenin folat içeriği, hamilelik sırasında ihtiyacınız olan ek kanın üretilmesine yardımcı olur. Ayrıca folat, doğmamış bebekte belirli doğum kusurları riskini de önler.

5. Anemiyi Önler:

Fesleğen mükemmel bir demir kaynağıdır. Demir, iyi bir hemoglobin sayımının desteklenmesine yardımcı olur ve hamilelikte kırmızı kan hücresi sayınızı (RBC’ler) artırır. Böylelikle bitki hamile annelerde anemi riskini önler, gerekli enerjinizi sağlar ve yorgunluğu giderir.

Bakınız: Hamilelikte Demir Eksikliği

6. Sağlıklı Bir Gebelik Sağlayan Bağışıklığı Artırır:

Fesleğen, E vitamini, C vitamini, riboflavin, niasin ve diğer birçok vitamin gibi çeşitli vitaminler açısından zengin bir kaynaktır. Ayrıca bitki çinko, fosfor, magnezyum, bakır, manganez ve potasyum gibi iyi bir mineral kaynağıdır.

Fesleğen içindeki tüm hayati vitamin ve mineraller, birçok enfeksiyona karşı bağışıklığınızı artırır. Sağlıklı olmanızı ve doğmamış bebeğin optimal gelişimini sağlar ve sağlıklı bir hamilelik geçirmenize yardımcı olur.

Hamilelikte Fesleğen Yemenin Yan Etkileri

Hamilelikte fesleğen yemek zararlı mı? Hamileyken fesleğen yemenin birkaç sağlık yararı olsa da, bitkinin aşırı tüketimi yan etkilere neden olabilir. İşte bu bitkinin iki ana yan etkisi:

1. Sağlık Sorunlarına Neden Olur:

Fesleğen içinde bulunan Eugenol yağı, fazla miktarda fesleğen yerseniz sağlık açısından tehlikeli olabilir. Bitkideki yağ, kalp atışlarının hızlanmasına, boğaz ve ağız yanıklarına, sığ solunum, nöbetler, baş dönmesi, idrarda kan ve aşırı durumlarda komaya neden olabilir.

2. Ciddi Hipoglisemik Etkilerde Bulgular:

Hamilelikte aşırı fesleğen tüketimi, kan şekeri seviyenizi en aza indiren ciddi hipoglisemik etkilere neden olabilir. Sonuç olarak, baş dönmesi ve titreme yaşayabilirsiniz.

Uyarı:

Fesleğen hamileler tarafından güvenle tüketilebilir, ancak uygun miktarlarda ve fazla değil tükettiğinizden emin olun. Ayrıca, yıkanmamış fesleğen zararlı parazitler ve listeriosis ve toksoplazmoz gibi gıda kaynaklı enfeksiyonlara ve rahatsızlıklara yol açabilecek bakteriler içerebileceğinden hamile kadınlar onu tüketmeden önce yıkamalıdır. Hamileyken fesleğen yemeye başlamadan önce bir kez doktorunuza danışın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir