Hamilelikte Fazla C Vitamininin Yan Etkileri

Gebelikte Aşırı C Vitamini Zararlı Mı?

Özellikle hamilelik döneminde C vitamini alımı önerilen günlük miktarı aşmamalıdır. Aşırı miktarda C vitamini alınırsa aşağıdaki komplikasyonlara yol açabilir.

Her gün iki gramın üzerinde sürekli C vitamini tüketimi gut durumunu kötüleştirebilir ve böbrek taşı geliştirebilir.

Yüksek dozda C vitamini bağımlısı olan kadınlar, C vitamini almayı aniden bıraktıklarında eksiklik belirtileri gösterebilir. Miktarların kademeli olarak azaltılması tavsiye edilir.

Yüksek C vitamini dozları karın kramplarına, mide bulantısına, yorgunluğa, bağırsak tıkanmasına, uykusuzluğa, baş ağrısına, ishale, sıcak basmalarına ve kızarıklıklara neden olur.

İleri yan etkiler arasında yemek borusu iltihabı, Parkinson hastalığı, kırmızı kan hücresi komplikasyonları, enjeksiyon bölgesinde rahatsızlık, kalp çevresinde kalınlaşmış kan damarları, cilt tahrişi, sindirim sistemi sorunları ve idrar yolu komplikasyonları bulunur.

Yüksek tansiyon riskini artırabilir ve diyabetik kadınlar kan şekeri seviyelerinde bir artış yaşarlar.

Birkaç rapor, aşırı C vitamini takviyesi alımının, C vitamini eksikliği ile ilişkili bir bozukluk olan iskorbüt hastalığını önlediğini söylüyor. Ancak yine Amerikan Hamilelik Derneği’ne göre, hamileyken çok fazla C vitamini alınması yenidoğan iskorbütüne neden olabilir (bebek C vitamini eksikliği ile doğar). Daha fazla aldığınızda, böbrekleriniz fazla miktarda C vitamini salgılar ve bebeğinizde buna direnç veya rahatsızlığa neden olur.

Diürez (artan idrar üretimi) ve aşırı sıvı alımı, yukarıdaki bazı durumların elenmesine yardımcı olur.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir