Hamilelikte Farkında Olmanız Gereken 8 Enfeksiyon

Gebelikte Enfeksiyon Riskine Dikkat!

Anneliğe giden yolda karşılaşabileceğiniz çeşitli enfeksiyonların semptomları ve nedenleri konusunda güncel kalmak daha iyidir. Bunları nasıl önleyeceğinizi ve tedavi edeceğinizi bilmek önemlidir.

Bu dönemde meydana gelen bazı enfeksiyonlar, öncelikle anne adaylarını etkilerken, bazı enfeksiyonlar sizin ve / veya bebeğiniz için tehlikelidir. Bilimsel olarak, bir insan vücudu, vücudu istila etmeye çalışan çeşitli bakteri ve virüslerin olası hasarlarından korumak için sürekli bir savunma aşamasındadır.

Savunmak için bir dizi antikor üretiyorsunuz ve vücudunuz belirli bir virüs için gerekli olan belirli sayıya ulaştığında, o zaman “bağışıklık” olarak adlandırılıyorsunuz; o enfeksiyona tekrar yakalanma olasılığı büyük ölçüde azalır. Bu harika değil mi? Ancak bazen, bu virüsler vücudunuz yeterli antikor üretemeyebilir ve bu da enfeksiyona neden olur.

Vücut Hamilelik Enfeksiyonlarını Savunmada Başarısız Olduğunda?

Enfekte olduğunuzda, virüsler ya da bakteriler dokuları istila eder, çoğalır ve toksin üretir. Yaygın enfeksiyonlardan bazılarına virüsler, viroidler, prionlar, bakteriler, yuvarlak kurtlar, iğne kurtları, keneler, akarlar, pireler, bitler, mantarlar, saçkıranlar, tenyalar vb. neden olur. Enfeksiyon doğmamış bebeğinizi etkileyebileceğinden, sorun hamilelik sırasında karmaşıklaşır.

Hamileyken bazı enfeksiyonlara daha yatkın hale gelirsiniz. Çünkü yorgunluk veya diğer sağlık sorunlarından kaynaklanan halsizlik olabilir. Dahası, hamilelik hafif enfeksiyonlara ve ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu tür riskli enfeksiyonların çoğu, düşük, erken doğum, ölü doğum, doğum kusurları ve anne ölümüne yol açar. Bu nedenle, enfeksiyonun oluşmasını önlemek için uygun özen gösterilmelidir ve enfeksiyon zaten istila etmişse, derhal tedavi edilmelidir.

Hamileler Enfeksiyona Neden Daha Yatkındır?

Gebelik fizyolojik sistemi etkiler ve bu dönemde birçok hormonal değişiklik meydana gelir. Gebe kalma zamanı, doğum eylemi ve doğum, enfeksiyonlara ve diğer komplikasyonlara karşı hassastır. İşte hamilelikte dikkatli olmanız gereken enfeksiyonların bir listesi:

1. Hepatit B:

Hepatit B, hamilelik sırasında karaciğeri etkileyen en yaygın enfeksiyondur. Eğer enfekte iseniz, doğmamış çocuğunuzu bu enfeksiyondan korumak için doğru adımları atmak son derece önemli hale gelir. Gebelikte akut Hepatit B Virüsü, hamilelikte sarılığın en önemli nedenlerinden biridir. Bu enfeksiyon, enfekte kişiyle cinsel ilişki yoluyla veya enfekte kanla doğrudan temas yoluyla yayılır.

Hepatit B enfeksiyonu ölüm oranının artmasına, düşük doğum ağırlığına ve erken doğuma neden olur. Bu nedenle bu virüsün gebe kalmadan önce aşılanması gereklidir.

2. Hepatit C:

Hepatit C, ilk belirtisi mide bulantısı olduğu için tespit edilebilir. Ancak bulantı ve kusma erken gebeliğin belirtileri olduğundan, bu enfeksiyonun başlangıcını değerlendirmek zorlaşır. Hepatit C, enfekte hastaların sık sık ziyaret ettiği bir kliniğin tıbbi veya diş tedavileri yoluyla bulaşabilir. Bu virüsün taşıyıcısıysanız, çocuğunuzun etkilenme olasılığı artar.

3. İdrar Yolu Enfeksiyonu:

İdrar Yolu Enfeksiyonu genellikle vücudunuza üretra yoluyla giren deri, vajina veya rektumdaki bakterilerden kaynaklanır. Bu bakteriler mesanede kalır ve çoğalır. Bu da bir dizi komplikasyona neden olur. Ayrıca bu tür bakteriler böbreklerinize kadar gidebilir ve ciddi böbrek enfeksiyonlarına neden olabilir.

4. Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık:

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların bu dönemde oldukça yüksek bir olasılığı olabilir. Endişe verici olan kısım, cinsel yolla bulaşan hastalıkların semptomlarının olmamasıdır. Bu enfeksiyonun en yaygın şekline klamidya denir. Periyodik bir test yaptırmak güvenliği sağlayabilir.

5. Su Çiçeği:

Su Çiçeği, hamilelik sırasında hem siz hem de doğmamış çocuğunuz için komplikasyonlara neden olabilecek bir enfeksiyon türüdür. Kadınların yaklaşık %95’i, suçiçeği hastalığına karşı bağışıktır. Çünkü bunu daha önce bir kez yaşar ve ikinci kez görülme olasılığı düşüktür. Ama kimsede olmazsa, olasılık artar. Doğmamış bebeğinizdeki komplikasyonlar değişebilir, ancak bebeğinizin fiziksel gelişiminde hasara yol açabilir.

6. Genital Herpes:

Genital Herpes, herpes simpleks virüsünün neden olduğu bir genital enfeksiyondur. Enfekte kişiyle genital temas yoluyla veya oral seks yoluyla bulaşabilir. Enfekte kişide, ilk aşamada genital ülser veya ağrılı kabarcıklar görülür. Doktora sorun ve Herpes enfeksiyonunu önlemek için gerekli adımları atın.

Enfeksiyon ilk trimesterde ortaya çıkarsa tedavi edilebilir, ancak sonlara doğru ortaya çıkarsa bebeğinize hastalık bulaşmasını önlemek için sezaryen tercih edilir.

7. Alman Kızamık veya Kızamıkçık:

Alman Kızamıkçık veya Kızamıkçık, hafif ağrılı gözler, artan ateş, şişmiş lenf düğümleri gibi belirtilere sahiptir. Kızamıkçık hamileyken bulaşırsa, bebeğinizin görme ve işitme duyusu etkilenebilir. Bu aynı zamanda beyin ve kalp kusurlarına da neden olabilir.

8. Grup B Streptococcus:

Grup B Streptococcus, gebelikte nadiren görülen bir enfeksiyondur, ancak üçüncü trimesterde veya doğum sırasında ortaya çıkarsa bebekte çeşitli komplikasyonlar oluşturabilir. Özel döneminizde düzenli tıbbi kontrol yaptırmak en iyisidir.

Hamilelikte Enfeksiyonlardan Kaçınmak İçin Önlemler ve Tedavi

Artık hamilelikte sizi etkileyebilecek enfeksiyon türlerini biliyoruz, onlarla nasıl baş edeceğimizi öğrenelim:

  • Gebe kalmadan önce enfeksiyonlara karşı aşı olun.
  • Semptomları takip edin ve düzenli olarak kontrol yaptırın.
  • Partneriniz enfekte ise cinsel temastan kaçının.
  • Doktorunuzun daha önce enfekte bir kişide kullanılmış olan aletleri ve şırıngaları kullanmadığından emin olun.
  • Bağışıklığınız düşük olduğu için tetikte olun. Bunu, yiyecekleri yüksek sıcaklıkta kaynatarak, temiz su içerek, hayvanlara dokunduktan sonra ellerinizi iyice yıkayarak yapabilirsiniz.
  • Hamilelikte enfeksiyona neden olan belirli bakterilere karşı en iyi neyin işe yarayacağı bir antibakteriyel antibiyotik türü seçin.
  • İdrar yolu enfeksiyonundan muzdaripseniz, bol su için. Enfeksiyon iki günden fazla sürerse, hemen doktorunuza danışın.

Artık hamilelik döneminde oluşabilecek çeşitli enfeksiyonlar hakkında net bir fikriniz olduğunu umuyoruz. Sağlığınıza dikkat edin ve enfekte olmaktan kendinizi koruyun.

Güvenli bir doğum ve sağlıklı bir bebek dileriz! Aşağıdaki yorum kutusunda deneyimlerinizi bizimle paylaşın:

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir