Hamilelikte Erkek Bebek Belirtileri: 10 Farklı Yöntem

Bebeğinizin Erkek Olacağını Gösteren İşaretler Var Mı?

Hamileyken, siz ve aileniz bebeğin cinsiyetini muhtemelen merak ediyorsunuz. Bu merak, nesiller boyunca, bir bebeğin cinsiyetini tahmin etme konusunda çeşitli varsayımlara, masallara ve efsanelere yol açmıştır.

Bu yöntemleri bir çift olarak denemek eğlenceli olsa da, bilimsel olarak kanıtlanmadığı için ciddiye alınamazlar. Bu yazıda, size hamilelik sırasında erkek çocuğu taşıdığınızın sözde belirtileri ve semptomları hakkında birkaç efsane anlatıyoruz.

Bir Bebeğin Cinsiyetini Ne Belirler?

Bebeğin cinsiyeti, döllenme sırasında (sperm yumurta ile buluştuğunda) kromozom ile belirlenir. Bir embriyo (veya bebek) ebeveynlerin her birinden 23 kromozom alır, burada bir çift bebeğin cinsiyetini belirleyen cinsiyet kromozomlarından oluşur. Bebeğin iki X kromozomu varsa, bir kızdır ve bir X ve bir Y kromozomu varsa, bir erkek çocuktur.

Cinsiyet farklılıkları gebeliğin 7. haftasında başlar ve genetik ve çevresel faktörlerden de etkilenir.

Bakınız: Hamilelikte Kız Bebek Belirtileri

Hamileyken Bebeğinizin Erkek Olduğunu Anlamanın 12 Farklı Yolu

Bu yazıda, insanların bir erkek çocuğuna işaret ettiğini düşündükleri yaygın semptomları veya belirtileri listeliyoruz. Bebeğin cinsiyetini tahmin etmeyi eğlenceli hale getirebilecek efsaneleri keşfedelim!

1. Sabah bulantısı:

Efsane: Sabah bulantısı veya mide bulantısı hissetmiyorsanız, bir erkek bebek taşıdığınızın işaretidir.

Gerçek: Sabah bulantısı (bulantı ve kusma) gebelerin %70 ila %80’ini etkileyen yaygın bir hamilelik belirtisidir. Çoğunlukla ilk trimesterle sınırlıdır, ancak bazı kadınlar doğumdan önce yaşayabilir. Hormonal değişikliklerin bebeğin cinsiyetine değil, buna neden olduğuna inanılmaktadır.

2. Kalp atış hızı:

Efsane: Bebeğinizin kalp hızının dakikada 140 altında kaldığını fark ederseniz, bir erkek çocuğa hamile olduğunuzu gösterebilir.

Gerçek: Bunu destekleyecek hiçbir araştırma yapılmayan yanıltıcı bir iddiadır. İlk Trimesterde Fetal Kalp Hızındaki Cinsiyete Bağlı Farklılıklar başlıklı bir çalışma, ilk trimesterde erkek ve kız çocuk kalp atış hızları arasında anlamlı bir fark olmadığını söyleyerek efsaneyi çürütmektedir.

Cinsiyete bakılmaksızın, normal fetal kalp atım hızı 120 ila 160 atış / dakika’dır. Hamileliğin erken dönemlerinde daha yüksek (140 ila 160bpm) ve gebeliğin sonraki aşamalarına doğru (120 ila 140bpm) daha düşük olabilir.

3. Cilt ve saç durumu:

Efsane: Hamileyken cildinizde sivilce olmaması muhtemelken, kız bebek cildini bozarak annenin güzelliğini ödünç alır. Annenin, bir erkek çocuk taşıması durumunda daha uzun ve parlak saçları olacaktır.

Gerçek: Bu iddiaları destekleyecek hiçbir çalışma bulunmamaktadır. Hamilelik sırasında cilt ve saçtaki değişiklikler, hormon seviyelerindeki değişikliklerden kaynaklanır. Hormonal değişiklikler, bebeğin cinsiyetine bakılmaksızın temiz cilt ve parlak saçlara veya akne ve saç dökülmesine neden olabilir.

4. Gıdalara aşermek:

Efsane: Ekşi veya tuzlu yiyeceklere aşeriyorsanız, bir erkek çocuğunuz olma olasılığı daha yüksektir.

Gerçek: Bu iddiayı destekleyen hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Aşermek, hormonal değişiklikler, beslenme yetersizlikleri, farmakolojik olarak aktif maddeler (belirli gıdalarda bulunur), kültürel ve psikososyal faktörlerden kaynaklanabilir. Ancak, bu hipotezleri destekleyecek daha fazla araştırma yoktur.

Bakınız: Hamilelikte Aşermek Cinsiyeti Tahmin Eder Mi?

5. Karın pozisyonu:

Efsane: Göbeğin altta olması, bir erkek bebek sahibi olduğunuzun işaretlerinden biridir.

Gerçek: Bebeği taşıma şekliniz bebeğin cinsiyetini göstermez. Doğum dergisinde yayınlanan bir araştırma, ne bu ne de bir bebeğin cinsiyetini tahmin etmenin diğer yollarının doğru olmadığını belirtmektedir. Gebe bir kadının postüral değişiklikleri bebeğin büyüklüğü ve uterusunuzun şekli ile ilişkili olabilir.

Bakınız: Gebelikte Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Öğrenilir?

6. Duygudurum değişiklikleri:

Efsane: Bir erkek bebek taşıyorsanız ruh hali değişimlerine eğilimli değilsiniz. Ancak bir kıza hamile iseniz ruh hali değişiklikleri olacak.

Gerçek: Hamilelik sırasındaki ruh hali değişimleri bebeğin cinsiyetinden değil hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır.

7. İdrar rengi:

Efsane: Hamilelik sırasında idrarınızın rengi değişir ve idrarınız koyu görünürse, bir erkek bebek taşıdığınızı gösterir.

Gerçek: İdrar değişiklikleri hamilelik sırasında yaygındır. Koyu renkli idrar, bulantı ve kusma nedeniyle meydana gelebilecek bir dehidrasyon belirtisi olabilir. İdrar rengi gıdalar, ilaçlar ve takviyelerle de değişebilir ve cinsiyet tahmini ile ilgili değildir.

8. Meme büyüklüğü:

Efsane: Bir erkek bebek taşıdığınızda, sağ göğsünüz soldan daha büyüktür.

Gerçek: Hamilelik sırasındaki hormonal değişiklikler kan akışını iyileştirir ve meme dokusunda kendilerini daha büyük hissettiren değişikliklere neden olur. Göğüsler, doğumdan sonra bebeğinizi beslemek için anne sütü tedarikine hazırlanırken şişer. Bununla birlikte, meme değişikliklerinin bebeğin cinsiyeti ile bağlantılı olduğuna dair bir kanıt yoktur.

9. Soğuk ayaklar:

Efsane: Buz gibi soğuk ayaklarınız varsa, bu bir erkek bebek taşıdığınızın bir göstergesidir.

Gerçek: Hamilelik sırasında ayakların soğuk olması, kötü kan dolaşımı, diyabet veya aşırı soğuk havaya bağlı olabilir. Daha fazla tanı ve bakım için doktorunuza danışın.

10. Kilo alımı:

Efsane: Bir erkek bebek taşıdığınızda, fazla kilolar midede görünür. Ancak bir kızı taşırken, ağırlık yüz dahil tüm vücuda dağıtılır.

Gerçek: Hamile kadınların çoğu hamilelikleri boyunca kilo alırlar ve önemli miktarda kilo alımı sağlıklı gebeliğin önemli bir parçasıdır ve bebeğin cinsiyeti ile belirlenmez.

Kaynaklar:

  1. Prenatal Ultrasound; UC San Diego Health
  2. First Trimester Screening; Medical College of Wisconsin, Department of Obstetrics and Gynecology

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.