Hamilelikte Erik Yemenin 4 Önemli Faydası ve Erik Aşermek

Gebelikte Erik Tüketimi

Meyveler dengeli beslenmenin önemli bir parçasıdır. Ancak, erik ve ananas gibi bazı meyvelerin hamilelik döneminde tüketim için güvenli olmadığına dair genel bir inanç vardır.

Erikler (aloo buhara) tatlıdır ve tat tomurcuklarını memnun eder, ancak hamileyken yenir mi? Hamileler erik yiyebilir mi? Bu yazıda bunu öğrenin. Burada, hamilelikte erik tüketimi, yararlarından, yan etkilerinden ve daha fazlasından bahsediyoruz.

Hamilelikte Erik Yemek Güvenli Mi?

Erik ve kuru erik, potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum ve A ve C vitaminleri gibi besinler açısından zengin oldukları için hamile kadınlar için iyi olabilir. Bununla birlikte, bu meyvelerin tüketimi böbrek taşı oluşumu ile ilişkilidir ve böbrek problemi olan kadınlar tarafından kaçınılmalıdır.

Hamilelikte Ne Kadar Erik Tüketmek Güvenli?

Uzmanlar, hamile kadınlara her gün beş ila yedi porsiyon çeşitli taze meyve yemelerini önerir. Erikleri porsiyonlardan biri olarak alabilirsiniz; iki erik bir porsiyon yapar. Taze veya kurutulmuş bir meyveye veya bir bardak taze erik suyu tüketebilirsiniz.

Aşerme yanı sıra, erik içindeki besinler size bazı sağlık yararları sağlayabilir. Devamında konu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hamilelikte Erik Yemenin Faydaları Nelerdir?

Rutin gebelik beslenmenize erik eklemek faydalı olabilir. İşte bazı yararları:

Kan şekeri seviyelerini korur: Gestasyonel diyabetiniz olduğunda kan şekeri seviyeleriniz yükselme eğilimindedir. Erik gibi düşük glisemik indeksli (GI) yiyecekler yemek, vücuttaki glikoz seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Kabızlığı hafifletmeye yardımcı olur: Hamile kadınlar hormonal değişiklikler, daha az fiziksel aktivite veya demir takviyesi nedeniyle kabızlıktan muzdariptir. Kuru erik suyu içmek, diyet lifi içeriğinden dolayı kabızlığı tedavi edebilir.

Kemik sağlığını iyileştirir: Kurutulmuş erik veya kuru erik kalsiyum içerir ve annenin kemik sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu nedenle, düzenli beslenmenize kuru erik eklemek iyi bir fikirdir.

Erken doğum riskini azaltabilir: Hamile bir kadının beslenmesinde C vitamini eksikliği, erken membran rüptürü olasılığını artırabilir. C vitamini açısından iyi olan erik gibi gıdaları dahil etmek, bu riski azaltmaya yardımcı olabilir.

Bazıları hamilelik döneminde erik yemenin bilinen önemli bir yan etkisi olmadığına inanmaktadır. Ancak, bu meyvenin tüketimi nedeniyle ağırlaşabilecek herhangi bir sağlık endişeniz varsa dikkatli olmak en iyisidir.

Hamilelikte Erik Yemenin Olası Yan Etkileri

Hamilelikte erik yemek zararlı mı? Erikler oksalat içerir ve böbrek taşlarınız varsa hamilelikte kaçınılmalıdır. Erik alımının kısıtlanması kalsiyum oksalat taşlarının (bir tür böbrek taşı) riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Bazen, bu meyveler ilaçlara müdahale edebilir. Bu nedenle ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza erik yiyip yiyemeyeceğinizi sorun. Ayrıca, dengeli bir hamilelik beslenmesi için meyveyi ılımlı bir şekilde yemeyi unutmayın.

Hamilelikte Erik Aşermek: Ne Anlama Geliyor?

Her ne kadar hamile kadınların neden erik aşerdiklerini söylemek için bir çalışma olmamasına rağmen, bazı teoriler C vitamini eksikliği nedeniyle meyveleri aşerme eğiliminde olduklarını göstermektedir. Başka bir neden, tat ve koku duyusunu artırabilecek hormonal değişiklikler olabilir ve böylece aşermeye neden olabilir.

Erikler ideal olarak taze tüketilmelidir.

Erik nasıl seçilir ve saklanır?

Erik alırken ve saklarken bu noktaları aklınızda bulundurun:

 • Yüzeyi kırışık, kırılmış veya lekeleri olan erikleri seçmeyin.
 • Dolgun, ancak çok yumuşak veya sert olmayan erik seçin.
 • Meyvenin her yerinde aynı renk olmalıdır.
 • Eriklerin su içeriği olduğundan, avucunuzda tutun ve ağırlığına dikkat edin. Ağırlıklı olmalı ve çok hafif olmamalıdır.
 • Erikler olgunlaşmamışsa, oda sıcaklığında olgunlaşmaya bırakabilirsiniz.
 • Erikleri plastik bir torbada saklayabilir ve üç ila dört gün buzdolabında saklayabilirsiniz.

Hamilelikte eriklerin tadını çıkarabilir ve çeşitli şekillerde faydalarını elde edebilirsiniz.

Hamilelikte Erik Nasıl Tüketilir?

 • Lezzetli bir hazırlık yapmadan önce erikleri yıkamak önemlidir.
 • Ekmek, waffle veya krep içeren erik sosu hazırlabilir.
 • Erik ve yaban mersini, çilek veya ahududu gibi meyvelerle meyveli bir salata yapın. Tadı arttırmak için nane ve bal ekleyebilirsiniz.
 • Kahvaltılık tahıllara erik ekleyin veya sağlıklı bir karışım yapın.
 • Taze erik ile nefis bir smoothie yapın.
 • Bu meyve ile jöleler ve reçeller de yapılabilir.

Erikler hamilelik beslenmenize iyi bir ektir. Bu meyvelerin hayranı değilseniz endişelenmeyin. Her zaman eriklerle aynı miktarda beslenme sunan alternatifler arayabilirsiniz.

Hamileyken erik aşerdiniz mi? Aşağıdaki yorumlar bölümündeki deneyimlerinizi bize anlatın.

Kaynaklar:

 1. Basic report: Plums, raw; United States Department of Agriculture
 2. Oxalates and health; PKD Foundation
 3. Healthy eating for gestational diabetes; Frimley Health NHS Foundation Trust

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir