Hamilelik ve Endometriozis Hakkında Merak Edilenler

Endometriozis, üreme yıllarında kadınlarda yaygın olmakla birlikte, gebelik üzerindeki etkileri üzerine iyi araştırmalar yapılmıştır. Endometriozisi olan bazı kadınlar, gebelik sırasında semptomlarının düştüğünü bulmuşlardır ancak diğerleri fark etmemektedir. Bazı gebelikle ilgili komplikasyon riski, endometriozisi olan kadınlarda ve özellikle infertilite (kısırlık) tedavisi görenler için daha yüksek olabilir. Endometriozisi olan hamile kadınların yüksek riskli olduğu düşünülürse, sağlık uzmanları hamileliklerinin ilerlemesini yakından takip etmelidir.

Endometriozis Nedir?

Endometriozis, doğurganlık yıllarında kadınların yaklaşık yüzde 15’ini etkileyen yaygın bir rahatsızlıktır. Bir kadının aylık adet döngüsü sırasında rahim içinde endometriyal doku oluşur. Gebelik meydana gelmezse, bu doku parçalanır ve menstrüasyon sırasında vücudun dışına atılır. Endometriozisi olan kadınlarda endometriyal doku rahim dışında büyümeye başlar. Çoğu kez endometriyal doku karın bölgesinde bulunur. Ancak vücudun diğer bölgelerinde de görülebilir, ancak bu yaygın değildir. Bu doku, rahimde bulunduğu zaman olduğu gibi vajinadan vücudun içinden çıkıp parçalanamaz. Büyüyen doku herhangi bir belirti oluşturmaz, ancak bazı durumlarda aşağıdakilere neden olabilir:

  • Ağır, acı dolu adet dönemleri
  • Ağrılı cinsel ilişki
  • Üriner veya sindirim problemleri

Endometriozis kısmen kısırlık ile ilişkilidir ve endometriozisli kadınların yaklaşık yüzde 50’si bu komplikasyonu görür. Endometriozise bağlı kısırlığa sahip kadınlar gebe kalabilmek için doğurganlık tedavileri arayabilir. Doğurganlık tedavileri, özellikle in vitro fertilizasyon (tüp bebek tedavisi), doğum kusurları veya preterm doğum gibi anne ve fetus için bazı komplikasyon riskinin düşmesi ile ilişkilidir. Endometriozis, gebelik sırasında anne ve bebek için risk taşır.

Hamilelikte Endometriozis Tedavi Edilir mi?

Gebelik, hamile kalmadan önce dikkatli bir şekilde düşünülmesi gereken önemli bir yaşam tercihidir. Hamilelik sırasında üretilen hormonların endometriozis belirtileri üzerinde olumlu etkileri olabileceği düşünülmektedir. Bu etki doğumdan sonra ve emzirirken devam edebilir. Bunlar endometriozisi iyileştirmez, belirtiler hafifler.

Bazı kadınlar aynı zamanda gebelik sırasında endometriozis semptomlarının tekrarladığını bulabilir. Birçok durumda, gebelik sırasında semptomların azaldığına bakılmaksızın, doğumdan sonra bir noktaya geri döneceklerdir.

Gebelik Endometriozisi Nasıl Etkiler?

Hamileliğin endometriozisi tedavi edemeyeceğini unutmamak önemlidir. Bir zamanlar gebeliğin etkili bir tedavi olduğu düşünülüyordu, çünkü belirtiler gebe kalırken ve doğumdan sonraki bir süre hafifler. Belirtiler bu süre zarfında azalabilirken, gebelik gerçekten endometriozis için uzun vadeli bir tedavi değildir.

Endometriozis ve Kısırlık

Endometriozis kadının doğurganlığına etkisi çok iyi belgelenmiştir. Endometriozlu birçok kadında kısırlık vardır ve çoğu, tüp bebek dahil olmak üzere yardımcı üreme yöntemlerine başvurmaya karar verir. Bu işlemler sağlıklı bir hamilelik ve bebek sağlayabilir, ancak bazı durumlarda anne ve fetüs için risk taşır.

Endometriozis Komplikasyonları Nelerdir?

Endometriozisli gebelerde ortaya çıkabilecek komplikasyonlarla ilgili çok fazla çalışma yapılmamıştır. Bununla birlikte, endometriozisin bazı hamile kadınları ve bebeklerini bazı kötü gebelik sonuçlarına yatkın hale getirebileceğini gösteren bazı ön bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Endometriozisi olan gebe kadınlar genellikle yüksek riskli olarak düşünülür. Endometriozisli kadınlar için olası komplikasyonlar şunları içerebilir:

  • Erken doğum: Bir çalışma, endometriozisli kadınların, endometriozisi olmayan kadınlara kıyasla erken doğum yapma riski altında olduğunu gösteriyor.
  • Sezaryen doğum: Endometriozisi olan kadınların Sezaryen ile doğum yapması daha muhtemel olabilir.
  • Pre-eklampsi: Bu hastalık yüksek kan basıncıyla karakterizedir ve hamile kadınları ikinci ve üçüncü trimesterlerinde etkiler.
  • Antepartum hemoraji (antepartum kanama): Antepartum kanaması hamileliğin ikinci yarısında kanamaktadır. Gebeliğin potansiyel komplikasyonu plasental abrupsiyon veya plasenta previa kaynaklı olabilir. Ancak birçok vakada kanama nedeni bilinmemektedir. plasental abrupsiyon plasenta rahimden ayrıldığında ve gebelik kaybının önemli bir nedenidir. Plasenta previa’da, plasenta aslında serviksi engeller ve bu ciddi kanamalara neden olabilir.
  • Düşük: Bazı çalışmalar endometriozisin aniden düşük ile ilişkili olduğunu göstermiş, ancak diğerleri arasında ilişki bulunamamıştır. Düşük yapmak, gebeliğin 20 hafta önce kaybedilmesi olarak tanımlanır.
  • Ölü doğum: Ölü doğum, 20 hafta sonra hamilelik kaybıdır. Ölü doğumun endometriozis ile ilişkili olup olmadığı kesin olarak bilinmemekle birlikte, bazı bilimsel çalışmalar bir bağlantı gösterdi. Çoğu durumda, ölü doğum nedeni bilinmemektedir.

Gebelik ve Endometriozis için Prognoz

Endometriozis, gebelik sırasında oluşan komplikasyonlar ile ilişkili gibi görünse de, bu etkiler iyi bilinmemektedir. Endometriozis semptomları gebelik sırasında ve sonrasında azalabilir veya var olmamasına rağmen gebelik altta yatan problemi tedavi etmez. Endometriozisi olan gebeler yüksek riskli olarak kabul edilir ve hekimler tarafından yakından izlenmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.