Hamilelikte En Çok Aşerilen Gıdalar Nelerdir?

Tatlılar, tuzlu ve baharatlı yiyecekler ve ekşi yiyecekler hamilelikte en sık aşerilen yiyeceklerdir.

1. Tuzluya Aşermek:

Varsayımsal bir inanç, beslenmenizde düşük sodyum seviyesine sahipseniz, hamilelikte tuzlu ve baharatlı yiyecekler isteyebilirsiniz. Çeşitli araştırmalar, tekrarlanan sodyum tükenmesi nöbetlerinin sodyum alımında artışa neden olabileceğini göstermektedir. Hamilelikte kan hacminiz arttıkça bu makul bir neden ve sonuç gibi görünmektedir. Bu değişiklik, sodyum ve potasyum alımının uygun şekilde yönetilmesini gerektirir.

Hamilelikte isteyebileceğiniz yiyeceklerden bazıları patates kızartması, patlamış mısır, farklı soslar, karışık kuruyemişler ve ekstra tuz eklenmiş tavuk kızartma olabilir.

2. Tatlıya Aşermek:

Şekerli ve çikolatalı yiyeceklere aşermek de hamile kadınlar arasında yaygındır. Büyük olasılıkla çikolata, dondurma, şekerli tatlılar ve çöreklere aşırı istek olabilir. Bir araştırma, gestasyonel diyabetli gebe kadınların gestasyonel diyabetli annelerden daha çok tatlılara istekli olduğunu göstermiştir. Tatlı yiyeceklere yönelik bu tercih, gebelik hormonlarındaki seri artış ve düşüşle bağlantılıdır. Ancak, bu muhakemeyi destekleyen araştırma çalışmaları sınırlıdır.

3. Baharatlı Ve Acılı Yemeklere Aşermek:

Tatlı ve tuzluya aşerme kadar popüler olmasa da baharatlı yiyecekler de aşerme listesindedir. Acı kanatlar, köriler ve kırmızı biberli yiyecekler isteyebilirsiniz. Büyüklerimiz, erkek bebek bekleyen hamile kadınların baharatlı yiyeceklere aşerdiğini, kız bebek taşıyanların ise çikolata gibi tatlı yiyeceklere aşerdiklerini söylüyor.

4. Garip Yiyeceklere Aşermek:

Bazen hamile kadınlarda tatlı ve ekşi ya da tatlı ve tuzlu gibi farklı gıdaları karıştırıp yemek isteği olabilir. Garip yiyecek kombinasyonlarını yemek için can atıyor olabilirsiniz. Bu istek oldukça bireyseldir ve hamilelikte meydana gelen herhangi bir spesifik fizyolojik değişikliğe bağlı olabilir de olmayabilir de.

5. Ekşi Gıdalara Aşermek:

Limon, nar ekşisi, sirke ve turşu gibi asitli ve ekşi yiyeceklere aşermek bunlardan bazılarıdır. Ekşi gıdalara aşermek, düşük mide asitlerinin bir işareti olabilir. Mide asitleri gıdayı proteinlere bölerek sterilize etmeye yardımcı olur. Narenciye aşermek, vücudunuzun bu gıdalarda bulunan C vitamini gibi bazı vitaminlere olan gereksinimini gösterebilir. Ancak, bu inancı destekleyen hiçbir araştırma çalışması yoktur.

6. Olağandışı Aşermeler:

Bazı kadınlar gıda dışı ürünlere aşerebilirler. Gıda dışı öğeleri yeme patolojik eylemine PICA denir. Olağandışı iştah nedeniyle, bebek bekleyen anne ve fetus için önemli bir risk oluşturan tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir. Hamilelikte Pika demir eksikliğini veya yetersiz beslenmeyi gösterebilir.

7. Sağlıksız Gıdalara Aşermek:

Hamilelikte sağlıksız yiyeceklere aşermek genellikle psikolojik faktörlerle bağlantılıdır. Albany Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, bu yiyeceklerin hamilelikte yasaklandıkları için hamilelik sırasında istendiğini göstermiştir. Bunlardan birkaçına kahve, alkol, pizza, patates cipsi, fast food ve daha fazlası verilebilir.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte Aşerme Ne Zaman Başlar?

8. Sağlıklı Gıdalara Aşerme:

Bazı kadınlar sağlıklı yiyeceklere aşerebilir. En çok canınızın istediği yiyecekler meyveler (elma, karpuz, armut, üzüm), sebzeler (yapraklı yeşillikler, baklagiller, sarımsak), et (kırmızı et, yağsız kıyma), deniz ürünleri (yengeç, balık), meyve suyu (portakal, greyfurt) ) ve süt ürünlerini (süt, yoğurt, peynir) içerir. Hamilelikte, bu yiyeceklerin daha fazlasını öğünlerinize eklemeyi denemelisiniz.

Kaynaklar:

  1. Food cravings during pregnancy; Pregnancy, birth and baby
  2. Week-by-week guide to pregnancy; NHS

Hamileyken nelere aşerdiniz? Deneyimlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.