Hamilelikte Elma Yemenin 8 Faydası

Hamile kadınların kaçınması gereken, sürekli büyüyen bir yiyecek ve içecek listesi var. Güvenli yiyecek ve içecekleri bulmak bazen can sıkıcı veya bunaltıcı olabilir.

Endişelenmenize gerek olmayan yiyeceklerden biri – aslında yemenizi öneririz – elma! Elmanın hamilelik döneminde hem siz hem de bebeğiniz için çeşitli sağlık yararları vardır.

İşte hamile kadınların elma yemesi için 8 neden:

1. Elma bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Eski “günde bir elma doktoru uzak tutar” sözü sadece yaşlı hikayesi değildir. Elmaları yerseniz yine de hastalanabilirsiniz, ancak elmalar bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasına yardımcı olan C vitamini ile doludur. Bu özellikle hamile kadınlar için yararlıdır. Çünkü siz bebek taşırken bağışıklık sisteminiz düşer.

2. Elmalar kansızlığa yardımcı olabilir veya kansızlığı önleyebilir.

Elmalar ayrıca hamileyken kanınızın anemik hale gelmesini önlemek için ihtiyaç duyduğu önemli bir mineral olan demir içerir. Hamilelik sırasında anemi oldukça yaygın bir sorundur. Bu nedenle düzenli olarak elma yemek demir seviyenizi yükseltmenize yardımcı olabilir (diğer demir açısından zengin yiyeceklerle birlikte).

3. Elmalar enerjinizi artırır.

Elma size doğal bir enerji artışı sağlar ve hangi hamile kadının buna ihtiyacı yoktur? Bebek büyütmek yorucu! Kafein alımınıza dikkat etmeniz gerektiğinden, elma gibi daha sağlıklı alternatifler bulmak, o yorgunluk geldiğinde çok yardımcı olabilir. Elmalar, basit şeker kombinasyonları ile kan şekerinizi artırarak enerjinizi artırır.

4. Elmalar sindirime yardımcı olur.

Elmalar, genel sindirime ve bağırsak hareketlerine yardımcı olabilecek çok miktarda diyet lifi içerir. Pek çok hamile kadının hormonal değişikliklerden dolayı kabızlık problemleri var – bebeğin oraya baskı uyguladığından bahsetmeye bile gerek yok! Bu nedenle, zor bağırsak hareketleri veya fazla gazla mücadele ediyorsanız, elma gibi diyet lifi açısından zengin yiyecekler yemeyi deneyin.

5. Elmalar kalp sağlığına yardımcı olur.

Elma, hamile kadınların çoğunu rahatsız eden mide ekşimesine de yardımcı olabilir (özellikle hamileliğin sonlarına doğru). Elmalardaki çözünür lif aynı zamanda kötü kolesterolü düşürür ve plak oluşumunu yavaşlatır.

6. Elma, gebelik diyabetini önlemeye yardımcı olur.

Elma, içindeki lif ve flavonoidler nedeniyle kan şekerinizi daha dengeli tutmaya yardımcı olur. Bu nedenle elmaları beslenmenizin bir parçası yapmak, hamilelik sırasında gebelik diyabeti geliştirmekten kaçınmanıza yardımcı olabilir.

7. Elma, solunum veya astım sorunlarını önler.

Elmanın içinde ayrıca birçok antioksidan bulunur. Antioksidanlar, hamilelik döneminde daha sağlıklı kalabilmeniz ve solunum yolu hastalıklarından kaçınabilmeniz için akciğerlerinizi güçlendirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca bebeğinizin akciğerlerini güçlendirerek daha sonra astım olasılığını düşürürler.

8. Elmalar, doğum kusurları olasılığını düşürür.

Muhtemelen bazı doğum kusurlarından kaçınmak için hamileyken folik asit (veya folat) almanın çok önemli olduğunu duymuşsunuzdur. Elmalar folat içerir, bu yüzden onları yemek vücudunuzdaki folatı güçlendirmek için size doğal bir kaynak sağlamaya yardımcı olur.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir