Hamilelikte Ellerde ve Ayaklarda Uyuşma Neden Olur?

Hamilelik, bayanların hem fiziksel hem de ruhsal olarak pek çok değişiklik geçirdiği bir dönemdir. Bu 9 aylık süreçte, hamilelik belirtilerinin bir kısmı ruh halinizde değişimlere yol açarken, bir kısmı da vücudunuzla ilişkili olacaktır. Bu değişikliklerden bazıları sizi son derece rahatsız edebilir.

Hamile bayanların sıkça karşılaştığı sorunlardan biri, ellerde ve bacaklarda uyuşmadır. Bu tamamen normaldir. Çoğu kadın hamileliği sırasında uyuşma ve karıncalanma gibi benzer belirtilerle karşılaşabilir. Yapmanız gereken tek şey ise, doğru tedavi için doktorunuza danışmaktır.

Hamilelikte Uyuşma Neden Olur?

El ve ayaklarınızda hissizlik, uyuşma gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca vücudunuzun farklı yerlerinde karıncalanma olabilir.

 • Genellikle aynı pozisyonda uzun süre oturmak uyuşmaya neden olur.
 • Ayrıca uzun süre baskı altında olmak da uyuşmaya neden olabilir.

Hamilelikte el ve ayaklarda uyuşma genellikle basınç nedeniyle olur.  Vücudunuz çok kısa süre içerisinde değişime uğramıştır. Vücudunuzdaki şişkinlik eklem ve diğer vücut kısımları üzerine baskı uygulamaktadır. Bu şişlik genellikle uyuşma nedenlerinden biridir. Çoğunlukla geceleri uyuşma ve karıncalanma duygusu artar. Özellikle sağ tarafınızdan uyandığınızda uyuşma hissedebilirsiniz.

Hamileliğiniz süresince uyuşma ve ağrı en çok vücudunuzun şu kısımlarında ortaya çıkar:

 • Bacaklar
 • Kollar
 • Eller
 • Göbek
 • Karın derisinin gerilmesi de uyuşmaya neden olabilir.

Bakınız: Hamilelikte Uyuşma ve Karıncalanma Neden Olur?

Hamilelikte Uyuşma Nasıl Geçer?

Hamilelikte ellerin uyuşması, eklemleriniz üzerine basıncın artmasından kaynaklanabilir. Bazen ani bir ağrı ile birlikte uyuşma olabilir. Hamilelikte gelişen karpal tünel sendromu buna neden olabilir.

 • Geceleri el ve bileğinize atel giyerek uyuşmayı giderebilirsiniz. Atel, el ve bileklerinizin hareketsiz kalmasını sağlayarak, el ve bilekleri bükme sonucu oluşan uyuşmayı önler.
 • Ayaklarınızda uyuşma varsa, geceleri sol tarafınıza yatın. Ayrıca, hamileliğiniz boyunca ağır şeyler kaldırmaktan kaçının.
 • Dinlenmek istediğinizde uzanmak yerine oturun. Yatarken bacaklarınızda uyuşma hissi artabilir.
 • Eğer egzersiz yapıyorsanız, bu egzersizlerin uyuşmaya neden olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer belirli egzersizleri yaptıktan sonra bacaklarınız daha sık uyuşuyorsa, bu egzersiz hareketlerinden kaçınmanız gerekir.

Eğer hamileyken el ve bacaklarınız uyuşuyorsa, yukarıda yer alan yöntemleri takip ederek bu sorunu giderebilirsiniz. Ancak, gebeliğiniz sırasında midenizde uyuşma hissi varsa, doktorunuza danışmalısınız.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.