Hamilelikte Ejder Meyvesi (Pitaya) Yenir Mi? Faydaları ve Zararları

Dragon meyvesi olarak da bilinen ejder meyvesi son yıllarda pek çok marketin meyve reyonunda yer almaya başladı. Güney ve Orta Amerika’da yetişen tropikal bir meyvedir. Pitaya olarak da bilinen bu kaktüs meyvesi Asya’da da oldukça popüler. Meyvenin dışında yer alan katmanlı ve dokulu derisi yenilmezken, meyvenin içi, siyah tohumlu beyaz veya kırmızı kısmı yenilebilir.

Her biri ferahlatıcı tatlara sahip olan bu meyvenin farklı çeşitleri vardır. Tüm çeşitleri arasında protein ve lif gibi besinler içerir. Peki bu gebelikte ejder meyvesi yemek güvenli mi? Doktorunuzun tavsiyesini almak her zaman daha iyi bir seçimdir. Gebelikte ejderha meyvesi yemek, yararları ve varsa riskleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu yazımızı okuyun.

Hamile Kadınlar Ejder Meyvesini Yiyebilir Mi?

Ejder meyvesi şeker, karbonhidrat, kalsiyum, diyet lifi ve sodyum içerir ve hamile kadınlar için sağlıklı olduğuna inanılmaktadır. Sınırlı miktarda yediğiniz takdirde ejderha meyvesi güvenlidir.

Hamileyken Günde Ne Kadar Ejder Meyve Yiyebilirsiniz?

Ortalama bir ejder meyvesi 350 ila 400 gram ağırlığında olabilir. İdeal olarak, hamile kadınların günde en az 200 gram almaları önerilir. Alım konusunda emin değilseniz, önerilen miktarlardan daha fazla tüketmeden önce doktorunuzla konuşun.

Hamilelikte Ejder Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Ejder meyvesi sağlığınız için yararları şöyledir:

Anemi riskini önler: Bir çalışmaya göre, kırmızı ejder meyve suyu tüketmenin gebe kadınlarda hemoglobin ve eritrosit seviyeleri üzerinde önemli etkileri olmuştur. Ancak, bu fayda hakkında sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır.

Kabızlıktan kurtulmanızı sağlar: Dragon meyvesi iyi bir diyet lifi kaynağı olabilir ve kabızlığı bir dereceye kadar hafifletmeye yardımcı olabilir. Diyet lifine sahip olmak toksinlerin yıkanmasına ve genel sindirim sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.

Serbest radikallerden korur: Bir çalışma, kırmızı ejder meyvesinin antioksidan etkilerinin sigara dumanına maruz kalmanın bebeklere verebileceği herhangi bir hasarı önleyebileceğini göstermektedir. Sigaraya maruz kalan hamile kadınların bebeklerini düşük doğum ağırlıklı doğurma riski olabilir.

Bu meyveyi daha önce hiç yemediyseniz, ancak hamilelik sırasında ilk kez denemek istiyorsanız, herhangi bir yan etkisi olup olmadığını bilmek iyidir.

Gebelikte Ejder Meyve Yemenin Zararları Var mı?

Hamilelikte ejder meyvesi yemenin büyük bir olumsuz yan etkisi yoktur. Ancak kaşıntı, hapşırma, döküntü veya ağızda yanma hissi gibi alerjik reaksiyonlar yaşarsanız, yemeyi bırakmak en iyisidir.

Ejderha meyvesine alerjik olmasa bile, hamilelik sırasında fazla olan herhangi bir şey olumsuz sonuçlara yol açabileceğinden az bir şekilde yemelisiniz.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte Pancar Yenir Mi?

Ejder Meyvesi Gestasyonel Diyabet İçin İyi Mi?

Defeat Diabetes Foundation’a göre, ejder meyvesi tohumları kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir ve bu nedenle tip 2 diyabeti önleme ve yönetme potansiyeline sahip olabilir.

Ancak bu teoriyi destekleyen hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Bu yüzden ejderha meyvesinin gebelik diyabeti için iyi veya zararlı olduğunu kesin olarak söyleyemeyiz. Şüpheniz varsa, bu meyveyi tüketip tüketmeme konusunda doktorunuzla konuşunuz.

Herhangi bir sağlık durumunuz varsa ve bu meyveyi yemekten endişe ediyorsanız, tüketmeden önce doktorunuzla konuşun. Ve eğer bu meyveyi denediyseniz ve beğenmediyseniz, boş verin. Hayati besinleri diğer meyvelerden de alabilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. Dragon Fruit; Defeat Diabetes Foundation
  2. Hylocereusundatus (dragon fruit); Centre for Agriculture and Bioscience International
  3. Diet in Pregnancy and Lactation; Nutrition Society India
  4. Eating right during pregnancy; NIH (2018)

Ejder meyvesini hamilelikte denediniz mi? Bununla ilgili deneyimlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir