Hamilelikte Egzersizin Bebeğin Beyin Gelişimine Etkileri

Mevcut sinirbilim araştırması, hamile bir annenin egzersiz rutinlerinin bebeğinin doğumdan sonra beyin gelişimi üzerinde olumlu bir etkisi olup olmadığına odaklanmaktadır.

Montreal Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yıllık Nörobilim Derneği’nde sunulan araştırma, hamileliğinin uzunluğu boyunca ikinci trimesterin başında egzersiz yapmaya başlayan kadınların bebeklerini, hamileliği boyunca hiç egzersiz yapmayan kadınlarla karşılaştırdı. İşte araştırmanın sonucu:

  • Egzersiz yapan kadınlar bunu haftada üç kez en az 20 dakika orta yoğunlukta yaptılar.
  • Araştırmacılar, 8-12 günlük bebeklerin beyin aktivitelerini uykuları sırasında EEG ile inceledi.
  • Araştırma, egzersiz yapan kadınların bebeklerinin, egzersiz yapmayan kadınların bebeklerine kıyasla biraz daha fazla beyin aktivitesine sahip olduğunu buldu.
  • Araştırmacılar, bu artan beyin aktivitesinin bu bebeklere dil öğrenmede bir avantaj sağlayabileceğini düşünüyor.
  • Araştırmacılar, avantajın devam edip etmediğini görmek için bebekleri yaşamlarının ilk yıllarında izlemeye devam ediyor.
  • Çalışma nispeten küçüktü, yalnızca 18 anne ve bebeği izliyordu. Ancak hamilelik sırasında egzersiz yapmak bebeğinizi daha akıllı yapmasa bile sizi daha sağlıklı kılıyor.

Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Koleji, hamilelik sırasında egzersiz yapmanın gestasyonel diyabet riski de dahil olmak üzere bazı gebelik risklerini azalttığını belirtiyor. Egzersizin faydaları şunları içerir:

  • Daha az şişkinlik, sırt ağrısı ve kabızlık
  • İyileşen uyku kalitesi, kas tonusu, ruh hali ve enerji
  • Bazı kadınlarda daha kısa sürede ve daha kolay doğum

Uzmanlar, sağlıklı hamilelikleri olan kadınların hafta boyunca en az iki buçuk saat orta düzeyde fiziksel aktivite yapmalarını önermektedir. Bu, haftada beş gün 30 dakikaya eşittir. Konuşma testini kullanarak orta düzeyde fiziksel aktivite alıp almadığınızı ölçebilirsiniz: Egzersiz yaparken rahatça konuşabilmelisiniz, ancak şarkı söyleyemeyecek kadar sıkı çalışmalısınız.

Hamilelik döneminde egzersiz yapmaya devam edebiliyorsanız, vücudunuz için daha dikkatli olmanız gerektiğini bilin. Eklemleriniz ve bağlarınız daha gevşektir ve dikkatli olunmazsa egzersiz sırasında yaralanmalara neden olabilir. Artan kan akışı, normalden daha hızlı nefes nefese kalmanıza neden olabilir. Rahatsız hissediyorsanız yavaşlayın ve su içtiğinizden emin olun.

Hamileyseniz veya hamileliği düşünüyorsanız, yeni egzersiz rutinlerine başlamadan önce her zaman doğum uzmanınıza veya ebenize danışmalı ve mevcut rutininizin hamilelik için güvenli olduğundan emin olmak için iki kez kontrol etmelisiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir