Hamilelikte Egzersize Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

a) Hafif hareketlerle başlayın

Her egzersize başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapın ve yavaş tempolu başlayarak zaman içerisinde temponuzu artırın.

b) Egzersiz arkadaşı bulun

Bir arkadaşınızla ya da eşinizle birlikte egzersiz yapmak, yalnız egzersiz yapmaya kıyasla daha eğlenceli ve daha motive edici olabilir.

c) Kendinizi zorlamayın

Sizi aşırı yoran hareketlerden uzak durun. Egzersiz süresini ve miktarını kendinizi yormayacak şekilde ayarlayın.

d) Bir gruba katılın

Bazı spor salonları hamileler için özel sınıflar açmaktadır. Özellikle pilates, yoga ve hamilelik egzersizlerini sınıf arkadaşlarınızla birlikte ve bir uzman gözetiminde yapmak sizin için daha verimli olabilir.

e) Eğlenceli hale getirin

Spor yapmayı bir zorunluluk olarak görmeyin. Spor yaparken aynı zamanda eğlenebilirsiniz. Keyif aldığınız ve yaparken sıkılmadığınız egzersizleri tercih edin.

f) Kendinizi yormayın

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bebeğin ağırlığının artmasıyla, egzersiz yapmak yorulmanıza neden olabilir. Bu yüzden yeterince uyuduğunuzdan ve gün içerisinde dinlendiğinizden emin olun. Egzersiz süresince yorulduğunuzu hissettiğiniz anlarda kendinize dinlenmek için zaman verin.

Hamilelik döneminde yapılabilecek sporlar ve egzersiz süresi her anne adayı için farklılık gösterir. Hamilelik öncesinde düzenli olarak spor yapan anne adayları ile spora yeni başlayan anne adaylarının egzersiz programları arasında büyük farklılıklar vardır. Doktorunuzun tavsiyesini alarak kendiniz için en uygun olan egzersiz programını belirleyiniz.

Hamilelikte egzersizin durdurulması gereken durumlar:

  • Uterusta kasılma
  • Kalp ritminde bozukluk ve çarpıntı hissetme
  • Nabzın aşırı hızlanması ve normale dönmemesi
  • Şiddetli bel ve sırt ağrıları
  • Göğüs ağrısı ve nefes darlığı
  • Baş dönmesi ve görme bozuklukları
  • Aşırı terleme ve fenalaşma hissi gibi durumlarda egzersiz durdurulmalıdır ve zorlanılan egzersizleri yapma konusunda ısrarcı olunmamalıdır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir