Hamilelikte Egzersiz Yapmanın Önemli Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Egzersiz Yapmak Faydalı Mı?

Egzersizi bırakmayı planlıyorsanız veya henüz egzersize başlamadıysanız, hamilelik sırasında fiziksel aktivitenin size nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek için okumaya devam etmelisiniz:

Hamilelikte rahatsızlığı azaltır: Kaslarınızı güçlendirmek için düzenli egzersiz yapmak önemlidir. Ayrıca, vücudunuzun ağrı ve diğer rahatsızlıklarla başa çıkmasına yardımcı olur. Yürüme, esneme ve yoga gibi hafif egzersizler sırt ağrısını hafifletmeye, karın kaslarınızı güçlendirmeye ve kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur.

Enerji seviyenizi artırır: Düzenli egzersiz enerji seviyenizi artırır ve günlük işlerinizi yapmanıza yardımcı olur. Egzersiz yapmak kardiyovasküler sisteminizi güçlendirir. Tonlu kaslarla aktif bir yaşam tarzınız olabilir.

Daha iyi uyumanızı sağlar: Hamileliğiniz ilerledikçe, gece boyunca uyumakta güçlük çekebilirsiniz. Bununla birlikte, düzenli fiziksel aktivitelere katılmak, sağlıklı uyumaya yardımcı olacaktır.

Bakınız: Gebelikte Egzersiz Yapmak Güvenli Mi?

Stresi azaltır: Hamilelikte hormonal değişiklikler ruh hali değişimlerine neden olur ve sizi stresli bırakır. Düzenli bir egzersiz rutini stresi uzak tutar. Ayrıca, egzersiz seanslarınız sırasında diğer hamile kadınlarla etkileşim kurmak büyük bir stres yok edici olabilir.

Güveninizi artırır: Bebek doğurma konusunda birkaç şüpheniz olabilir. Hamileliğiniz ve fetusun sağlığı hakkında korkunuz olabilir. Egzersiz size güven inşa ettiği için tüm bu duyguların üstesinden gelmenizi sağlar.

Doğum için hazırlanmaya yardımcı olur: Doğum için dayanıklılık gerekir ve bunu hamilelik sırasında düzenli egzersizlerle elde edebilirsiniz. Formda kalırsanız, doğum rahatlayabilir ve doğum süresi azalır.

Gestasyonel diyabet: Egzersiz yapmak kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Bakınız: Gestasyonel Diyabet Nedir?

Doğumdan sonra gebelik öncesi kiloya dönmeye yardımcı olur: Fiziksel aktivitelerle uğraşırken güç kazanırsınız ve kaslarınız tonlanır. Bu, doğumdan sonra normal duruma geri dönmenize yardımcı olur. Ayrıca, fazla kilo verme riski azdır.

Bir fitness programına başlamadan önce, alınması gereken güvenlik önlemlerini bilmeniz gerekir.

Bakınız: Hamilelikte Riskli Egzersizler

Hamilelikte Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doktorunuzla konuşun ve keyifli bir egzersiz seansı için aşağıdaki ipuçlarını takip edin:

  • Yüksek tansiyon veya kalp hastalığı gibi tıbbi konularda, herhangi bir egzersize başlamadan önce tıbbi yardım alın.
  • Düşük plasenta, erken doğum öyküsü, zayıflamış serviks, kanama ve lekelenme vb. gibi hamilelik ile ilgili sağlık sorunlarınız varsa, doktorunuz hiç egzersiz yapmamanızı önerebilir.
  • Vücudunuza herhangi bir efor sarf etmeden gün boyunca hafif fiziksel aktivitelere bağlı kalmaya çalışın.
  • Kendi fitness rutininizi bulmak yerine, etkinliklerin etkili ve güvenli olması için profesyonel rehberlik isteyin.
  • Kaslarınıza ve bağlarınıza zarar verebileceğiniz için doğrudan zor egzersizlerle başlamayın. Isınma ile başlayın. Örneğin, yürüdüğünüzde, ilk birkaç dakika boyunca yavaşça yürüyün ve yavaş yavaş hızınızı artırın.

Fitness yapmayı seviyorsanız, en sevdiğiniz egzersizleri bir süre bırakın. Çünkü bebeğinizin güvenliği her şeyden daha önemlidir. Vücudunuz doğumdan sonra hazır olduğunda, favori egzersiz programınıza geri dönebilirsiniz. O zamana kadar, hem kendi hem de bebeğinizin sağlığı ve güvenliğini sağlamak önemlidir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir