Hamilelikte Egzersiz Yapılır Mı? Riskli Mi?

Egzersiz yapmak formda kalmanıza yardımcı olur. Kalbiniz, bedeniniz ve zihniniz için iyidir. Ancak hamile olduğunuzda, bebeğinizi doğuruncaya kadar egzersiz yapmaya veya mola vermeye devam etmeniz gerekip gerekmediğini bilmiyorsunuz. Korkular anlaşılabilir, çünkü yanlış egzersizleri yaparak risk almak istemiyorsunuz.

Bu nedenle, bu yazımızda gebelikte hangi egzersizlerden kaçınılması gerektiğini, ne zaman egzersiz yapmayı bırakacağınızı ve daha fazlasını bilmenize yardımcı olacağız

Hamilelikte Egzersiz Yapmak Güvenli Mi?

Evet. Egzersiz yapmak hem anne hem de fetus için güvenlidir. Aslında, daha önce bir fitness rutininiz olmasa bile, bu süre boyunca düzenli olarak çalışmanız gerekir. Bununla birlikte, bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışın.

Vücut hamilelikte birkaç fiziksel değişikliğe uğradığından, değişikliklerle uyumlu olan aktiviteleri seçmek gerekir.

Bakınız: Hamilelikte Yapılmaması Gereken Egzersizler

Hamilelikte Egzersiz Yapmayı Etkileyen Fiziksel Değişiklikler

Vücudunuz zor egzersizler yapacak kadar esnek değil. Büyüyen karın ve zayıflayan bağışıklık, egzersiz programınıza engel olur. Vücudunuzda meydana gelen birkaç değişiklik sizi nasıl etkileyebilir:

  • Bağlar ve eklemler hamilelik hormonları nedeniyle gevşer. Rahat eklemler egzersiz sırasında yaralanmalara eğilimlidir.
  • Yorucu bir egzersiz programı kalp atış hızınızı artıracaktır.
  • Kan basıncındaki azalma, baş dönmesine neden olur.
  • Büyüyen karnınız vücudun ağırlık merkezini değiştirerek sizi daha az stabil hale getirir.

Sizden egzersiz yapmaktan kaçınmanızı istemediğimizi not edebilirsiniz. Egzersiz yapmalısınız, ancak gerçekleştirmeniz için rahat olan aktiviteler yapmalısınız. Vücudunuz size daha fazla dayanamayacağına dair bir sinyal gönderdiğinde hemen durun.

Bakınız: Hamilelikte Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte Egzersiz Ne Zaman Bırakılmalı?

Vücudunuz aşağıdaki semptomlardan herhangi birini gösteriyorsa, durun ve dinlenin:

Bu belirtiler fiziksel aktiviteleri yapmayı bıraktıktan sonra bile devam ederse doktorunuzla konuşun. Ayrıca, egzersiz planınızı oluşturmadan önce, listenizde BULUNMAMASI GEREKEN aktiviteler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir