Hamilelikte Düşük Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hamilelikte Düşük Riski?

Bir aile kurmayı planlamak, hem heyecan hem de hayal kırıklığıyla birlikte gelir. Onaylanmış hamileliğiniz hakkında iyi haberleri aldıktan sonra, heyecan verici bir yolculuğa başlama zamanı.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, bu hamilelik, özellikle bir düşük durumunda, negatif olabilir.

Gebelikte Düşük (Hamilelik Kaybı) Nedir?

Herhangi bir hamilelikte düşük olabilir. Gebe kaldıktan sonra, döllenmiş bir yumurta uterusta implantlar. Bu aşamadan önce bile, bir şeyler ters gidebilir ve gebelik kesilebilir.

 • Bu, embriyo gelişmediğinde veya kese boş olduğunda meydana gelebilir.
 • Bu, embriyonun büyüdüğü, ancak aniden ilerlemediği durumlarda da olabilir.
 • Anne bir şeylerin yanlış gittiğini anlayamadığından, bu durum sessiz bir düşük olarak bilinir.

Hamilelikte Düşük Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik kaybı, normal düşük yapma belirtileri eşlik etmez. Ağır kramp, vajinal kanama veya fetal doku atılımı gibi belirtiler bu tür düşüklerden eksiktir.

Bazı düşük işaretleri şunları içerebilir:

 • Plasenta hala düşükte hormon salgılayabilir. Bu birçok durumda hamilelik belirtilerini devam ettirir.
 • Bazen kadınlar bulantı, kusma, yorgunluk ve meme hassasiyeti gibi rahatsızlıklarının tamamen ortadan kalktığını iddia ederler.
 • Zaman zaman kahverengi vajinal akıntı yaşayabilirsiniz.
 • Fetal kalp atışı eksikliği, düşüklerin bir işareti olarak kabul edilir. Gerçekleştirilen ultrasonlar, fetüsün azgelişmişliğini gösterecektir.

Hamilelikte Düşük Neden Olur?

Hamilelikte kaybı, hamileliğin erken evresinde bir şeyler ters gittiğinde olur.

Yanlış sayıda kromozomun bir sonucu olabilir. Bir parça kromozom eksik olabilir ya da kopyalanmış olabilir. Bu durumda, kromozomların taşıdığı genetik materyal içerideki fetus için uygun değildi.

Hamileliğin sonraki aşamalarında bu, kızamıkçık veya parvovirüs gibi enfeksiyonlar nedeniyle olur. Gerekirse herpes simpleks (TORCH), sitomegalovirüs, toksoplazmoz veya kızamıkçık için bir kan testi yapmanız istenebilir. Bu teşhis enfeksiyonları aramaya yardımcı olacaktır.

Bir ultrason taraması yapılması düşük yaptığınızı gösterirse, genellikle onaylamak için ikinci bir ultrason almanız istenir.

Düşük Tanısından Sonra Ne Olur?

Kadınlar düşük yaptıklarında, kendiliğinden iyileşmeyi isteyebilirsiniz. Bazı kadınlar ayrıca ERPC veya Tutulan Ürünlerin Tahliyesi olarak bilinen küçük bir operasyona girme kararını alırlar. Bu, tüm gebelik dokularını uterustan çıkarmak içindir. Hamilelik dokularının uterusunuzda uzun süre kalmasına izin verirseniz, enfeksiyon ve ağır kanama olasılığını artırabilir. Kanamanın bir endişe olması durumunda, dokuların çıkarılmasına yardımcı olan dilatasyon ve küretaj (D&C) önerilebilir.

 • Ameliyattan önce size genel bir anestezi uygulanacaktır.
 • Düşük yapmışsanız ve tekrar tekrar olursa sürekli korku altında ve endişeli hissetmek çok doğaldır.
 • Herhangi bir belirsizlikten kaçınmak için hamile kalmaya çalışmadan önce 6 ila 8 hafta beklemek daha iyidir.
 • Acele etmeye gerek yok. Ebeveyn olmak zaman alabilir ve doğru kararı verebilirsiniz.
 • Düşük, ultrasonlar yardımıyla kolayca teşhis edilebilir.
 • Bu, kadınların tıbbi tedaviler yardımıyla gelecekteki gebeliklerini korumalarına yardımcı olur.
 • Düzenli ultrasonlar, başka tehlikeli düşük kürtajları yaşamamanızı sağlar.
 • Düşüğe neden olan genetik anormalliklerin çoğu fetüste gelişir ve ebeveynlerin hiçbirinden genetik olarak miras alınmaz.

Bugün kadınlar, düşükten sonra diğer kadınlar gibi yeniden hamileliklerinin tadını çıkarırlar. Bu yüzden umutsuzluğa ve inancını kaybetmene gerek yok. Doktorunuzun önerdiği yönergeleri ve tedavi prosedürlerini izleyin ve pozitif kalın. Bu kesinlikle düşük kürtajdan sonra hamilelik şansını artırabilir. Eşinizin yardımıyla tekrar güzel bir başlangıcı dört gözle bekleyebilirsiniz.

Hamileyken düşük hissettiğinizde veya şüpheniz varsa, daima doktorunuzla temasa geçin. Süreç boyunca size yardımcı olacaktır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir