Hamilelikte Düşük Neden Olur?

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre düşük, hamileliklerde sık görülen sorunlardan biridir. İstatistikler, klinik gebeliklerin %12 ila %15’inin düşükle sonuçlandığını ve %17 ila %22’sinin gebeliğin ilk aylarında düşük olduğunu ortaya koymaktadır. Ama umut var. Yas dönemi devam ederken, bu duygu karmaşasından kurtulabilir ve yeniden bir aile planlayabilirsiniz.

Bu yazı, düşük yaptıktan sonra ne yapmanız gerektiğini ve tatsız deneyimden hem fiziksel hem de duygusal olarak nasıl kurtulacağınızı bilmenize yardımcı olur.

Düşük Nedir?

Düşük, 20. haftadan (ABD’de) veya 24. haftadan (İngiltere’de) önce kendiliğinden gebelik kaybı olarak tanımlanmaktadır. Tıbbi olarak spontan abortus olarak adlandırılır. Fetüsün rahimden dışarı atılmasını tanımlar.

Düşük Neden Olur?

Öncelikle, genetik nedenler ve kromozomal anormallikler nedeniyle düşükler olur. Bu faktörler fetüsün büyümesini engeller. Yukarıdakilerin yanı sıra hormonal seviyeler, kontrolsüz diyabet, toksik ajanlara maruz kalma, uterus anormallikleri, ilaçlar, sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı da düşüklere yol açabilir. Trombofili adı verilen bir kan rahatsızlığı da düşüklere neden olabilir.

Hamileliğin altıncı ila sekizinci haftasında ortaya çıkan ektopik gebelik semptomları da erken düşüklere neden olur.

Düşük, her iki partneri de etkileyen talihsiz bir deneyimdir. Ancak kadın hem fiziksel hem de zihinsel travma yaşar.

HCG hormonu düşük yaptıktan sonra birkaç ay kanda kalır ve seviyeler ancak plasenta dokusu tamamen ayrıldıktan sonra sıfıra gelir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir