Hamilelikte Düşmek ve Denge Kaybına Dikkat! Riskleri ve Yaralanma Testi

Hamilelikte Düşme Tehlikeleri

Gebelikte Düşmek Ne Zaman Tehlikeli Olabilir? Düşmenin etkisi, dört ana faktöre bağlı olarak hem hamile anne hem de bebek için farklılık gösterebilir:

1. Annenin yaşı:

Düşüşün komplikasyon riski yaşla birlikte artacaktır. 35 yaş üstü kadınlar için risk yüksek olabilir. Bu durumda, ciddi semptomlar olmasa bile derhal tıbbi yardım almalısınız.

Bakınız. 35 Yaşından Sonra Gebelik

2. Konum:

Yüzüstü düşmediğiniz veya midenize zarar vermediğiniz sürece, iyi olabilirsiniz. Birçok kadın sırt üstü ya da yanlarına düşer ve o bölgedeki acı dışında herhangi bir sıkıntı yaşamaz. Düşmeniz durumunda iki elinizle kendinizi destekleyin.

3. Yüzey:

Düşüşünüzün etkisi aynı zamanda yüzeye de bağlı olabilir – sert veya yumuşak. Bununla birlikte, beton yüzeylere düşmüş veya merdivenlerden kaymış ancak mükemmel derecede sağlıklı bebekler vermiş kadınlar olabilir.

Bakınız: Gebelikte Düşmek Nasıl Önlenir?

4. Hamilelik aşaması:

Kazanın etkisi, hamileliğinizin düştüğü aşamasına da bağlıdır. İlk üç aylık dönemde güvenli olabilecek şey, üçüncü üç aylık dönemde böyle olmayabilir.

Risk faktörünün daha sonraki üç aylık dönemlerde artması muhtemeldir. Bunun nedeni, bebeğin yüzeye daha yakın olması, iyi bir boyuta ulaşması ve baş aşağıya dönük olarak ters duruşta olmasıdır.

Bakınız: Hamilelikte Düşmek Bebeğe Zarar Verir Mi?

Gebeliğin İlk Trimesterinde Düşmek

Erken hamileliğinizde uterus pelvis içinde kalır ve pelvik taban tarafından güvenli bir şekilde korunur. Bu nedenle, düşüşün ilk üç aylık dönemde bebeğiniz veya plasenta üzerinde daha az etkisi olabilir.

Düştüysen, bir süre uzan ve rahatla. Ancak endişeleniyorsanız veya herhangi bir sırt veya karın ağrısı yaşıyorsanız, tıbbi yardım alın.

Gebeliğin İkinci Trimesterinde Düşmek

2. trimesterde uterus genellikle pelvik zemine sıkışmaz. Bununla birlikte, bebeği koruyan başka koruma örtüleri de vardır. İkinci üç aylık dönemde, özellikle karnınızın üzerine düşerseniz, bazı komplikasyonlarla karşılaşabilirsiniz. Aşağıdaki durumlarda tıbbi yardım almalısınız:

 • Şiddetli ağrı hissediyorsanız
 • Fetal hareket azalmış gibi görünüyorsa
 • Vajinal lekelenme veya kanama varsa
 • Rahim kasılmaları varsa
 • Nefes nefese veya baş dönmesi hissi
 • Karında hassasiyet hissediliyorsa

Gebeliğin Üçüncü Trimesterinde Düşmek

3. trimesterda yani üçüncü üç aylık döneminize girdiğinizde, hem sizin hem de bebeğiniz için zarar olasılığı artabilir. Ayrıca, bu süre boyunca yorgunluk ve sakarlık nedeniyle düşmelere karşı daha savunmasız olma olasılığınız daha yüksektir.

Şiddetli bir düşüşünüz varsa, hasar plasentaya diğer kısımlardan daha fazla olabilir. Çünkü karın travması, plasentanın rahim duvarından çekilme olasılığını artırabilir.

Üçüncü üç aylık dönemdeki yere düşüşler erken doğuma yol açabilir. Bu nedenle, bir düşüşten sonra yukarıdaki semptomlardan herhangi birine sahip olmasanız bile, yine de tıbbi yardım almalısınız.

Tıbbi yardım almanız için sizi uyaran uyarı işaretleri şunları içerir:

 • Vajinal lekelenme veya kanama
 • Amniyotik sıvı sızıntısı
 • Azalmış fetal hareketler
 • Baş dönmesi ve bayılma
 • Rahim duvarında kasılmalar
 • Nefes darlığı
 • Karın ağrısı

Bakınız: Hamilelikte Kaçınılması Gereken 13 Fiziksel Aktivite

Gebelikte Düşme Nedeniyle Yaralanma Testi

Doktorunuz başlangıçta herhangi bir yaralanmayı kontrol edebilir ve tedavi sağlayabilir. Yaralanma, nefes alma düzeninizi etkileyebilecek burkulmuş veya kırık bir kemik veya göğüs yaralanması olabilir.

Daha sonra, doktorunuz bebeğinizi ultrason veya Doppler yardımıyla fetal kalp tonlarını ölçerek izler. Sizden rahim kanaması, hassasiyet ve kasılmalar gibi belirli belirtiler isteyebilirler.

Sürekli elektronik fetal izleme, doktorunuza plasental abruption veya anormal kalp hızı gibi herhangi bir komplikasyon olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

Kan grubunu ve trombosit sayısını kontrol etmek için kan testi yapılması önerilebilir. Çünkü Rh negatif olan hamile kadınlar, fetüslerini etkileyebilecek iç kanama gelişme riski daha yüksektir. Doktorlar ayrıca kan grubu uyumsuzluğu ile ilgili herhangi bir sorunu önlemek için Rho-GAM atışını önermektedir.

Kaynaklar:

 1. Laura T. Goldsmith and Gerson Weiss; Relaxin in Human Pregnancy; Ann N Y Acad Sci (2013)
 2. Pregnancy and Childbirth: Premature Rupture of the Membranes (PROM); UC San Diego (2016)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.