Hamilelikte Dondurma Aşermek

Hamilelikte her türlü yiyeceğe özlem duymanız oldukça normal ve beklenen bir durumdur. Temel gıdalardan kendinizi mahrum ettiğiniz sürece, bu gıdalara kısa bir süre içerisinde isteğiniz artacaktır. Şekerlemeler, kekler, kurabiyeler, dondurma gibi gıdalara aşerebilirsiniz, ancak her canınız istediğinde bu gıdaları tüketmeniz tavsiye edilmez.

Hamilelikte dondurma yemek güvenli midir? Dondurma genellikle güvenlidir, ancak bakteri ile kontamine olmadığından emin olun. Ayrıca kolayca sinüzit veya soğuk algınlığı kapma eğiliminiz varsa, hamilelik boyunca dondurma tüketip tüketemeyeceğiniz doktorunuza danışın.

Zaman zaman dondurma ile kendinizi şımartabilirsiniz. Bu durumun anne karnında gelişen bebek için herhangi bir zararı yoktur. Dondurmak yiyerek elde edebileceğiniz besin içeriklerine bir göz atalım:

  • Yarım kup dondurma ya 16 gm şeker ilavesi içerisi ve 111 kalori civarıdır.
  • Hamilelikte aşırı kilo alırsanız, sezaryen doğum ihtimali yüksek olur.
  • Bebeğinizin kilolu doğabilir ve doğum zor gerçekleşebilir.
  • Öte yandan, dondurmada bulunan kalsiyum bebeğinizin diş ve kemik gelişimine yardımcı olur.

Hamilelik Dondurma Tüketimi

Dondurma, özellikle sıcak günlerde ferahlatıcı bir seçenek olmakla birlikte, hamileyken dondurma yemenin özellikle oluşturduğu tehlikelere karşı dikkatli olmalısınız.

  • Listeria bakterisi kapma riski vardır. Güvendiğiniz yerlerden dondurma alın.
  • Listeria virüsü amniyon sıvısı, plasenta ve fetüsü etkileme potansiyeline sahiptir.
  • Listeria enfeksiyonunu aldıktan sonra, düşük, ölü doğum, cilt yaraları, menenjit, solunum yolu enfeksiyonları gibi bebeğinizde istenmeyen komplikasyonlara yol açabilir.

Bakınız: Hamilelikte Dondurma Yenir Mi?

Anneler İçin İpuçları:

Anne adaylarının dondurma yemekten kaçınmasına gerek yoktur. Bu konuda daha bilinçli olmanız yeterlidir. Dondurma yemekten kaçınmak yerine, pastörize sütten yapılmış dondurma yemeye özen gösterin. Pastörize sütten yapılan dondurmalar kesinlikle güvenlidir. Endişeye kapılmadan keyfini çıkarabilirsiniz.

  • Hijyenik yöntemleri takip eden tanınmış markaların dondurmalarını satın alın.
  • Yol kenarında veya açık satılan dondurmaların hijyenik tedbirlere uyularak hazırlanıp hazırlanmadığını bilmediğiniz için kapalı dondurma almaya özen gösterin.
  • Dondurmaya alternatif olarak çikolata soslu veya taze meyveli yoğurt yiyebilirsiniz.

Eğer hamile iken istenmeyen herhangi bir sonucu başından önlemek istiyorsanız, aklınıza takılan soruları doktorunuza danışın. Hamileliğiniz boyunca aşırıya kaçmadan güvenilir markaların dondurmalarını tüketebilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.