Hamilelikte Domates Yemenin 9 Önemli Faydası

Gebelikte Domates Tüketimi

Hamileler domates yiyebilir mi? Kırmızı ve sulu ve besin dolu. Domates sadece güzel değil aynı zamanda besleyicidir. Ancak hamileyken domates yemek güvenli midir? Teknik olarak bir meyve olan bu sebzeden ne kadarına ihtiyacınız var?

Bu yazıda gebelikte güvenli domates tüketimini, domatesin faydaları, varsa olası yan etkileri, riskleri ve günlük beslenmenize dahil etmenin yollarını tartışıyoruz.

Hamilelikte Domates Yemek Güvenli Mi?

Hamilelikte aşırıya kaçmadan orta miktarlarda domates yemek güvenlidir. Sizi ve fetüsünüzü sağlıklı tutan likopen ve demir ile birlikte A, C ve folat vitaminleri içerir.

C vitamini, hamile kadınların ihtiyaç duyduğu demirin daha iyi emilmesine yardımcı olur. Doktorunuz demir takviyeleri almanızı önerdiyse, domates tüketmek daha iyi emilimde yardımcı olabilir.

Domatesin iyiliği konusunda hala ikna değilseniz veya her gün ne kadar tüketeceğinizden emin değilseniz, domatesin ne kadar besleyici olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Hamilelikte Domates Yemenin Faydaları Nelerdir?

Domate lezzetlidir ve beslenmenizin bir parçası olarak alındığında birden fazla fayda sağlar.

1. A ve C Vitaminleri

Bir orta boy domates, günlük yaklaşık %40 önerilen C vitamini ve günlük önerilen A vitamininin %20’sini verir. Ayrıca sağlıklı fetal büyüme için önemli olan K vitamini, potasyum, demir ve kalsiyum içerir.

Bakınız: A Vitamini Zengini Gıdalar

2. Kaloriler

Taşıdığınız ekstra ağırlık nedeniyle hamilelik sırasında yorgun ve uyuşuk hissetmek yaygındır. Domateslerdeki zengin kalori sayımı yeterli enerji sağlar ve uyuşukluğu azaltır.

3. Lif

Domatesler, sağlıklı sindirime yardımcı olan yüksek seviyeli diyet lifi içerir. Lif kabızlığı önler, düz sindirim kaslarının peristaltik hareketlerini destekler ve sindirim sularını uyarır.

4. Potasyum

Düzenli domates tüketimi, hipertansiyon riskini, yani hamilelik sırasında yaygın olan preeklampsi riskini azaltabilir. Potasyum kan akışını iyileştirir ve kalp üzerindeki stresi azaltır.

5. Antioksidanlar

Domates, kansere neden olan radikallerle savaşmaya yardımcı olan bir antioksidan olan likopen içerir.

6. Kolesterolü düşürür

Likopen, kalbi korumak için serum lipitlerinin oksidasyonunu önler. Kandaki LDL kolesterol ve trigliserit düzeylerini azaltmaya yardımcı olur.

7. Folik asit

Domates, folik asitin günlük önerilen miktarını karşılamanıza yardımcı olur. Bebeklerde beyin ve omuriliğin doğum kusurları riskini azaltmak için folik asit gereklidir.

Bakınız: Folik Asit Zengini Gıdalar

9. E Vitamini

Güneş yanıklarına karşı korunmaya yardımcı olabilecek E vitamini içeren domates suyunun topikal uygulaması.

Domatesler son derece besleyici ve sağlıklıdır, ancak bu, içlerinde aşırı tüketilmesi gerektiği anlamına gelmez. Her gıdayı aşırıya kaçmadan normal ılımlı miktarda tüketin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir