Hamilelikte Doğru Beslenme ve İhtiyacınız Olan Besinler

İçinizde küçük bir insanın büyüdüğünü bilmek ne harika bir duygu! Bir annenin hamilelik döneminde kendine bakma sorumluluğu hafife alınacak bir şey değildir. Seçimleriniz anne karnındaki bebeği birçok yönden etkiliyor. Kendiniz ve bebeğiniz için doğru beslenmeyi seçmek öncelik listesinde üst sıralarda yer almalıdır.

Kadınların hamileyken fazladan kaloriye ihtiyaç duydukları doğrudur, ancak besin açısından zengin yiyeceklerden alınmalıdır. Sadece her öğünde fazladan fazla abur cubur yemek bebek için kötü olmakla kalmaz, aynı zamanda bu fazla kiloları atmaya çalışırken muhtemelen spor salonunda çok fazla zaman harcamanız gerekeceği anlamına gelir.

Hamilelik döneminde hangi yiyecekleri yemeniz gerektiğini ve hangi yiyeceklerden uzak durmanız gerektiğini bilmek önemlidir. İşte kadın doğum uzmanlarından bazı beslenme ipuçları:

  • Sütten alınan kalsiyum ve liften elde edilen tahıllar bebeğiniz için mükemmeldir.
  • Bebeğinizin vitaminlerde bulunabilen ama aynı zamanda mercimek, koyu yeşil sebzeler ve turunçgil olmayan meyve türleri gibi yiyeceklerde bulunan folik aside ihtiyacı vardır.
  • B6 Vitamini hayati önem taşır ve balık, et, ıspanak, patates, avokado ve muzda bulunur.
  • Balık, hamile kadınlar için mükemmel bir protein kaynağıdır. Bununla birlikte, olası yüksek metil civa seviyeleri nedeniyle kaçınmanız gereken belirli balık türleri vardır. Bunlardan bazıları köpek balığı, kılıç balığı ve kral uskumru içerir.
  • Hamileliğiniz boyunca sigara ve alkolden uzak durun.
  • Kafein ve abur cuburları sınırlayın.

Hamilelik döneminde sağlıklı beslenme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi için doktorunuzu ziyaret edin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir