Hamilelikte Diz Ağrısı Neden Olur? Komplikasyonlar

Vücut ağrıları, çoğunlukla gebelikte alınan ekstra kilo nedeniyle gebelerde yaygın bir sorundur. Vücudunuzdaki eklemler de hamilelik sırasında doğuma hazırlanmak için yumuşar.

Dokuz ay boyunca kilo almaya devam ettikçe, pelvik taban kaslarınıza, rahim, eklemlerinize ve bağlarınıza bir miktar baskı uygulanır. Bu faktörler birlikte dizlerinizdeki ağrıya katkıda bulunur.

Gebelikte diz ağrısının nedenlerini, komplikasyonlarını ve tedavi yollarını anlamak için bu yazıyı okumaya devam edin.

Bakınız: Hamilelikte Diz Ağrısı Nasıl Önlenir?

Gebelikte Diz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik diz ağrısı yapar mı? Diz ağrısı çoğu kadında görülür, ancak hamilelikte diz ağrısının farklı nedenleri vardır.

Hormonal değişiklikler: Üçüncü trimesterde gevşeme hormonunun salgılanması, doğum için hazırlanmak amacıyla pelvik bağları ve tendonları gevşetir. Sadece pelvik bölgenin ligamentlerini etkilemez, aynı zamanda dizlerin ligamentlerini ve tendonlarını gevşetir.

Kilo artışı: Hamilelik sırasında kilonun kademeli olarak artması, dizlerde gerginlik göstererek diz ağrısına yol açacaktır. Vücudunuz ekstra ağırlığı taşıyamayabileceğinden, bu ilk hamileliğiniz ise çok yoğundur.

Egzersizler: Hamilelik sırasında çok fazla egzersiz yapmak da dizleri zayıflatabilir.

Bakınız: Hamilelikte Kaçınılması Gereken 13 Fiziksel Aktivite

Düşmeler ve yaralanmalar: Değişen vücuttan kaynaklanan ani düşmeler, gerginlik veya diz yaralanmaları da diz ağrısına neden olur.

Bakınız: Hamilelikte Düşmek ve Denge Kaybına Dikkat!

Yürüme veya ayakta durma: Dizler daha uzun süre aşırı ağırlık taşımak zorunda kaldıklarında, uzun süreli yürüme veya ayakta durma süreleri nedeniyle diz ağrısı da gelişir.

Bakınız: Hamilelikte Yürüyüş Yaparken Bunlara Dikkat Edin!

Kalsiyum eksikliği: Hamilelikte kalsiyum ihtiyacı artar ve vücut doğru miktarları almazsa eksikliğe neden olabilir. Bu nedenle diz ağrıları riskini artırır.

Hamilelikte Diz Ağrısı ile İlişkili Herhangi Bir Komplikasyon Var Mı?

Diz ağrısı zamanında tedavi edilmezse, gelecekte bazı komplikasyonlara yol açabilir:

  • Dejeneratif eklem hastalığı olan osteoartrit sonraki aşamalarda gelişecektir. Bu eklem sertliğine, ağrıya ve diz eklemlerinin kilitlenmesine yol açacaktır.
  • Diz eklemi çevresindeki koruyucu kıkırdak ve bağdaki hasar, gelecekte yürüme, koşma ve bükülmede zorluklara neden olabilir.
  • Diz ağrısını yönetmek, hamileliği anne için rahat bir zaman haline getirmek için gerekli hale gelir.

Kaynaklar:

  1. Knee Sprains and Strains; University Health Sciences (2011)
  2. Osteoarthritis of the knee; Orthopedics University of Colorado (2019)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.