Hamilelikte Dışkının Koyu Yeşil Olması Normal Mi?

Dışkının normal rengi açık kahverengi olmasına rağmen, bazen hamilelik sırasında sizi rahatsız edecek kadar yeşil renkte dışkı görebilirsiniz. Bu, hamilelikte çeşitli fizyolojik değişikliklerden kaynaklansa da, hamilelikle ilgili olmayan diğer nedenlerden de kaynaklanabilir. Nelerin neden olabileceğini ve bununla nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenmek için bu yazıyı okuyun.

Hamilelikte Yeşil Renk Dışkı Normal Mi?

Hamilelikte bazı durumlarda dışkı renginin yeşile dönmesi muhtemeldir. Biraz iğrenç gelse de, endişelenecek bir şey yok. Dışkıdaki su, sindirilemez lif, protein, yağ, kolesterol, bağırsak mukusu ve bakteri gibi birçok şey içerir. Hamilelik sindirim sürecinde değişikliklere neden olduğundan, dışkı renginde de değişiklikler görebilirsiniz.

Hamilelikte Yeşil Kaka Neden Olur?

Bunun bir nedeni, gıdanın sindirim sisteminden hızla geçmesi, safranın tamamen parçalanması için yeterli zaman vermemesidir. Mikropların safrayı ve dışkıyı kahverengiye çevirmek için yeterli zamanları olmadığından bu kakaya yeşil bir renk verebilir. Yeşil dışkı aşağıdakilerden de kaynaklanabilir:

Genel nedenler:

Yeşil gıdalar: Çok sayıda yeşil sebze tüketmek sağlıklı bir hamilelik beslenmesinin bir parçasıdır. Bu sebzelerde bulunan yeşil pigment, klorofil, ona yeşil bir renk verebilir. Ayrıca, yeşil boya veya yeşil renk eklenmiş gıdalar yeşil kakaya neden olabilir.

Mor yiyecekler: Üzüm ve patlıcan gibi yiyecekler de kaka renginde değişikliğe neden olabilir. Mor safra suları ile temas eder ve başka bir renge dönüşür.

Müshiller: Kabızlık için müshil kullanıyorsanız, yiyecekler sindirim sisteminden hızla geçerken dışkının yeşile dönme olasılığı vardır. Bakteri ve safranın gıdaya etki etmesi ve kakayı yeşil hale getirmesi için çok az zaman olacaktır.

Demir açısından zengin gıdalar veya takviyeler: Hamilelikte anemiden uzak durmak için daha fazla demir açısından zengin gıdalar ve takviyeler alıyor olabilirsiniz. Fazla veya kullanılmayan demir dışkıyı yeşil veya hatta çok koyu renkte gösterebilir.

Antibiyotikler: Bağışıklık seviyenizi artırmak için doktorunuz sağlığınızı düzenlemek için bazı ilaçlar önerebilir. Ayrıca hamilelik sırasında yeşil çiş veya kakaya neden olabilirler.

Yukarıdaki yeşil dışkı nedenlerinin iyi huylu listesidir. Birkaç tıbbi durum da, dışkının renginde yeşile bir değişiklik içerebilen kaka görünümünde olağandışı değişikliklere yol açabilir.

Tıbbi nedenler:

Çölyak hastalığı: Bu, gluten (buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir protein) bağışıklık reaksiyonlarına neden olduğunda ortaya çıkabilecek bir otoimmün hastalıktır. İnce bağırsağın iltihaplanmasına yol açabilir, böylece besin emilimini engeller.

Psödomembranöz kolit: Her şeyi dengeden uzaklaştıran clostridium difficile bakterilerinin (veya C. Diff. Colitis) aşırı çoğalması nedeniyle kolonun enflamatuar bir durumudur. Bazı antibiyotik ve ilaçların alınmasının bir sonucu olabilir.

Giardia: Kontamine su ve yiyecek tüketerek bulaşabileceğiniz bağırsak parazitik bir enfeksiyondur. Çoğu durumda, kendi kendine temizlenir ve bazı ciddi vakalarda antibiyotiklere ihtiyacınız olabilir.

İrritabl bağırsak sendromu: Burada, yiyeceğin kalın bağırsaktan geçmesine yardımcı olan kaslar aktif olarak veya daha uzun süre büzülür. Bu nedenle, kaka görünümünü değiştirebilecek gaz, ishal ve şişkinliğe neden olabilir.

Crohn hastalığı: Bu durum bağırsak ve kolonun küçük bir kısmını etkileyebilir, böylece sindirim sürecini değiştirebilir.

Ülseratif kolit: Kolon ve rektumun iç astarını etkileyen ve sindirim sorunlarına ve karın kramplarına yol açan iltihaplanma ve ülserlere neden olabilen bir bağırsak bozukluğudur.

E.coli: İnsan ve hayvan dışkısında bulunan bu bakteri, kontamine yiyecek ve su tükettiğinizde yayılır. Az pişmiş et de bu bakterilerin kaynağı olabilir. Bu tür yiyecekleri tüketmek karın kramplarına ve ishale yol açabilir.

Salmonella gıda zehirlenmesi: Başka bir bakteri olan salmonella, kontamine gıda ve su yoluyla bulaşır ve ishale ve karın kramplarına neden olabilir. Ayrıca az pişmiş kanatlı eti tüketimi yoluyla yayılır.

Viral gastroenterit: Mide gribi olarak da adlandırılır, kontamine yiyecek veya su tüketimi veya bulaşmış kişi ile yiyecek, gereç veya havluların paylaşılması yoluyla yayılır.

Hamilelikte Dışkı Rengi Yeşilse Ne Yapmalı?

Dışkı rengindeki bir değişiklik hakkında endişelenmenize veya histerikleşmenize gerek yoktur. Daha sık su içmek, beslenme değişiklikleri, ilaçlar ve hijyene önem verin. Bunun, yaptığınız beslenme değişikliklerinden kaynaklandığından eminseniz, endişe konusu değildir.

Antibiyotik kullanıyorsanız, doktorunuzla konuşun ve gerekirse dozu veya ilacı değiştirin.

Yemekten önce ve tuvaleti kullandıktan sonra ellerinizi yıkayarak hijyen sağlayın. Ayrıca, bakteriyel ve viral enfeksiyonlardan uzak durmak için tüm yiyecekleri iyice yıkayıp pişirin.

Zamanında yemek yiyin ve sindirim sisteminin en iyi şekilde çalışması için dengeli bir şekilde beslenin.

Ne kadar sürecek?

Yeşil dışkı, genel olarak, birkaç gün ila birkaç hafta sürebilir. Kadından kadına farklılık gösterir ve nedenlerine de bağlı olabilir.

Hamileyken Dışkıda Sıradışı Bir Koku Varsa Endişelenmeli Mi?

Genellikle, yeşil dışkılara eşlik eden olağandışı koku hakkında endişelenmenize ve paniğe gerek yoktur.

Ne Zaman Bir Doktorla Konuşmalısınız?

Kaka rengindeki değişikliği, sıklığı ve diğer ciddi semptomlarla birlikte olmadığı sürece göz ardı edebilirsiniz. Ancak yeşil dışkı ile birlikte aşağıdaki belirtileri yaşarsanız tıbbi yardım alın.

Bunun kapsamlı bir semptom listesi olmadığını ve diğer olağandışı belirtileri fark ederseniz bir doktora görünmeniz gerektiğini unutmayın.

Tüm kadınlar hamilelikleri sırasında dışkı renginde bir değişiklik fark etmez. Ama olursa endişelenme. Çok fazla yeşil yapraklı sebzeyi veya yeşil gıda rengine sahip bir şey yemek gibi basit bir nedenden kaynaklanabilir. Hala endişeleniyorsanız, doktorla konuşun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir