Hamilelikte Diş Çektirmek Zararlı Mı?

Hamileyken enfekte olmuş diş nedeniyle şiddetli diş ağrısı yaşayan ve diş doktoru tarafından dişinni çektirilmesi tavsiye edilen bayanlar, bazı endişelere kapılabilirler. Sizler de gebelikte diş çektirmenin zararlı olup olmadığını merak ediyorsanız, sorunuzun yanıtını yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte meydana gelen hormonal değişiklikler, diş etlerinde hassasiyete neden olur. Sonuç olarak, diş etleri şişer, iltihaplanır ve kanama görülebilir. Ayrıca, diş etleri etrafında plak birikimi de dişeti sorunlarına yol açabilir. Hamilelikte diş ve dişeti sorunları yaşayan bayanların, diş problemlerini bir an önce tedavi ettirmesi gerekir.

Aşağıda yer alan belirtilerden biri ya da daha fazlasından şikayetçiyseniz, dişinizi çektirmeniz gerekebilir.

  • Dişetinde veya dişte akut ağrı
  • Şişmiş diş etleri
  • Çürük ya da enfekte diş
  • Kanama
  • Yiyecekleri zor çiğneme
  • Konuşma zorluğu

Anne karnındaki bebeğin herhangi bir zarar görmemesi için, hamilelikte diş çektirmek ekstra özen gösterilmesi ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bu yüzden, genellikle diş hekimleri hamile bayanlarda diş çekiminden kaçınırlar. Ancak, dişi kurtarmak mümkün değilse ve enfeksiyon yayılıyorsa, diş hekimi tarafından dişin çekilmesi önerilebilir.

Diş çekimi, hamileliğin kaçıncı ayında olduğunuza bağlı olarak planlanır.

1.Trimester:

Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde, fetüsün organ gelişimi olur. Fetüs organları son derece hassastır ve bu yüzden de anne gerginlik ve stres yaşar. Cerrahlar çoğunlukla hamileliğin ilk trimester döneminde diş çektirmeyi ertelemektedirler.

2.Trimester:

Hamileliğin ikinci 3 aylık döneminde, fetal büyüme gerçekleşir. Bu yüzden de diş hekimleri, diş çekimi ve diğer gerekli diş işlemleri için daha güvenli bir dönem olarak düşünürler.

3.Trimester:

Hamileliğin üçüncü 3 aylık döneminde, hamile bayanlar diş hekimi koltuğunda saatlerce aynı pozisyonda oturmakta zorlanabilirler. Ayrıca, diş çekimi sırasında kanama artabilir ve zararlı olabilir. Bu yüzden doktor diş çekimini erteleyebilir.

Hamilelikte diş çektirmek, doğru bir tedavi planı ile birlikte olursa, enfeksiyonun yayılması önlenmiş olunur, anne ve bebeğin güvenliği sağlanır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir