Hamilelikte Depresyon Neden Olur?

Genellikle, bir değil, faktörlerin bir kombinasyonu hamilelikte depresyon riskini artırabilir.

Ailede depresyon öyküsü: Genetik bir yatkınlık ve aile öyküsü depresyon olasılığını artırabilir. Bununla ilişkili bir geniniz varsa, yaşamınızın herhangi bir noktasında klinik depresyona eğilimli olabilirsiniz. Genetik faktörler söz konusu olduğunda, daha genç yaşta depresyon gelişme olasılığı daha yüksektir.

Kişisel depresyon öyküsü: Geçmişte başka nedenlerle (düşük gibi) klinik olarak depresyon geçirdiyseniz, hamilelik veya doğum sonrası başka bir nöbet geçirme olasılığınız daha yüksektir. Ayrıca postpartum psikoz, daha fazla halüsinasyon durumu olan daha yüksek risk altında olacaksınız.

Destek eksikliği: Eşiniz, aileniz veya arkadaşlarınızdan ayrı hissediyorsanız veya hamilelik sırasında destekleri yoksa, depresyona girebilirsiniz. Destekleyici olmayan bir partner veya ilişki sorunları depresyon olasılığını artırabilir.

Bakınız: Hamilelikte Depresyonun Belirtileri

Stresli yaşam olayları: Sevilen birinin ölümü, sizi veya sevilen birini etkileyen hastalık, finansal sorunlar veya işsizlik de depresyonu tetikleyebilir.

Planlanmamış hamilelik: Planlanmamış bir hamilelik stresli olabilir ve depresyona yol açabilir.

Aile içi şiddet: Bir eş, arkadaş veya ailenin duygusal ve fiziksel istismarı depresyonu tetikleyebilir. Başınıza gelirse bununla hemen başa çıkmak önemlidir.

Doğurganlık tedavileri: Doğurganlık tedavileri, bir kayıpla başa çıkmakla aynı kaygıya neden olur. Önemli hormonal değişimlere yol açarlar ve duyguların kasırgalarını yaşamanızı sağlarlar.

Bakınız: Hamilelikte Depresyon Tedavisi

Ayrıca, sigara içmek, alkol ve madde veya ilaç kötüye kullanımı depresyon riskini artırabilir.

Böyle bir durumdaysanız, bir doktora görünün.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir