Hamilelikte Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte depresyon tedavisinde farklı yaklaşımlar vardır. Doktorunuz belirtilerinize göre doğru olanı seçmenize yardımcı olabilir.

1. Psikoterapi, konuşma terapisi olarak da adlandırılır.

Bu, duygularınızı ve endişelerinizi bir terapist, psikolog veya danışmanla paylaşmayı içerir. Semptomları etkili bir şekilde yönetmenize, sorunları çözmenize ve günlük yaşamdaki şeylerle başa çıkmanıza yardımcı olur. Kişilerarası psikoterapi (IPT) ve bilişsel davranışçı terapi (CBT) depresyon tedavisinde etkili olan iki yaklaşımdır.

2. Destek grupları ve online topluluklar

Depresyondan muzdarip insanlar için online topluluklar ve yerel destek grupları vardır; benzer bir durumla etkileşime girebilir ve deneyimlerinizi başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Bu gruplar genellikle sorununuza bir çözüm bulmanıza yardımcı olur. Danışmanınız veya sağlık uzmanınız uygun bir destek grubu bulmanıza yardımcı olabilir.

Bakınız: Hamilelikte Depresyonun Belirtileri

3. İlaçlar

Doktorunuz orta ila şiddetli depresyon durumunda antidepresanlar reçete edecektir. Gebe kaldığınızda antidepresan kullanıyorsanız, doktorunuza bunu söyleyin.

4. Elektrokonvülsif tedavi (ECT)

Depresyonun tedavisi için elektrik akımı beyinden geçirilir. Anne veya bebeğin güvenliği tehlikeye girdiğinde genellikle şiddetli depresyon için önerilir.

Çoğu zaman, doktorlar sahip oldukları yan etkiler nedeniyle antidepresanlar yerine konuşma terapisini önermektedir.

Bakınız: Hamilelikte Depresyon Sebepleri

Hamilelikte Depresyon Tedavisinde Doğal Çözümler Nelerdir?

Antidepresanlar yan etkilere sahip olabileceğinden, depresyonu tedavi etmek için doğal ilaçlar kullanmayı düşünebilirsiniz. Ancak aşağıdaki seçeneklerden herhangi birini denemeden önce doktorunuzla konuşun.

Yeterince dinlenin: İyi uyku alışkanlıkları edinmeye çalışın. Sağlıklı bir uyku sağlıklı bir hamileliği teşvik eder ve depresyon semptomlarını azaltır.

Beslenme: Bazı gıdalar ruh hali değişiklikleri, zihinsel sağlık ve stresle başa çıkma yeteneği ile bağlantılıdır. Şeker, kafein, işlenmiş karbonhidrat, düşük protein ve yapay katkı maddeleri bakımından zengin diyet zihinsel ve fiziksel sorunlara yol açabilir. Vücudunuzu doğru gıdalarla doldurmak için çaba gösterin.

Egzersiz: Egzersiz serotonin seviyelerini artırabilir ve kortizol seviyelerini azaltabilir, böylece ruh halini artırabilir. Kendinizi düşük hissettiğinizde tempolu bir yürüyüş çok fark yaratabilir.

Omega-3 yağ asitleri: Araştırmalar, beslenmenize omega-3 takviyelerinin her gün dahil edilmesinin depresyon belirtilerini azaltabileceğini söylüyor .

Akupunktur: Bu aynı zamanda depresyon ve semptomlarını tedavi etmek için uygun bir seçenektir. Araştırmalar, akupunkturu depresyon için deneyenlerin, almayan kadınlarla karşılaştırıldığında semptomlarda önemli bir azalma fark ettiğini söylüyor.

Depresyon için Bitkisel Çözümler Kullanılabilir Mi?

John’s Wort, depresyonu tedavi etmek için yaygın olarak önerilen bir bitkisel ilaçtır. Ancak hamilelik sırasında bunu almak için yeterli araştırma yok.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir