Hamilelikte Demir Eksikliği ve Takviyesi: Faydaları ve Yan Etkileri

Biliyor musunuz? 12-49 yaş arası kadınların % 9’u demir eksikliği yaşıyor. Ayrıca, gebelikte demir eksikliği erken doğum ve düşük doğum ağırlığı riskini artırabilir. Kadınlar, bebeği beslemek ve doğum için hazırlanmak için artan kan hacmini desteklemek amacıyla hamilelikleri sırasında daha fazla demire ihtiyaç duyarlar.

Bu yazımızda, gebelikte demirin önemi, demir takviyelerinin faydaları ve hamilelik sırasında aşırı demir alımının sonuçları hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz.

Gebelikte Demir Neden Önemli?

Hamile olmasanız bile, vücudunuz çeşitli işlevler için demire gereksinim duyar. Kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve oksijen taşıyan bir protein olan hemoglobin oluşumundan sorumludur.

Demir, kaslara oksijen sağlayan bir protein olan miyoglobinin ve kemik, kıkırdak ve diğer bağ dokularının oluşturulmasına yardımcı olan kollajen için çok önemli bir bileşendir.

Ayrıca birçok temel enzimin üretimi için gereklidir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur.

Aşağıdaki nedenlerden dolayı hamilelikte demir tüketimini artırmanız gerekir:

1. Ekstra hemoglobin yapmak için:

Hamilelikte, vücudunuz genellikle olduğundan % 50 daha fazla kan üretir. Bu yüzden fazladan hemoglobine ve dolayısıyla fazla demire ihtiyacınız vardır.

2. Önceden var olan demir eksikliği:

Birçok kadın hamile kalmadan önce demir eksikliğine sahiptir. Yetersiz miktarda demir insanı yorgun hissettirir. Bu nedenle gebelikte ekstra demire ihtiyaç duyarlar.

3. Bebeğin büyümesi için artan gereksinim:

Bebek büyüdükçe, özellikle hamileliğin ikinci ve üçüncü üç aylık dönemlerinde vücudun demir ihtiyacı artar.

4. Hamilelikte komplikasyonlarla mücadele etmek için:

Hamilelikte demir eksikliği, erken doğum, düşük doğum ağırlığı, bebek ölümleri, vb. gibi çeşitli gebelik komplikasyonlarıyla bağlantılıdır. Tüm bunları yeterli miktarda demir alımı ile önleyebilirsiniz.

Demirin önemini artık bildiğinize göre, yeterli miktarda demir alıp almadığınızı da bilmelisiniz. Ne kadar ihtiyacın var? Sadece beslenme yoluyla veya bir takviye olarak alabilir misiniz?

Gebelikte Yeterince Demir Alıyor Musunuz?

Vücudunuz hamilelik sırasında ekstra kanı kendiniz ve fetüsünüz için gerekli hale getirmek için daha fazla demir kullanır. Ayrıca akciğerlerden vücudun diğer bölgelerine ve bebeğe oksijen taşınmasına yardımcı olur. Yani, yeterince demir almıyorsanız, çabuk yorgun hissedeceksiniz.

Yeterince demir alıp almadığınızı bilmek için gerçekte ne kadar almanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

Hamilelikte Ne Kadar Demir Almalı?

Hamilelikte toplam 800 miligrama (mg) demire ihtiyacınız var. Bundan fetus ve plasenta 300 mg gerektirir ve maternal hemoglobin gereksinimi 500 mg’dır.

Vücudunuz hamileliğin ikinci yarısında yüksek miktarda demir kullanır. Bu nedenle, talep ilk üç aylık dönemde günde 0.8 mg’dan, sonraki aşamalarda 6-7 mg’a yükselir.

Genel olarak, her gün 2 ila 4.8 miligram demir gerekir. Bu, vücudun gerekli miktarı emmesi için 20 ila 48 miligram diyet demir almanız gerektiği anlamına gelir. Geri kalanı cilt, idrar ve bağırsaktan atılacaktır .

Hangi Gıdalarda Demir Yüksektir?

Takviyelere ek olarak, doktorunuz hamilelik sırasında günlük diyetinize ekleyebileceğiniz demir açısından zengin gıdalar önerebilir. İki tür demir vardır:

 1. Heme demir, kırmızı et, sığır eti, hindi, tavuk ve balık gibi hayvan kaynaklarında bulunur. Vücudunuz bu demir türünü diğer türden daha iyi emer. Bu nedenle, daha fazla hema gıdası almak iyidir.
 2. Hem olmayan demir, ıspanak, fasulye, kuru meyveler, soya peyniri, kepekli tahıllar ve demirle takviye edilmiş gıdalar gibi bitki kaynaklarında bulunur.

Bunlar hamilelik sırasında demir kaynaklarıdır. Ancak, bazen özellikle vegan veya vejetaryen beslenmelerde diyetten yeterli demir almak zordur. Demir düzeylerini dikkatlice takipe tmek için doktorunuza danışmanız gerekir.

Hamilelikte Demir Gereksinimlerinizi Karşılayacak İpuçları:

Günlük öğünlerinizi planlarken demiri vücutta tutmanın bazı basit yolları şunlardır:

 • Yemeklerle birlikte kafein tüketmekten kaçının. Kafein ürünleri demirin emilimini engelleyen fenoller içerir.
 • Portakal, brokoli, çilek vb. C vitamini açısından zengin gıdalar tüketin. C vitamininin demirin emilimini altı kata kadar arttırdığı bilinmektedir.
 • Baklagiller, kepekli tahıllar, soya yemekleri ve ıspanak gibi demir inhibitörleri (demirin emilimini önleyen maddeler) içeren yiyecekleri kesin veya et, balık ve kümes hayvanları gibi demir arttırıcı yiyeceklerle dengeleyin.
 • Kalsiyum demirin emilimini engeller. Kalsiyum takviyeleri kullanıyorsanız, bunları yemeklerin arasına koyduğunuzdan emin olun.
 • Heme demir içeren gıdaları vücudunuzun heme olmayan demir gıdaları emmesine yardımcı olduğundan günlük yemeğinize balık veya et ekleyin.

Hamilelikte Yeterince Demir Alamazsanız Ne Olur?

Demir eksikliği, hamilelik sırasında ortaya çıkan birincil beslenme eksikliğidir. Genellikle üçüncü üç aylık dönemde gelişir. Düşük demir seviyeleri aşağıdakilere neden olabilir:

 • Düşük çalışma kapasitesi
 • Yorgunluk
 • Enfeksiyonlara karşı azalan direnç
 • Kardiyovasküler stres
 • Demir eksikliği anemisi

Hamilelikte düşük demir seviyeleri, aşağıdakiler dahil olmak üzere bebek için de ciddi riskler oluşturabilir:

 • Düşük doğum ağırlığı
 • Erken doğmuş bebek
 • Bebek ölümleri

Hamilelikten önce bile anemi iseniz, bunu doktorunuzun bildirin. Takviyeden ihtiyacınız olan demir miktarını önerecektir.

Hamileyken Demir Takviyesi Almalı Mısınız?

Hamilelik ilerledikçe jinekoloğunuz demir tabletleri reçete edebilir. Bununla birlikte, demir eksikliğiniz olduğu anlamına gelmez. Genellikle bir önlem olarak takviyeleri tavsiye ederler. Çünkü hamilelikte demir ihtiyacı sonraki aylarda artar. Dahası, günlük diyetinizden yeterince demir alamayabilirsiniz.

İlk doğum öncesi kontrolünüzde doktorunuz demir seviyelerini kontrol edecek ve sonuçlara bağlı olarak doğum öncesi vitaminler önerecektir. Ancak, sağlık uzmanınız reçete etmedikçe bunları almamalısınız.

Bilinmesi Gerekenler:

Hamilelikte demir takviyeleri alırken belirli noktalar hakkında özel olmanız gerekebilir:

 • Takviyeleri uygun bir dozajda alın. Bir günde almayı atladıysanız, ertesi gün ikisini almayın.
 • İlaçlar dışkıyı sertleştirme eğiliminde olduğundan, demir takviyelerinde lif açısından zengin gıdalar tüketin.
 • Kullandığınız takviyelerin son kullanma tarihi itibariyle taze ve iyi olduğundan emin olun.
 • Demir takviyeleri almadan önce doktorunuzla konuşarak ilaç etkileşimi veya alerjik reaksiyon riskini ortadan kaldırın.

Hamilelikte Çok Fazla Demir Alımı Zararlı Mı?

Günde 45 miligram demir alabilirsiniz. Bu miktardan daha fazla alırsanız, kandaki demir seviyelerini artırabilir, hem anne hem de fetus için riskli hale gelir.

Fazla demir aşağıdaki koşullara neden olabilir:

 • Bulantı ve kabızlık gibi gastrointestinal sorunlar
 • Oksidatif stres veya gestasyonel diyabet
 • Doğurganlıkta hayati bir rol oynayabilecek vücuttaki dengesizlik
 • Preeklampsi ile ilişkili düşük

Bazen takviyeler, özellikle dozajlar gerekli günlük değerin üzerindeyse yan etkilere neden olur.

Hamilelikte Demir Takviyelerinin Yan Etkileri Nelerdir?

Takviyelerden kaynaklanan aşağıdaki yan etkileri önlemek için gebelikte vücuttaki demir içeriğini dengelemeniz gerekir:

Gastrointestinal sistem rahatsızlığı: Kabızlık, karşılaşabileceğiniz en önemli sorunlardan biridir. Kuru erik suyu hızlı bir rahatlama sağlayacaktır.

Daha koyu dışkı: Demir dışkınızın rengini değiştirir. Ancak endişelenecek bir şey yoktur.

Bulantı ve ishal: Bazen takviye sizi mide bulantısı hissettirebilir. Bu nedenle, atıştırmalıkla veya yatmadan önce alabilirsiniz.

Hamilelikte vücudunuza yeterli demir kaynağı almanın en iyi yolu doğal yollar ile almaktır. Demir bakımından zengin ve diğer gıdalardan demirin emilmesine yardımcı olan yiyecekleri yiyin. Sağlıklı ve besleyici bir beslenme programı, vücudunuzun sizin ve bebeğiniz için yeterli olan demir almasına yardımcı olmalıdır.

Demir eksikliği hakkında sorularınız mı var? Bu konu hakkında kendi deneyimlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir