Hamilelikte D Vitamini Önemi ve Bilimsel Araştırma

Hamilelik Döneminde D Vitamini

Hamilelikte daha yüksek D vitamini seviyeleri, muhtemelen daha güçlü kaslara sahip çocuklarla sonuçlanacaktır.

“Süt vücuda iyi gelir” uzun süredir süt tüketimini teşvik eden bir kampanya sloganı olmuştur. Ancak Southampton Üniversitesi’ndeki yeni bir araştırma, hamile bir kadının vücudundaki D vitamini miktarının çocuğunun kas gücünü etkileyebileceğini ortaya koyuyor.

Düşük D vitamini, yetişkinlerde ve çocuklarda kas gücünün azalmasına neden olabilir. Bu nedenle çoğu kadın hamilelik sırasında D vitamini takviyesi almaya teşvik edilir.

Bu çalışmadan önce, hamilelik döneminde D vitamini ile devamında çocukta kas gücü arasındaki ilişki hakkında aslında çok az şey biliniyordu.

Bilimsel Çalışma:

Southampton Kadın Araştırması, dünyanın en büyüklerinden biridir ve 678 kadını içermektedir. D vitamini seviyeleri, kadınların hamileliğinin sonraki aşamalarında ölçüldü.

Daha sonra çocuklar dört yaşına geldiğinde hem kavrama gücü hem de kas kütlesi açısından test edildi. Çalışmanın sonuçları, annede daha yüksek D vitamini seviyeleri ile çocukta daha yüksek kavrama gücü arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu, ancak annenin D vitamini ile çocuğun kas kütlesi arasında daha az doğrudan bir bağlantı olduğunu ortaya koydu.

Bu bağlantının, biz yaşlandıkça hayatımızın ilerleyen dönemlerinde sonuçları olması muhtemeldir. İleri yaşta kas gücü azaldığından kişinin kavramasını etkiler. Olgun yetişkinlerde düşük kavrama gücü, düşme, kırıklar ve diyabet gibi diğer kötü sağlık sorunları ile bağlantılıdır.

4 yaşında daha iyi kavramaya sahip çocukların ileri yaşlarında daha az kas kaybı olması muhtemeldir, bu da kasla ilgili daha az hastalığa yol açar.

Daha Fazla D Vitamini Nasıl Elde Edilir?

 • D vitamini birkaç doğal gıdada bulunur ve vücudumuz güneş ışığını D vitaminine dönüştürür. Reçetesiz satılan takviyeler de mevcuttur.
 • Beslenmede, D vitaminimizin çoğunu güçlendirilmiş gıdalardan alırız.
 • Somon, ton balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar en iyi kaynaklar listesinin başında gelir.
 • Dana karaciğeri, peynir ve yumurta sarısı az miktarda içerir.
 • Mantarlar biraz D vitamini sağlar ve bazı mantarlarda ultraviyole ışığa maruz bırakılarak D vitamini artar, ancak bu mantarlar sadece yeni ve sadece bazı marketlerde mevcuttur.
 • D vitamini ayrıca çoğu kahvaltılık gevreklere ve birkaç marka portakal suyu, yoğurt, margarin, süt ve soya içeceklerine de eklenir.

Uzmanlara göre, aşağıdaki miktarlarda D vitamini önermektedir.

Yaşam Evresi: Önerilen Miktar

 • 12 aya kadar: 400 IU
 • 1-13 yaş arası çocuklar: 600 IU
 • 14-18 yaş arası gençler: 600 IU
 • 19-70 yaş arası yetişkinler: 600 IU
 • 71 yaş ve üstü yetişkinler: 800 IU
 • Hamile ve emziren kadınlar: 600 IU

Siz veya tanıdığınız biri hamile ise, doktorunuz tarafından önerilen D vitamini takviyelerini aldığınızdan emin olun ve herhangi bir sağlık sorunuz veya endişeniz varsa doktorunuzla iletişime geçin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir