Hamilelikte COVID-19: Sağlık Kontrolü ve Aşılarımı Olmalı Mıyım?

Evet, COVID-19 yayılırken bile sağlıklı kalmanız için ihtiyaç duyduğunuz sağlık hizmetini almaya devam etmeniz önemlidir. Herhangi bir sağlık uzmanından taramalar, testler, aşılar veya diğer bakımlar için gerekli olan çoğu hamile kadın, sağlık hizmetleri ofisinde uygun güvenlik önlemleri alarak bu randevuları alabilir.

Maske ve destek kişisi devlet politikaları dahil olmak üzere hangi önlemleri aldıklarını sormak için doktor randevunuzdan önce ofisi aramalısınız. Ayrıca online randevunuz için bir seçenek olup olmadığını da sorabilirsiniz. Yüz yüze ziyaretiniz varsa, maske takmanız, mümkünse diğer insanlardan en az 1.5 metre uzakta durmanız ve ellerinizi temiz tutmanız önemlidir. Nasıl güvende kalacağınızla ilgili sorularınız varsa doktorunuzla konuşun.

Şu anda nasıl fiziksel olarak sağlıklı kalabilirim?

Hamile kadınlar, hamilelik sırasında aşağıdakileri içeren olağan önerileri izleyerek sağlıklı kalabilirler:

  • Sağlıklı öğünler yemek (bkz.Gebelikte Beslenme)
  • Düzenli egzersiz yapmak (Egzersiz yaparken evde veya diğer insanlardan uzak durmaya dikkat edin)
  • Bol uyumak
  • Alkol ve tütünden kaçınma

Stresi, kaygıyı ve depresyonu nasıl yönetebilirim?

Bazı hamile ve doğum sonrası kadınlar, COVID-19 nedeniyle korku, belirsizlik, stres veya endişe hissedebilir. Bu süre zarfında arkadaşlarınıza ve ailenize ulaşmak yardımcı olabilir. Telefon görüşmeleri, kısa mesajlar ve online sohbetler, bağlantıda kalmanın güvenli yollarıdır.

Telefonla veya görüntülü olarak olarak erişebileceğiniz tedavi ve destek kaynakları da vardır. Aşağıdaki gibi belirtileriniz varsa, kadın doğum uzmanınızla veya diğer sağlık uzmanınızla nasıl yardım alabileceğinizi konuşun:

  • Üzgün, umutsuz, değersiz veya çaresiz hissetmek
  • Hızlı kalp atışına neden olabilen korku veya endişeye sahip olmak
  • Hayatın yaşamaya değmediğini hissetmek
  • Kurtulması zor, tekrarlanan, korkutucu ve istenmeyen düşüncelere sahip olmak

Bir krizdeyseniz veya kendinize veya başkalarına zarar vermek istediğinizi düşünüyorsanız, hemen 112’i arayın. Mesaj gönderebileceğiniz veya arayabileceğiniz yardım hatları ve hamile ve doğum sonrası kadınlar için online destek grupları da dahil olmak üzere diğer destek seçenekleri araştırın.

Fiziksel aktivite aynı zamanda ruh sağlığınıza da yardımcı olabilir. Özellikle endişeli hissediyorsanız, her gün nefesinize odaklanmak faydalı olabilir. 4 saniye nefes alın, 7 saniye tutun ve 8 saniye nefes verin. Üç kez tekrarlayın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir