Hamilelikte Çok Ayakta Durmak Zararlı Mı?

Hamileyken Uzun Saatler Ayakta Kalmanın Riskleri

Gebelikte uzun saatler ayakta durmak sizi ve doğmamış bebeğinizi nasıl etkiler?

Çok uzun süre ayakta kalmak bazen hamilelik belirtilerini ağırlaştırabilir veya sizi ve bebeğinizi aşağıdaki şekillerde etkileyebilir.

Ödem: Hamilelik sırasında ödem veya ayakların şişmesi yaygındır. Ayrıca, vücuttaki ekstra su, uzun süre durduğunuzda alt ekstremitelerde birikme eğilimindedir ve durumu daha da kötüleştirebilir.

Kasık bölgesinde ağrı: Bazı kadınlarda şiddetli pelvik ağrıya neden olan simfiz pubis fonksiyon bozukluğu (SPD) olabilir. Özellikle bir bacağında uzun süre ayakta kalmak kasık ağrısını kötüleştirebilir.

Kan basıncında değişiklik: Kan basıncında düşmeye veya kan basıncında yükselmeye neden olabilir. Düşük tansiyonunuz varsa, sersemlemiş hissedebilirsiniz.

Bel ağrısı: Çok uzun süre ayakta kalmak hamilelik sırasında bel ağrısına neden olabilir. Ağrı ayrıca bacağınıza veya ayağınıza da yayılabilir.

Erken doğum riski: Zamanınızın çoğunu ayakta geçirmek, düşük yapma veya erken doğum ve erken doğum (fetal tıbbi komplikasyonlar) riskinizi artırabilir.

Bu etkilerin çoğu, uzun süre sürekli ayakta durma mesleki gereksinimi olan kadınlar içindir.

Bakınız: Gebelikte Uzun Saatler Ayakta Durmak Güvenli Mi?

Hamilelikte Ayakta Kalmanın Etkileri Nasıl Aşılır?

Rahatça dolaştığınız sürece ayakta durmak endişe verici olmayabilir. Ancak, işiniz veya yaşam tarzınız uzun süre ayakta kalmanızı ve saatlerce oturmamanızı gerektiriyorsa, aşağıdaki önlemleri almanız gerekebilir.

Rahat bir duruş pozisyonu için doğru kemer ve topuk desteğine sahip ayakkabılar giyin.

Kan dolaşımını teşvik ettiği ve şişmiş ayak ve pıhtı oluşumunu engellediği için kompresyon çorapları giyin.

İkinci ve üçüncü üç aylık döneminizin içine girerken, hamile kemeri takmayı düşünün. Karnınızın üzerine ve altına sarmak destek sağlar ve bel ağrısını hafifletir.

Sık sık kısa yürüyüşler yapın. Kan dolaşımına yardımcı olabilir. Ayrıca kabızlığı kolaylaştırır ve doğumu destekler.

Gün boyunca kendinizi nemli tutmak için yeterli su ve sağlıklı meyve suları tüketin. Susuzluğa neden olabileceğinden kafeinli içeceklerden kaçının.

Hamilelik sorunlarınız hakkında yöneticinizle konuşun ve uzun süre ayakta kalmanızı gerektirmeyecek bir çalışma ortamına geçip geçemeyeceğinizi danışın. Bu mümkün değilse, daha fazla mola isteyin ve bir ayağı desteklemek için bir ayaklık veya alçak tabure kullanın.

Bazı nefes egzersizleri ve meditasyon yaparak stres seviyenizi yönetin.

Sol tarafta uyku, kan dolaşımını artırarak şişmeyi hafifletmeye yardımcı olur.

Ayrıca, mesleki gereksinimleriniz hakkında doktorunuzla konuşmanız ve izin almanız gerekir.

Dinlenmek İçin Tereddüt Etmeyin!

İster işyeriniz ister eviniz olsun, işiniz arasında oturmaktan ve rahatlamaktan çekinmeyin. Diğerlerine hamile olduğunuzu ve mola vermeniz gerektiğini bildirin. Bu konuda utanç verici bir şey yok, çünkü bu dünyanın en iyi işlerinden birini yapıyorsunuz – yeni bir hayat taşıyorsunuz.

Kaynaklar:

  1. After standing, a fall in blood pressure; Harvard Health Publishing (2018)
  2. Work and Pregnancy; Stanford Children’s Health | Lucile Packard Children’s Hospital Stanford

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.