Hamilelikte Cilt Kuruması Neden Olur?

Hamilelikte Cilt Kuruluğu Olur Mu?

Hamilelik parıltısını duymuş olabilirsiniz. Ancak hamileliğin cildi kurutabileceğini biliyor muydunuz?

Her hamilelik farklıdır ve kadınların yaşadığı belirtiler, vücutlarının hormonal değişikliklere tepkisine bağlı olarak farklılık gösterir. Bu yüzden bazı kadınların bu hamilelik parlaması gibi, bazılarının kuru ciltle uğraşması gerekebilir. Ve endişelenmeniz gerekmiyor. Hamileyken neden diğerleri gibi parıltı değil de kuru cildiniz olduğunu merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Bu yazıda, hamilelikte cildin kurumasının nedenlerini, varsa komplikasyonlarını ve nasıl tedavi edileceğini ve önleneceğini anlatıyoruz.

Hamilelikte Cilt Kuruluğu Normal Mi?

Kadınların yaklaşık %90’ı hamileyken ciltlerinde değişiklikler yaşar. Bazılarında önceden var olan cilt sorunları olabilirken, diğerleri çoğunlukla o sırada hormonal değişiklikler nedeniyle yenileri geliştirebilir. Böyle bir sorun da hamilelikte cilt kuruluğu olabilir.

İster ilk kez hamile olun, ister hamilelik sırasında ilk kez cilt kuruluğunu yaşayın, normal ve muhtemelen doğumdan sonra geçebilecek kısa süreli bir cilt sorunu olabileceğini unutmayın.

Hamilelikte Cilt Kuruması Ne Zaman Olur?

Cildiniz, özellikle karın çevresinde, ikinci ve üçüncü trimesterde kuru hissetmeye başlar. Hamileliğiniz ilerledikçe, cilt yüz, kollar, boyun, göğüsler ve uyluklarda kuru hissedebilir.

Hamileyken cilt kuruluğu, yazımızın devamındaki çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Gebelikte Cilt Kuruluğu Nedenleri Nelerdir?

  • Rahiminizde gelişen yaşam vücudunuzda birçok değişiklik getirir ve bazıları kuru cildinizden sorumlu olabilir.
  • Vücudunuz hamileyken kan hacmini artırmak ve oksijeni geçmek için daha fazla sıvıya ihtiyaç duyar. Hamilelikte su eksikliği veya dehidrasyon cildinizi kurutabilir.
  • Nem ve hava akımı gibi sıcaklık ve hava koşullarındaki değişiklikler cildin kurumasına da neden olabilir. Bu genellikle yaz aylarında olur.
  • Hamilelikte dalgalanan hormonal seviyeler, cilt yüzeyinizi koruyan hidrolipidik bariyeri zayıflatabilir veya zarar verebilir. Bu, cildin kurumasına neden olarak vücuttan su buharlaşmasına neden olabilir.
  • Cildin aşırı temizlenmesi veya yıkanması bariyeri zayıflatabilir ve cildinizi kurutabilir. Yağlı cildi olan hamile kadınlar yüzünü tekrar tekrar yıkama eğilimindedir, bu da kaçınılmalıdır.
  • Hamilelikte hipotiroidiniz varsa, cildiniz kaşıntılı, kalın ve kuru hale gelebilir.
  • Gebelik beslenmesinde A vitamini eksikliği cildin kurumasına ve dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle, doktorlar hamileyken çok besleyici yiyeceklerin tüketilmesini önerir.
  • Karın derisini kuru hale getirebilir ve dökülmeye ve kaşınmaya neden olabilir. Ancak geçicidir ve kolayca tedavi edilebilir.

Bazen hamilelikte cilt kuruluğu bazı kadınlar için karmaşık bir sorun haline gelebilir.

Kaynaklar:

  1. 3rd trimester: what to expect; Summa Health
  2. A. J. Michels; Skin health; Oregon State University (2011)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.