Hamilelikte Cilt Kuruluğunun Komplikasyonları Nelerdir?

Hamileyken cildin aşırı kuruluğu, önceden mevcut bazı cilt rahatsızlıkları ile birlikte, aşağıdaki gibi birkaç cilt problemine yol açabilir:

Egzama: Bu kronik durumda cilt kurur ve pul pul olur. Sık etkilenen bölgeler arasında bacaklar, karın, boyun ve kollar bulunur. Tedavi edilmezse, kırmızı döküntülere ve diğer cilt sorunlarına yol açabilir. Zamanla ilaçlarla tedavi edilebilir.

Prurigo: Bu durum hamilelikte çok yaygın değildir ve yaklaşık 300 gebe kadından 1’inin etkilenme olasılığı vardır. Genellikle ilk trimesterden sonra cildin çok kuruma ihtimali olduğunda ortaya çıkar.

Diğer cilt problemleri: Aşırı kuruluk, hamilelikteki polimorfik püskürmelerden veya kaşıntılı ürtikeryal papüllerden ve hamilelik döküntülerinden (PUPPP) sorumlu olabilir. Bu rahatsızlıklar bir doktor muayenesini ve ardından tedaviyi gerektirir.

Yukarıdaki sağlık sorunları cildinizi kaşındırabilir, ancak yara izlerine ve enfeksiyonlara neden olabileceğinden çizmemeye çalışın. Hamilelikte kuru cilt bebeğinize zarar vermeyebilir. Ayrıca, bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmez. Bu sadece geçici bir rahatsızlıktır ve tedavi edilebilir.

Hamilelikte kuru cilt hakkında ne zaman doktora görünmeniz gerektiğini bilmek için okumaya devam edin.

Doktora Ne Zaman Gidilir?

Cilt kuruluğu ev ilaçları ile tedavi edemediğinizde ve durum kötüleştiğinde, bir doktora danışın. Aşağıdaki durumlarda doktora ziyaret gerekli olur:

  • Foliküllerin çok fazla kaşınması veya şişmesi ile cildinizde kırmızı döküntüler.
  • Çatlak ciltte kanama veya bakteriyel enfeksiyon.
  • Egzama, PUPPP ve prurigo gibi komplikasyonlar durumunda, ilaçları ve tedaviyi mümkün olan en kısa sürede alın.

Hamilelikte cilt kuruluğu nadir değildir ve cildi normal hale geri döndürmenin yolları vardır. Bununla birlikte, cildinize dikkat etmek ve zamanında kuruluğu tedavi etmek için değişikliklere dikkat etmek önemlidir. Hala şüpheniz varsa, her zaman doktorunuzdan tavsiye alabilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. R. V. Vora et al.; Pregnancy and skin; Journal of Family Medicine and Primary Care (2014)
  2. A. J. Michels; Skin health; Oregon State University (2011)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir