Hamilelikte Cilt Kararması (Hiperpigmentasyon) Neden Olur? Önlemenin 5 Yolu

Hamilelikte Cilt Lekeleri (Hiperpigmentasyon) ve Cilt Koyulaşması

Hiperpigmentasyon olarak da adlandırılan cilt kararması hamilelik sırasında yaygındır. Koyu tenli olanlar arasında da sık görülmesi muhtemeldir. Cilt yüzeyinde, linea nigra (göbek boyunca koyu çizgi), melazma (yüzdeki koyu kahverengi lekeler) ve areolanın kararması da dahil olmak üzere cildinizde olağandışı lekeler fark edebilirsiniz. Mevcut çiller, doğum lekeleri (nevi) ve yara izleri hamilelik sırasında büyüyebilir ve kararabilir.

Cilt kararması ve koyu kahverengi lekeler hamilelik sırasında neden oluştuğunu ve bu konuda neler yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Bakınız: Hamilelik Lekeleri Nasıl Geçer?

Hamilelikte Ciltte Koyulaşma Neden Olur?

Gebelikte cildin koyulaşmasının veya cilt rengindeki koyu lekelerin tam nedeni bilinmemektedir. Genellikle artmış östrojen, progesteron ve melanosit uyarıcı hormon seviyelerine atfedilir.

Gebelikte cilt kararması (veya melazma) olasılığını artırabilecek diğer bazı faktörler:

  • Güneşe maruz kalma gibi çevresel faktörler
  • Hipertiroidizm (aşırı aktif tiroid) gibi önceden var olan sağlık sorunları
  • Kalıtım (melazma ailede çalışırsa) Araştırmalar, cilt koyulaşmasının koyu ten tonları olan kişilerde, özellikle Doğu Asya, Güneydoğu Asya ve İspanyol kökenli kişilerde yaygın olduğunu göstermektedir.

Gebelikte Cilt Kararması veya Hiperpigmentasyon Ne Zaman Oluşur?

Gebe kadınların %90’ından fazlası bir tür cilt değişikliği yaşar. Artan östrojen ve progesteron seviyeleri melanin üretiminin artmasına katkıda bulunabilir. İlk üç aylık hamilelik dönemi kadar erken başlayabilir.

İlk üç aylık gebelik döneminden başlayarak, areola ve genital bölgelerin koyulaştığını fark edebilirsiniz.

Linea nigra ikinci üç aylık dönemde fark edilebilir hale gelebilir.

Bunların tümü genellikle doğumdan birkaç ay sonra düzelir.

Bakınız: Hamilelikte Sık Görülen Cilt Sorunları

Hamilelikte Oluşan Koyu Lekeler Nasıl Önlenir?

Deri değişiklikleri genellikle doğumdan sonra kaybolur. Bununla birlikte, hamilelikte cildin koyulaşmasını en aza indirmek için bazı önlemler alabilirsiniz. Bunlardan bazıları şöyledir:

Kendinizi güçlü güneş ışınlarından koruyun: Güneşe maruz kalma, pigmentasyonu tetikleyen en önemli faktörlerden biridir. Günlük cilt rutininizin bir parçası olarak SPF’si 30 veya daha yüksek olan geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanın. Açık havaya çıkarken, kendinizi uzun kollu bir elbise ve geniş kenarlı bir şapka ile örtün.

Yeterli folik asit alın: Folat eksikliğinden dolayı cilt değişiklikleri de meydana gelebilir. Bu nedenle, beslenmenizden veya takviyelerden yeterince folik asit aldığınızdan emin olun.

Ağda yapmayın: Hamilelik sırasında ağda yapmak güvenli olsa da, melazmayı kötüleştirebilen cilt iltihabına neden olabilir. Bu nedenle, pigmentasyona eğilimli alanları ağda yapmayın.

Hipoalerjenik cilt bakım ürünleri kullanın: Cildinizi yakmayacak veya tahriş etmeyecek ve melazmayı kötüleştirmeyecek temizleyiciler, nemlendiriciler veya yüz kremleri seçin.

Cilt pigmentasyonunu tamamen önleyemeyebilirsiniz. Şiddetli olursa dermatoloğa danışabilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. Debabrata Bandyopadhyay; Topical Treatment Of Melasma; Indian J Dermatol (2009).
  2. Rita V. Vora et al.; Pregnancy and Skin; J Family Med Prim Care (2014).
  3. Melasma: Tips For Managing; American Academy of Dermatology Association

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir