Hamilelikte Cilt Bakımı ve Güzellik Önerileri

gebelikte güzellik önerileri

Gebe kaldıktan sonra bazı anne adaylarında çeşitli cilt problemleri ortaya çıkabilir. Gebelikte cilt problemleri yaygındır. Hamilelik döneminde cilt pürüzsüzlüğünü yitirebilir ve bazı cilt kusurları ortaya çıkabilir. Ayrıca yüzde ve vücudun bazı bölgelerinde lekelenmeler olabilir. Yine, cildin çeşitli kısımlarında şişlikler de görülmektedir. Hamilelikte boyunca bu gibi cilt sorunlarından kaçınmak için bazı önlemler alabilirsiniz. Bu yazımızda hamilelikte cilt bakımı tavsiyeleri ve güzellik önerileri sizleri bekliyor.

Gebelik, bayanların hayatları boyunca belki de en heyecanlı ve en mutlu dönemlerinden biridir. Bu süreçte, anne adayının cildinde çeşitli değişiklikler meydana gelebilir, cilt kusurları ortaya çıkabilir. Bazı bayanlar gebelikte mükemmel tırnak, saç ve cilde sahip olurken, ne yazık ki bu her hamile kadın için geçerli değildir. Bazı gebe kadınlar bu 9 aylık süreçte güzelliklerinin bozulduklarına şahit olurlar.

Gebelikte cilt sorunlarının başlıca nedenleri, hormonların aktif hale gelmesi, pigmentlerin oluşturdukları gebelik lekeleri ve sivilce sorunlarıdır. Özellikle hormonal değişiklikler ruh halini olduğu gibi cildi de olumsuz etkileyebilir. Ancak bunun geçici olduğunu unutmamalısınız. Gebelikte de rutin olarak cilt bakımınıza dikkat ederek, kendinizi daha iyi hissedebilir ve cildinizi koruyabilirsiniz. Günümüzde gebe kadınlar için çeşitli güzellik ve cilt bakım ürünleri satılmaktadır. Bu ürünlerin bir kısmı çatlakların ve lekelerin önlenmesinde etki gösterebilir. Kullanan kişilere sorarak fikir sahibi olabilirsiniz. Ya da doktorunuza danışabilirsiniz.

Hamilelikte kadınların vücutlarında su ve tuz dengesinin değişimi ile birlikte, doku ve damarlarda sodyum seviyesi artar. Su molekülleri ödemlerin ve şişliklerin oluşmasına neden olur. Gebelikte en çok el ve ayaklarda şişlik şikayeti olur. El ve ayakların şişmesini önlemek için sindirim sistemini çalıştıran, sağlıklı gıdalar yemenizi ve az miktarda tuz tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun yanı sıra, gebelikte ciltte çıkan sivilceleri giderici doğal yüz maskeleri ve saç maskeleri kullanarak da cilt bakımınızı yapabilir, sivilceleri engelleyebilirsiniz.

Gebelikte cildinizin daha da yağlanmasını ve buna bağlı sivilce oluşumunu önlemek, iltihaplanmayı gidermek amacıyla gebelere özel olarak satılan kozmetik ürünlerden yararlanabilirsiniz. Haftada bir defa olmak üzere düzenli olarak deniz tuzu ile cildinize peeling yaparak ölü hücrelerden cildinizi arındırabilirsiniz. Gebelik lekelerine karşı satılan özel kremleri düzenli olarak kullanabilirsiniz. Bitkisel yağlar ve doğal özler ile kendiniz de evinizde lekelere karşı özel maskeler hazırlayabilirsiniz. Gebelik lekelerini giderici maskelerin içerisinde alerji yapmayan ve organik ürünler kullanmaya özen gösterin.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir