Hamilelikte Çilek Yenir Mi? Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Çilek Tüketimi

Hamileyken sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Sağlıklı dediğimizde, aklımıza gelen yaygın şeylerden biri meyvelerdir. Çilek, hamilelik sırasında, özellikle keskin ve tatlı lezzetleri ve aromaları nedeniyle yemek isteyebileceğiniz en tatlı meyveler arasındadır. Ama hamile kadınlar için ne kadar sağlıklı? Hamilelikte ne kadar çilek yemek güvenli?

Hamileler çilek yiyebilir mi? Bu yazıda, gebelikte çilek tüketmenin iyi olup olmadığını ve varsa yan etkilerini anlatıyoruz.

Hamilelikte Çilek Yemek Güvenli Mi?

Kaliforniya’daki UC Davis Sağlık Sistemine göre, çilekler C vitamini bakımından yüksektir. İçerdiği besin değerleri, bebeğin gelişimine yardımcı olur ve ayrıca yiyeceklerden gerekli miktarda demir emmenize yardımcı olur. Hepsi bu kadar değil. Bu tatlı ve ekşi meyveler, size anlık enerji veren iyi bir karbonhidrat kaynağıdır.

Hamileliğiniz için güvenli olmayabilecek toksinler veya patojenik mikroorganizmalar gibi kirletici maddeleri temizlemek için tüketmeden önce çilekleri yıkayın. Taze ve temiz çilekler, ılımlı bir şekilde yediğiniz sürece hamilelik sırasında güvenlidir. Ancak aşırıya kaçmadan tüketin.

Çileğin Besin Değerleri

Bir küçük çilek yaklaşık 7g olabilir. Ve bir bardak dilimlenmiş166 gr çilek, 53kcal, 12.75g karbonhidrat, 27mg kalsiyum, 22mg magnezyum, 40mg fosfor, 254mg potasyum, 40mcg folat ve 97.6mg C vitamini sağlar.

Pek çok temel besin maddesi ile, çilek hamile kadınlara çeşitli sağlık yararları sunar.

Bakınız: Hamilelikte Kaçınılması Gereken 27 Yiyecek

Hamilelikte Çilek Yemenin Önemli Faydaları

Çilek çeşitli besin maddelerinin RDA’sı (önerilen günlük alımı) ile karşılaşabilir. Bunlardan birkaçını burada görelim:

Folik asit: Çalışmalar 400mcg folik asidin doğum kusuru riskini %50 azaltabileceğini düşündürmektedir. Çilek doğal olarak bu besine sahiptir ve RDA (önerilen günlük alımı) ile tanışmanıza yardımcı olur.

C Vitamini: Vücudunuzdaki kırmızı kan hücresi sayısındaki düşüş, anemi riskini artırır. C vitamini açısından zengin çilek gibi gıdaların tüketilmesi, demirin kırmızı kan hücreleri oluşturmak için daha iyi emilmesine yardımcı olur.

Mineraller: Çileklerdeki C vitamini ve mineral içeriği bağışıklığınızı korumaya yardımcı olabilir, bu da hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

Potasyum: Hamilelik sırasında bir kadının RDA (önerilen günlük alımı) potasyumu 4700 mg’dır. Bu besin doğal olarak çileklerde bulunur ve kan basıncının, kas kontrolünün, sinir fonksiyonunun ve elektrolit regülasyonunun korunmasına yardımcı olabilir.

Diğerleri: Çilek ayrıca B6 vitamini ve lif gibi diğer hayati besinleri içerir. Daha az miktarlarda olsa da, çilekleri rutin olarak tüketmek, hormon düzenlemesine, vücut büyümesine ve hazımsızlığa yardımcı olabilir.

Bakınız: Hamilelikte B Vitamini

Gebelikte yediğiniz diğer yiyecekler gibi, çilekler de sınırlı miktarlarda tüketilmelidir. Bu meyveleri fazla yemek sorunlu olabilir.

Hamilelik sırasında tatlı bir şeye aşeriyorsanız, çileklerin sağlıklı bir meyve seçeneği olduğunu söyleyebiliriz. Bu meyve sadece besleyici değil aynı zamanda damak tadınızı da şımartır. Ancak bu meyveleri fazla yemeyin. Çilek hayranı değilseniz, aynı besin değerleri sağlayan diğer meyveleri yiyebilirsiniz. Amaç, beslenme programınıza bol miktarda yiyecek seçeneği ekleyerek hamilelikte mutlu ve sağlıklı beslenmektir.

Kaynaklar:

  1. Healthy Eating During Pregnancy; UC Davis Health System
  2. Healthy Snacking During Pregnancy; University of Michigan
  3. Strawberries, raw; United States Department of Agriculture

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir