Hamilelikte Çikolata Yemek: Faydaları Nelerdir?

Kanada’daki Universite Laval Quebec City’ye göre, gebelikte çikolata yemek fetal büyüme ve gelişmeyi arttırıyor. İlk üç aylık gebelik döneminizden itibaren az miktarda bitter çikolata tüketimi plasenta fonksiyonunu iyileştirebilir. Bu yazımızda, hamilelikte neden çikolata yemeniz gerektiğini ve ne kadar yemenin güvenli veya güvensiz olabileceğini anlatıypruz.

Hamilelikte Çikolata Yemek Güvenli Midir?

Hamileyken çikolata tüketimi güvenlidir. Çünkü çeşitli çalışmalar faydalarını garanti eder. Ancak anne adaylarının kafein alımını günde 200 mg’dan az tutmaları önemlidir.

Çikolata, hamilelik sırasında vücudunuzun işleyişine müdahale edebilen kafein içerir. Nörotransmitterleri (sinyal taşıyan kimyasal haberciler) etkiler ve ayrıca gestasyonel diyabet ve aşırı kilo alımına neden olabilir. Bu nedenle, ölçülü olmalısınız.

Quebec City’deki Universite Laval’da kadın doğum ve jinekoloji profesörü olan Dr. Emmanuel Bujold şunları söylüyor: “Gözlemlerimiz, hamileliğin ilk üç aylık döneminden itibaren, flavanol seviyesinin yüksek olup olmadığına bakılmaksızın, düzenli olarak küçük bir parça bitter çikolata tüketimi plasental fonksiyonun iyileşmesine yol açar. ”

Hamileyken Çikolata Yemenin Faydaları

Uzmanlar, dengeli miktarda çikolata tüketimini tavsiye ediyor. Çikolatanın önemli bir bileşeni olan kakaoda bulunan flavanoller hamile kadınlar için faydalıdır. Çikolata ne kadar koyu olursa, o kadar fazla flavanol sahiptir. İşte çikolata yemenin birkaç faydası şunları içerir:

1. Bitter Çikolata Preeklampsiyi Rahatlatır:

Preeklampsi erken doğumun nedenlerinden biridir ve hamilelik sırasında idrarınızdaki yüksek tansiyon ve protein seviyeleri ile karakterizedir. Kan basıncı arttığında, konvülsiyonlara yol açar ve ayrıca kan pıhtılaşmasına ve karaciğer hasarına neden olabilir.

Annals of Epidemiology’de bildirilen bir araştırmaya göre, kakao teobromin içeriği durumun hafifletilmesine yardımcı oluyor.

Yale Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, çikolata alımının preeklampsi riskini neredeyse %70 oranında azalttığını buldular. Bu nedenle, haftada yaklaşık beş porsiyon olan bitter çikolatanın özellikle üçüncü trimesterde preeklampsiyi önlemede etkili olduğu sonucuna varmıştır.

2. Kan Basıncını Düzenler:

Kakaoda bulunan teobromin, hamile kadınlarda kan damarlarını genişleterek kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.

3. Temel Antioksidanlar İçerir:

Çikolata, güçlü antioksidanlar olduğu bilinen flavonoidler açısından zengindir. Bu antioksidan özellik hamile kadınların bağışıklık seviyelerini iyileştirmelerine ve bazı kanserlerle mücadele etmelerine yardımcı olur.

4. Kalp Hastalığını Önler:

Bitter çikolatanın antioksidan özelliği kalp hastalığının önlenmesinde önemli bir rol oynar ve bu nedenle kardiyovasküler sistemi destekler. Çikolatanın daha koyu ve kalitesi ne kadar yüksek olursa, kalp için o kadar iyidir.

5. Stresi azaltır:

Bitter çikolatanın beyindeki endorfin ve serotonin seviyelerini yükselterek ruh halini arttırdığı bulunmuştur. Proteome Research’te yayınlanan bir araştırma çalışmasından elde edilen bulgular, iki hafta boyunca her gün 40 gr bitter çikolata yemenin kortizol hormon düzeylerini (stres hormonu) düşürdüğünü söylüyor. Flavanol yorgunluğu azaltır ve stres derecesine yansır.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte Çikolata Yemek Zararlı Mı?

6. Daha Mutlu Bebekler:

New Scientist Magazine’deki araştırma bulguları, daha fazla bitter çikolata olan hamile kadınların daha mutlu ve daha canlı bebekler doğurduğunu belirtiyor.

Araştırmacılar, altı aylık bebekleri olan birkaç anneyi rastgele seçti ve onlara hamileliklerinde ne sıklıkta çikolata içerdiklerini sordu. Onlara bebeklerinin mutluluğunu derecelendirmeleri söylendi.

Hamileliklerinde sıklıkla çikolata tüketen anneler, bebeklerine düzenli olarak çikolata içmeyen annelerden daha yüksek mutluluk puanı verdi.

Bununla birlikte, kesin neden bilinmemektedir – plasentadan anne sütüne geçen çikolata veya annenin çikolata yemesi bebekleri mutlu eden gelişmiş mutluluğu olabilir.

Çalışmanın bir başka ilginç bulgusu, bebekleri anne stresinden korumaktı. Hiç çikolata yemeyen anneler hamilelik sırasında yüksek stres seviyeleri gösterdiler ve korkmuş bebekleri vardı. Çikolata yiyen anneler düşük stres seviyeleri gösterdi ve daha az kaygılı bebekleri vardı.

7. Kolesterol Seviyelerini Düzenler:

Bitter çikolata düşük şeker ve yağ içerir. Ayrıca, içinde bulunan flavonoidler iyi kolesterol seviyelerini yükseltir, kötü kolesterolün oksidasyonunu azaltır ve kan şekeri seviyelerini düzenler. Ayrıca kan damarlarını elastik hale getirerek kan akışını iyileştirir.

8. İyi Demir ve Magnezyum Kaynağı:

Yaklaşık 100g bitter çikolata, günlük önerilen demir alımının %67’sini ve magnezyum için %58’ini sağlar. Hamilelik sırasında hemoglobin sayısını korumak için demir gereklidir ve magnezyum yağ asitlerini metabolize etmeye yardımcı olur.

Gebelikte çikolataya aşerdiniz mi? Bu konuda deneyim ve görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Hamilelikte Kaju Fıstığı Yenir Mi?
Hamilelikte Hindistan Cevizi Suyu İçmek
Hamilelikte En Çok Aşerilen Gıdalar Nelerdir?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.