Hamilelikte Ciğer Yenir Mi? Zararlı Mı?

Sağlıklı bir çocuk sahibi olmanın yolu, hamilelikte sağlıklı beslenmekten geçmektedir. Hamile iken yediğiniz yiyeceklerin bebeğinizin gelişimi üzerinde doğrudan etkisi olacaktır. Hamileliğiniz boyunca bazı yiyecekleri daha fazla tüketmeniz gerekirken, bazı yiyecekleri ise daha az tüketmeniz önerilir.

Gebelikte ciğer yemek, doğmamış bebeğin gelişimi üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu kadar olumsuz etkilere de sahiptir. Eğer sizler de “Hamilelikte ciğer yemek zararlı mı?” diye merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilir, ciğer yemenin faydalarını ve zararlarını öğrenebilirsiniz.

Ciğer dünyanın çeşitli yerlerinde farklı pişirme yöntemleri ile hazırlanarak tüketilen bir gıdadır. Ciğeri nasıl pişirirseniz pişirin, etkisi hemen hemen aynıdır.

Hamilelikte Ciğer Yemenin Faydaları

Ciğer, sağlığımız için yararlı olan birçok besin maddesi içerir. Ciğerin içeriğinde bulunan faydalı besin maddeleri şunlardır:

Protein ve folik asit; bebeğin büyümesini desteklemek için önemli olmakla birlikte, demir de kanda yeterli hemoglobin oluşumunu sağlar. A vitamini ise bazı sorunlara neden olabilir.

Hamilelikte Ciğer Yemenin Zararları

Ciğer, yüksek konsantrasyonda A vitamini içerir. Ancak farklı et türlerinde miktarı farklılık gösterir. Örneğin; tavuk karaciğerine kıyasla dana ciğeri daha yüksek miktarda A vitaminine sahiptir. Ancak az miktarı bile zararlı olabilir.

  • Karaciğerde A vitamini retinol biçimindedir.
  • Bu vitaminin aşırı alımı doğum kusurlarına yol açabilir.
  • Kusurlar mutasyonlar biçiminde olabilir ve hatta kanser hücreleri gelişmesine yol açabilir.
  • Yani; retinol hamile kadınlar için zararlı olarak kabul edilir ve kaçınılması gerekir. Ayrıca yüksek kolesterolü olan herkes için tehlikelidir.

Her gıdayı ölçülü bir şekilde yemeye özen gösterin. Hamileliğinizin ilk 3 ayından sonra ciğer yemenin riskleri daha düşük olacaktır. Hamile iken ciğer yemekten vazgeçerseniz, öncelikle doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir