Hamilelikte Çiğ ve Islatılmış Bademlerin 8 Faydası

Bir araştırma çalışması, “Kuruyemişlerin düzenli tüketimi, bebeklerde kuruyemiş alerjileri azalmasıyla bağlantılıdır”. sonucuna varmıştır.

Bebekte kuruyemiş alerjisi gelişmesini önlemek için ailelerinden alerji öyküsü varsa, annelerden sık sık (badem, yer fıstığı, ceviz veya başkaları) kuruyemişlerden kaçınmaları istenir. Ancak, büyüyen bebek için faydalı olduğunu kanıtlayan bulgular olduğundan artık durum böyle değildir.

Bununla birlikte, gebelikte bademi neden, ne zaman ve nasıl yeneceğine dikkat etmelisiniz. Badem süpergıda statüsünde olsa da, annenin alması gereken beslenme ihtiyaçlarını karşılıyor mu? Bu yazımızda, hamilelikte badem tüketimi hakkında her şeyi anlamanıza yardımcı olur.

Hamilelikte Çiğ Badem Yemek Güvenli Midir?

Evet, çiğ bademleri tüketmek güvenlidir. Çünkü demir, kalsiyum, folik asit ve lif açısından zengin karışık besinler ile doludur. Bununla birlikte, gebe kadınlar alerjiye eğilimli ise badem veya başka kuruyemişler yemekten kaçınmalıdır.

Hamilelikte Islatılmış Badem Yenir Mi?

Bademe alerjiniz yoksa, ıslatılmış badem yiyebilirsiniz. Islatılmış badem, sindirime yardımcı olan ve besin değerini artıran enzimleri serbest bırakır. Geceleri ıslatmak, sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olur ve taninin besin emilimini azalttığı bilinmektedir.

Islatılmış Badem Çiğden Daha Mı İyi?

Her iki form da sağlıklı olmasına rağmen, ıslatılmış badem daha iyi bir seçenek olabilir. Ve aşağıda size nedenler veriyoruz:

1. Fitik asidi dejenere eder

Bitkilerde bulunan fitik asit kuruyemiş ve tohumların ömrünü uzatır. Ancak, vücudumuzdaki temel minerallerin emilimini de yavaşlatır. Bu nedenle, çok fazla fitik asit mineral eksikliğine neden olabilir.

Gece boyunca kuruyemişleri ıslatmak fitik asidin çıkarılmasına yardımcı olur ve kemik sağlığı ve kolay sindirim için iyi olan fosforu serbest bırakır.

2. Enzim inhibitörlerini nötralize eder

Kuruyemiş tuzla birlikte ıslatıldığında, enzim inhibitörleri nötralize edilir ve kuruyemişlerdeki vitaminlerin biyoyararlanımını artıran yararlı enzimler salınır.

Enzim inhibitörleri gluten dejenere edici enzimleri durdurur. Ancak nötralizasyonda, glüten parçalanmasına yardımcı olan enzimler salınır ve gluten sindirim sürecini kolaylaştırır. Bağırsağa ulaşmadan önce glüteni sindirir, böylece sindirimi kuru fındıklardan daha kolay hale getirir.

3. Tanen’i nötralize eder

Tannin kuruyemişlere sarımsı bir renk verir ve acı bir tat verir. Bununla birlikte, suda çözünür ve kuruyemişler ıslatıldığında, tanen dejenere olur ve acı tadı azaltır ve kuruyemişlerin daha tatlı olmasını sağlar.

Islatılmış veya ıslatılmamış badem, genellikle hamilelikte çeşitli faydalar sunar.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte Badem Nasıl Tüketilir?

Hamilelikte Badem Yemenin Faydaları Nelerdir?

Badem, anne için gerekli olan ve bebeğin büyümesi ve gelişmesi ile dolu büyük besinler değeridir. Beslenme yararları şunları içerir:

1. Folik asit sinirsel kusurları önler

Ham veya ıslatılmış badem, bebeğin beyninin ve nörolojik sisteminin gelişmesine önemli ölçüde yardımcı olan en iyi folik asit kaynaklarıdır. Folik asit, bebekte nöral tüp defektlerini önlemek için de gereklidir. Gebelikte bebeğin gereksinimlerini karşılamak için yaklaşık 400mcg folik aside ihtiyacınız olacaktır.

2. Metabolizmayı artırır

Obez veya diyabetik kadınlardan doğan çocuklar, obezite ve metabolik sorunlar geliştirme riskini arttırmıştır. Badem, metabolizmaya yardımcı olan ve iltihabı, oksidatif stresi ve kan şekerini azaltan sağlıklı bir karbonhidrat ve diyet yağı kaynağı sağlar.

3. Aşırı kilo alımını önler

Hamilelik kilo almaya neden olur ve aşerme nedeniyle bazen kilosu kontrol etmek zorlaşır. Badem sizi daha uzun süre tok tutabilir. Bu nedenle gereksiz kilo alma riskini azaltır.

Yüksek riskli gebeliklerde olan 20 obez kadın üzerinde yapılan bir araştırmada, her gün 56 gram badem tüketmenin, açlık hormonu ghrelinini azaltarak ve iştah azaltıcı hormon leptini artırarak tokluk sağladığı bulunmuştur. Gözlem, bademlerin tokluğa, iştahı azaltmada ve sağlıklı kilo alımını kolaylaştırmada büyük bir rol oynadığı sonucuna varmıştır.

4. Demir içeriği

30 gram badem, günlük demir gereksinimlerinizin %6’sını karşılayan 1.1 mg demir içerir. Hamilelikte demir gereksinimi, özellikle ilk trimesterde yüksek olduğundan, günlük olarak yeterli badem tüketiminden kesinlikle yararlanırsınız.

5. Çocuğu gelecekteki alerjilerden korur

Bir araştırmaya göre, gebelikte kuruyemiş tüketmek çocuğunuzu yaşamın ilerleyen dönemlerinde alerjiden koruyacaktır. Bu nedenle, çocuklarda alerji olasılığını azaltmak için badem ve yer fıstığı gibi güvenli bir oranda kuruyemiş tüketebilirsiniz.

Yüksek kuruyemiş alımının çocuklarda astım ile ters ilişkili olduğuna inanılmaktadır. Çünkü kuruyemişler her ikisi de çocuğu astımdan koruyan E vitamini ve çinko içerir.

6. Protein dayanıklılık sağlar

Badem, doğum için gereken gücü ve dayanıklılığı sağlayan iyi miktarda protein içerir. Protein ayrıca bebeğin sağlıklı gelişimine yardımcı olur ve annenin kilosunu kontrol altında tutar.

7. Lif sindirimi uyarır

Lif bakımından zengin olan badem, sindirimi kolaylaştırmaya ve bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca hamilelikte çok yaygın olan kabızlık problemlerini de tedavi ederler.

8. Kalsiyum kemikleri güçlendirir

30 gram badem yaklaşık 75 mg kalsiyum sağlar. Preeklampsi riskini azaltmaya yardımcı olur ve doğmamışta kemik oluşumuna yardımcı olur.

Hamilelikte badem tüketimi ile ilgili kendi görüş ve deneyimlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir