Hamilelikte Ceviz Yemenin 8 Faydası ve Yan Etkileri

Gebelikte Ceviz Tüketimi

Hamileler ceviz yiyebilir mi? Hamilelikte ceviz ne zaman yenmeli? Hamilelikte ceviz ne kadar tüketilmeli? Hamilelikte yenmesi gereken kuruyemişler neler?

Araştırmalar “Ceviz de dahil olmak üzere ağaç kabuklu yemişlerinin anne tüketiminin, bebeklerde azalan kuruyemiş alerjileriyle ilişkili olduğunu” belirtmektedir. Cevizler de besleyicidir ve vitaminler, mineraller, uçucu yağlar, protein ve lif bakımından zengindir. Ancak hamileyken cevizin neden, ne zaman ve nasıl yenileceğine dikkat etmelisiniz.

Hamilelikte Ceviz Yemek Güvenli Mi?

Evet, hamileyken ceviz tüketmek güvenlidir, beynin işleyişine ve nörolojik sağlığa katkıda bulunan omega-3 yağ asitleri açısından süper zengindirler. Ayrıca, sağlıklı bir hamilelik ve bebek gelişimi için gerekli olan önemli bir protein, vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdır.

Hamilelikte Ceviz Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte ceviz yemek, aşağıdaki yararları sağlar:

1. Omega-3’ler açısından zengin:

Ceviz, hem anne hem de fetus için iyi olan omega-3 yağ asitleri içerir. Yağ asitleri beyin hücrelerinin aktivitesini uyarır ve ayrıca fetüsün görme gelişimine yardımcı olur.

2. Kalp için iyi:

Ceviz, daralmış kan damarlarını gevşetmeye yardımcı olan ve kan akışını uyaran bir amino asit olan arginin açısından zengindir. Bu nedenle, yüksek tansiyon riskini azaltır ve ayrıca vücuttaki kolesterol seviyelerini yönetir.

3. Antioksidan bakımından zengindir:

Cevizlerde bulunan kinon, juglon, tanenler, tellimagrandin, bakır ve E vitamini gibi güçlü antioksidanlar, anne adayını ve fetusu serbest radikal hasarından korur. Ceviz yemek bağışıklığı artırabilir ve enfeksiyonlara karşı korumayı artırabilir.

4. Yüksek folat:

Ceviz, beynin ve bebeğin nörolojik sisteminin gelişimine yardımcı olan en iyi folik asit kaynaklarıdır. Ayrıca bebekte nöral tüp defekti ve konjenital malformasyon riskini azaltır.

5. Uyku indüklemeye yardımcı olur:

Melatonin, uyku büyük bir endişe haline geldiğinde üçüncü trimesterde gereklidir. Ceviz kandaki bu hormonu uyarmaya yardımcı olur. Bu nedenle uygun uyku ve dinlenmeyi indükler.

6. Depresyona karşı koruyucu:

Hamileyken duygusal hissetmek ve depresyona girmek doğaldır. Ceviz ve ceviz yağı, omega-3 yağ asitleri, özellikle anne adayın fiziksel ve duygusal sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan alfa-linolenik asit kaynaklarıdır.

7. Aşırı kilo alımını kontrol etmeye yardımcı olur:

Protein ve lif bakımından zengin olan ceviz, açlık krizlerini hızla bastırır. Sizi daha uzun süre tok tutar ve önemli kilo alımını önlemeye yardımcı olabilirler.

8. Bakır kaynağı:

Ceviz, kırmızı kan hücrelerinin üretimine, dokuların onarımına ve fetal büyüme ve gelişmeye yardımcı olan zengin bir bakır kaynağıdır.

Devamında, bu somunun besin değeri hakkında bilgi edineceğiz.

Hamilelikte Günde Ne Kadar Ceviz Yemeli?

Günde 30 grama kadar ceviz tüketilebilir. Bu, üçte bir fincan veya 10 tam cevize eşittir. Her gün bundan daha fazla tüketmek kilo alımı ve sindirim sorunlarına neden olabilir.

Hamilelikte Ceviz Yemenin Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Aşırı ceviz yeme potansiyel riskleri aşağıdaki gibidir:

 • İshal ve şişkinlik gibi sindirim sorunlarına yol açabilir.
 • Bazı gıdalara alerjiniz varsa, ceviz yemeden önce dikkatli olun. Çünkü alerjik semptomlara neden olan bağışıklık sistemini tetikleyebilirler.
 • Ceviz ayrıca uzun vadede anemiye yol açan demir emilimine de müdahale edebilir.
 • Kalorileri yüksek olduğu için aşırı ceviz kilo alımına neden olabilir.

Hamileyken beslenmenize ceviz eklerken her zaman önlem alın.

Hamilelikte Ceviz Seçimi

 • Beslenmenize ceviz dahil etmeyi planlamadan önce doktorunuza danışın.
 • Doğal olanları tercih edin. Şeker kaplı, tuz kaplı veya şekerli ceviz gibi seçeneklerden kaçının.
 • Standart ve güvenilir ceviz markaları satın almayı düşünün.
 • Çekirdeklerde koyu lekeler ve sert bir tat varsa, yemekten kaçının.
 • Taze tutmak için hava geçirmez bir kapta veya buzdolabında saklayın.
 • Cevizler, yemekler arasında tüketmeye çalıştığınız sağlıksız atıştırmalıkların yerini alabilir. Bunları beslenmenize başka şekillerde de ekleyebilirsiniz.

Hamilelik Ceviz Nasıl Tüketilmeli?

Cevizleri beslenmenize dahil etmenin bu farklı yollarını deneyebilirsiniz:

 • Salatalara veya soslara bütün veya ince doğranmış ceviz ekleyin.
 • Zengin ve gevrek bir tat için pişmiş yemeklere, sebze ve meyve salatalarına veya et ve balık yemeklerine ekleyin.
 • Üç ila dört adet cevizi ince ince doğrayın ve bir bardak suya iki yemek kaşığı bal ile karıştırın. Uykusuzluk, stres ve baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.
 • Bir muz dilimleyin, balın içine batırın ve kıyılmış cevizle üste koyun. Bu atıştırmalık sizi dolu tutacak ve tatlı istekleri yönetmenize yardımcı olabilir.

Cevizler sağlıklıdır ve hamilelik beslenmenize dikkatle de dahil edilmelidir. Çeşitlilik için ılımlı, ancak en önemlisi sağlık için yiyin. Ceviz tüketmekten şüphe ediyorsanız veya alerjiniz olabileceğini düşünüyorsanız, önce doktorunuzla konuşun.

Kaynaklar:

 1. Nuts and seeds; Better Health Channel, State of Victoria (2016)
 2. Will Sansom; Walnuts contain melatonin, research shows; UT Health San Antonio (2006)
 3. Basic Report; Walnuts; USDA

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.