Hamilelikte Cep Telefonu Kullanımı ve Zararları

Çok uzun süre cep telefonu kullanımının anne karnındaki bebek üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini biliyor muydunuz? Eğer hamilelikte cep telefonu kullanmanın güvenli olup olmadığını merak ediyorsanız, yazımızı okuyarak tüm merak ettiklerinizin yanıtını bulabilirsiniz.

Elektronik cihazlardan kaynaklanan radyasyon etkileri hakkında pek çok çalışma mevcuttur ve Yale Tıp Okulu araştırmacıları son zamanlarda cep telefonunun fetüse etkilerini incelemiştir. Cep telefonu kullanan hamile kadınların davranış sorunları olan çocuklar dünyaya getirdikleri şok edici çalışma sonuçlarından biridir. Cep telefonunun yaydığı bu radyasyonlar fetal beyin gelişimine olumsuz etkiler göstermekte olup, hiperaktivite bozukluğuna neden olmaktadır.

Hamilelik boyunca telefonla konuşuyorsanız veya mesajlaşıyorsanız,  cep telefonu kullanımının büyümekte olan bebeğiniz üzerindeki etkilerini öğrenmek için doktorunuza danışınız. Bazı bilimsel araştırmaları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bugünün dünyasında, sadece dokunmatik akıllı telefonlar değil, aynı zamanda tabletler, diz üstü bilgisayarlar ve diğer kablosuz internet bağlantıları da yaygınlaşmış durumdadır. Tüm bu elektronik cihazlar birbirleriyle ve dış dünya ile iletişim kurmak için elektromanyetik radyo dalgaları yaymaktalar. Bu dalgaların ancak çok küçük bir kısmı, vücudumuzda biter. Vücudunuz bu dalgalara daha yüksek bir oranda maruz kaldığında, DNA hasarına neden olabilir ve canlı hücre moleküllerinin yapısını değiştirebilir. Etkileri dalgaların frekans ve gücüne bağlıdır.

Kablosuz cihazlar vücudun radyo dalgalarına maruz kaldığı kaynaklardır. Ve X-ray makineleri, radyo, mikrodalga, güneş, granit tezgah ve uçaklar radyo dalgalarını farklı seviyelerde yaymaktadır. Doktorunuz hamilelikte gereksiz radyo dalgalarına maruz kalmanızı önlemek için bazı tavsiyeler verebilir.

Araştırmalar Hamilelikte Cep Telefonu Kullanımı Hakkında Ne Diyor?

Yapılan araştırmalar cep telefonu kullanımıyla maruz kalınan dalgaların fetüsü etkileyip etkilemeyeceği konusunda şüpheler doğurdu. Büyüyen bir bebeğin hücreleri hızlı çoğalır ve dış olumsuzluklara karşı savunmasızdır. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda ise cep telefonu kullanımı ile ilgili endişe uyandıracak bir sonuca rastlanmamıştır.

Bir Çalışmada:

Yale’de Dr. Hugh S. Taylor liderliğindeki bir bilim ekibi, cep telefonunu aktif tutarak hamile fareler üzerinde deney yapmışlardır. İki haftalık bir süre için kafesin üstüne etkin telefon görüşmesi süren sessiz telefonlar yerleştirilmiştir. Ayrıca aynı şartlara sahip ama devre dışı bir telefon ile diğer bir kontrol grubu da oluşturulmuştur.

Bebek farelerin daha sonra davranışları ve bellek kapasitesi için testler yapılmıştır. Aktif cep telefonuna maruz kalan annelerden doğan farelerde DEHB karakteristik davranış sorunları gözlenmiştir. Ancak, farelerde yapılan araştırmalar her zaman insanlar için de geçerli olmayabilir. Ve bu araştırmada, insanlar 7 gün 24 cep telefonu kullanmadığı için hamilelik sırasında aynı olasılığın görülmesi üzerine kesin bir yanıt bulunamamıştır.

Bir Diğer Çalışmada:

Danimarka’da bilim adamları tarafından gerçekleştirilen bir diğer araştırmayı da sizlerle paylaşacağız. Cep telefonu ve çocuklarda davranış sorunları üzerine yapılan araştırmada doğum öncesi ve doğum sonrası çocukların cep telefonuna maruz kalması arasındaki farklar irdelenmiştir. Yedi yaşında çocuğu olan annelere ankette çocuklarının sağlığı, davranışları ve telefona maruz kalma geçmişleri ile ilgili bir anket doldurmaları istenmiştir. Anket sonrasında, doğum öncesinde ve doğum sonrasında daha az ölçüde cep telefonuna maruz kalan çocuklarda görülen davranış problemleri daha az orandadır. İngiltere Ulusal Sağlık Hizmeti araştırmalara dair yaptığı açıklamada “bu çalışma hamileyken cep telefonuna maruz kalma ve davranışsal sorunlar arasında bir ilişki ispat edemez.” denmiştir.

Bu nedenle, bu tür araştırmalar tam olarak hamilelikte cep telefonu kullanımı ve çocuklarda gelişim bozuklukları arasında bir bağlantı ispat etmemektedir.

Hamilelikte Cep Telefonu Kullanmanın Aşırı Etkileri

Cep telefonu kullanımı son on yıl içinde hızlı şekilde artmıştır. Tablet, dizüstü bilgisayar, müzik sistemleri ve oyun sistemleri gibi kablosuz cihazlar da hayatımızda yer edinmiştir.

Araştırmacılar henüz tam olarak DNA ve hücreler üzerinde düşük seviyeli radyasyon etkilerini anlamış değildir. Ancak radyasyon ve çocuklarda fizyolojik/nörolojik bozukluklar arasında bir ilişki olduğu düşünülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü manyetik alana maruz kalma ile ilgili artan düşük riskini bazı sınırlar dahilinde kanıtlamıştır.

Sonuç:

Yukarıdaki araştırmalar ışığında hamile kadınların cep telefonu kullanımını azaltması tavsiye edilir bir kesinlik taşımaz. Ancak Dünya Sağlık Örgütü hamile kadınların cep telefonu kullanımına dair endişelerinin olduğunu belirtmektedir.

Endişelerinizi hafifletmek için ekstra önlemler alabilirsiniz. Sizi ve bebeğinizi güvende tutacak birkaç ipucu yazımızın devamında yer almaktadır:

  • Cep telefonunu kullanmadığınızda birkaç metre uzakta tutunuz.
  • Mikrofon ya da kulaklık ile konuşma yapabilirsiniz.
  • Cep telefonunuzla mesaj gönderirken mümkün olduğunda uzak mesafeden gönder tuşuna basın.
  • Cep telefonu ile konuşma ve çağrılarınızı mümkün olduğunda kısa tutun.
  • Mümkün olduğunca, kablolu telefon kullanın.
  • Yüksek kapsama alanı ve düşük bağlantının olduğu alanlarda telefonla daha fazla radyasyona maruz kalabilirsiniz.
  • Ekranın açık kalma süresini mümkün olduğunca azaltmanızı tavsiye ederiz.
  • Cep telefonunu cebinizde veya göbeğinize yakın bir yerde taşımamaya özen gösterin.
  • Uyurken cep telefonunuzu yastığın altında tutmayın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir